794 Shares 6586 views

Kinesthetyka to ludzie ruchu. Czy jest to pojęcie szersze?

Dla niektórych osób harmonia świata zależy od kolorów, od drugiego – od dźwięków, ale jest trzecia, najbardziej zróżnicowana. Przyjmuje się do zjednoczenia pod nazwą "kinestetyka". To, oczywiście, uproszczenie. W tej grupie są też różne rodzaje percepcji. Omówimy to bardziej szczegółowo, w tym nową klasyfikację zagraniczną w dyskusji.

Geniusz jako kombinacja sposobów

Kinesthetyka to osoby, które postrzegają świat i interpretują je pod względem dotyku, zapachu, smaku, nastroju, algorytmu ruchów. Wśród nich większość twórczych ludzi, chociaż artyści i kompozytorzy z omawianej kategorii nie należą do czystego rodzaju kinestetycznego. Na przykład Leonardo Da Vinci był wizualnie kinestetyczny. To dwa kanały postrzegania zdominowały go, w wyniku czego doskonale dostrzegł przestrzeń i zobaczył kształt przedmiotów. Bez takiej kombinacji sposobów nie byłoby geniuszu Da Vinci.

Melodia na sensacje

Audiel-kinestetyk Beethoven stworzył muzykę, która jest nie tylko pięknie harmonijnie, ale także pociąga za sobą przyjemne stresy sensoryczne. Być może mieszanka sposobów w jego myślach pomogła stworzyć "sonatę Moonlight" i inne żywe, głębokie melodie, które kochają zarówno audiali, jak i kinestetycy. To tylko jedna z interpretacji geniuszu Beethovena.

Współczesna klasyfikacja zagraniczna

Jednak w zachodniej fazie kinestetyki są węższe koncepcje. Uważa się, że tylko kogoś, kto jest przeszkolony i rozumie świat poprzez ruch, można odnieść się do omawianej kategorii. A ludzie, którzy preferują zapach, dotyk i nastrój, zachodni psychologowie nazywa się typem dotykowym. Rzeczywiście, różnica jest dość duża. Typ dotyku – zwykle kontemplujący lud, ale nie w sensie wizualnym. Po prostu nie są tak aktywne, jak fani ruchu – klasyczna kinestetyka. To sprawia, że wyznaczenie jest uzasadnione.

Szukając siebie nawzajem

Dlaczego trzeba poznać tę modalność? Ludzie różnego rodzaju często nie rozumieją się nawzajem, z punktu widzenia jest wiele nieporozumień. Na przykład audycja nie wygląda wizualnie w obliczu rozmowy, ale audyt wizualny nie słucha wystarczająco starannie! Mimo że w ogóle potrzebujemy różnych rzeczy i musimy pomagać sobie nawzajem. Kinesthetic jest idealnym trenerem i nauczycielem tańca, dotykowy jest idealnym lekarzem, audycja będzie analizować frazy wymawiane z najgorszą rzeczą w pociągu, a wizualnie staje się idealnym krytykiem sztuki, który "zachwycająco" opisuje nowe obrazy.

Studiuj w swoim własnym trybie

Równie ważne jest dominująca metoda uczenia się. Vizual musimy rysować diagramy, audial – czytać do siebie na materiałach do nagrywarki i słuchać niektórych przypadków, kinestetyków – myśleć o pewnych operacjach z badanymi danymi, ale dotyk musi słuchać jego uczuć z badania, w celu dokładnego odtworzyć wszystko. W typach dotykowych i kinestetycznych najczęściej spotykana jest synestezja – interakcja wrażeń, która w rezultacie daje fenomenalną pamięć.

Sposób postrzegania, który dominuje rozmówcy może być określony przez preferowane słowa. Powie się: "Słuchaj", drugi: "Słuchaj", trzeci: "Czujesz?", A czwarty: "Zróbmy to". Oczywiście, znaczniki słów są znacznie większe, są tylko podstawowe. Czasami wystarczy.