189 Shares 6437 views

Komunikacja manipulacyjna: technologie, cele, przykłady. Psychologia komunikacji

Każdy z nas przynajmniej raz miał taką koncepcję, jak komunikacja manipulacyjna. Jest to rodzaj komunikacji międzyludzkiej, w której jeden rozmówca psychologicznie wpływa na drugiego, aby osiągnąć swoje cele. I to odbywa się potajemnie.


O celach

Komunikacja manipulacyjna oznacza osiągnięcie pewnego wyniku. Dlaczego ktoś powinien działać na kimś na poziomie psychologicznym? Jeśli możesz tylko negocjować lub otwarcie nacisnąć (co jest sztywniejszą opcją). Cóż, manipulatory są bardzo mądrymi i mądrymi ludźmi. Chcą uzyskać to, czego potrzebują i wyglądają dobrze (z punktu widzenia norm społecznych). Jednocześnie manipulatory mogą unikać zemsty, niechęci i niezadowolenia ze strony przeciwnika.

Nawiasem mówiąc, komunikacja manipulacyjna nazywana jest często przymusem tajnym. Ludzie, którzy wiedzą, co dobrego, uciekać się do oszustw, blefowania, machinacji, strat, gier zwrotnych, prowokacji, propagandy.

Najlżejszym przykładem naszej rzeczywistości jest MMM. Piramida finansowa oparta na geniuszowej (ale nie uczciwej) osobie. Udało mu się wykształcić inteligentnych ludzi, aby stać w szalonych kolejkach, aby ich ciężko zarobione pieniądze dotarły do nieznanych struktur z ponad wątpliwą reputacją. Nie działali we własnym interesie. Świadomość tego, co przychodziło im po wszystkich istotnych operacjach.

Życie

Specyfika komunikacji manipulacyjnej można zaobserwować w życiu codziennym. Z pewnością wszyscy próbowali przekonać wszystkich przynajmniej raz, odnosząc się do wypowiedzi znanych ludzi lub informacji pochodzących z autorytatywnych źródeł. Można to znaleźć wszędzie. Obliczanie jest takie: osoba, po wysłuchaniu znanego imienia, uwierzy w to, co zostało powiedziane i działać tak, jak chce jego przeciwnik.

Niektórzy nie lekceważą innych technik. Na przykład skup się na lojalności i oddaniu. Są to najczęściej zwroty takie jak "Kochasz mnie" lub "Jesteś moim najlepszym przyjacielem". Są jednak najczęstsze. Najczęściej akcenty są nieco inaczej: "Nie kochasz mnie!" Lub "Okazuje się, że w ogóle nie jesteś moim przyjacielem". Istnieje już poczucie presji. Osoba, słysząc to, wychodzi z gniewu z powodu tego, kto w niego wątpi i stara się udowodnić coś przeciwnego za pomocą czynu. Czekam na niego od swojego przeciwnika.

Wiele technologii komunikacji manipulacyjnej oznacza wykazanie osobie korzyści, jakie może uzyskać, jeśli coś robi. Znajduje to zarówno w życiu codziennym, jak iw reklamie. Ale najbardziej żywym przykładem jest poruszenie polityczne.

Ciśnienie na litość – kolejna trudna technika. Jest używany przez ludzi, którzy chcą to zrobić lub dla nich coś dla nich.

I ostatnią metodą, którą można zauważyć z uwagą, jest siła i zagrożenia. Żywym przykładem są kolekcjonerzy z odpowiednich agencji, którzy wyjaśniają jasnym i prostym ludziom, jakie konsekwencje mogą się spodziewać w najbliższej przyszłości, jeśli nie rozwiązują zadłużenia.

Inne technologie

Powyżej wymieniono tylko niektóre manipulacyjne techniki komunikacji. Istnieje jednak wiele innych, których nie można zignorować.

Wielu manipulatorów nie waha się zwracać uwagi na zdrowy rozsądek rozmówcy. Nic nie usprawiedliwiają – po prostu odwołują się do świadomości osoby. Ale w rzeczywistości jest zwodniczy.

Inni zwracają się do jednostki. Nawiązując do tych lub innych cech rozmówcy, omawiając je. Niektórzy opowiadają się za ignorancją. Dosłownie "zasnę" miejscami ludzi i faktów, o których nie wie. W tym, co oczywiście, wahał się przyznać. A jeśli próbuje wskazać, przeciwnik patrzy na niego z wyrzutem i mówi: "Nie wiesz o tym? Cóż, dobrze … ", po czym, po wyprowadzeniu rozmówcy do farby, kontynuuje to, co rozpoczął. W rezultacie osoba uważa manipulatora, uznając go za "kompetentną" osobę.

Niektórzy mogą nadal zwracać się na próżność. Wykorzystując nieokiełznaną pochlebność i bezcenne pochwały, manipulator liczy na złagodzenie pozycji rozmówcy i jego uprzejmości. Zazwyczaj towarzyszy mu odrobina dumy: "Nie możesz tego zrobić? Pomyślałem o tobie, pomyślałem, że jesteś silny i nieustraszony. Twój kolega N. z pewnością się zgodził! "Nazywa się to motywacją antypodową.

Przy okazji, często manipulacje towarzyszą zwrotom takim, jak "Ale ty sam to powiedziałeś …" lub "To znaczy, że jesteś w stanie to zrobić!" Kiedy przeciwnik przywołuje fakt, że domniemana osoba miała na myśli, on To dosłownie rozbraja.

Planowanie

Ludzie, którzy potrzebują czegoś poważnego od swojego przeciwnika, budują całe plany, a następnie, które osiągną cel. Zwykle zajmuje to dużo czasu, ponieważ w grę wchodzi coś ważnego, że po prostu nie możesz tego dostać.

Znajduje się w sferze osobistych relacji. Na przykład zapalona dziewczyna, przede wszystkim w swoim życiu, marzyła o beztroskim, ale bogatym życiu, miała szczęście zapoznać się z bogatą osobą. Dzięki stałym wyznaniom miłości i wierności wiąże się coraz bardziej z "ofiarą". To prawda, że ludzie nie są głupi i będą musieli podjąć działania, aby udowodnić swoje "poważne i szczere zamiary". Ale w końcu, sztuczka jest osiągnięcie pożądanego efektu. Manipulowany jest pozbawiony siły woli. I "organizator" oszustwa dostaje możliwość zarządzania tym.

Co jeszcze musisz wiedzieć?

Interpretacja manipulacyjna i jej charakterystyka to ciekawy temat. Krótko mówiąc, warto zwrócić uwagę na kilka oznak ukrytego efektu.

Aby tego uniknąć, musisz monitorować, co i jak mówi osoba. Może spróbować "tłumić" swojego przeciwnika niezrozumiałym słowem, które ma domenę hipnotyczną i fałszywy autorytet. Kiedy rozmówca zaczyna podkreślać uczucia, warto też podejrzewać o brudną sztuczkę. Ważne jest, aby zachować obiektywność i starać się zrozumieć, co dokładnie kryje się pod zasłoną drżącego głosu, a oczy mokre ze łzami.

Wielu tworzy sztuczne tło pilności i sensacji, co zwraca uwagę i pobudza szybkie i nieprzemyślane działania. W dziedzinie handlu online jest to często spotykane. Z pewnością wielu ludzi spotkało podobne reklamy: "Sensacja! Nowe narzędzie do utraty wagi! Minus 15 kilogramów miesięcznie! Mają czas na kupno kursu za jedyne 999 rubli – pozostało 10 minut przed zakończeniem akcji! "Wydaje się, że XXI wiek na podwórku, każdy powinien już wiedzieć, jak to działa, ale wciąż jest kupowany dla takich sztuczek pewny segment ludzi.

Odbiera się również kruszenie. Dziś jest szeroko rozpowszechniona. I wiele osób to zmierało. Oto przykład: osoba opublikowana w sieci World Wide Web ogłosiła, że szuka pracy. Dostaje ofertę od jakiejś firmy kosmetycznej, w której wszystko jest bardzo pięknie powiedziane: pieniądze są nawet bardzo duże, zajmują zaledwie 2-3 godziny dziennie, wakacje w ośrodkach wypoczynkowych, oficjalną rejestrację i prezenty od firmy. Osoba zgadza się, zaczyna kontaktować się z "pracodawcą", rejestruje, a potem okazuje się, że będzie musiał kupić od niego pewien procent produktów, a nawet przekonać innych do przystąpienia. Następnie pojawiają się coraz więcej ciekawych szczegółów, z których staje się jasne, że wszystko nie jest tak opłacalne. Ale człowiek uwierzył w swego przeciwnika. Ale jak inaczej, gdyby nie mógł dokonać wyboru, w rzeczywistości nie mógł? I to jest tylko jeden przykład.

Wyjątek z kontekstu

Inna metoda, która jest identyczna z powyższym. Jak rozpoznać manipulacyjny poziom komunikacji? Bardzo proste i proste. Jeśli przeciwnik jest zalany nocą i opowiada tylko o złotych górach. To wciąż ta sama sfera pracy i komunikacji biznesowej.

Czym zajmuje się manipulator? Wyciąga całość z realnego kontekstu. Pozostawiając tylko to, co może zainteresować swojego przeciwnika. W ten sposób udaje mu się wciągnąć myśl człowieka w wąski korytarz.

Przykładem jest handel walutowy. To jest prawdziwy sposób zarabiania, ale nie dla wszystkich, a nie wszędzie. Osoby niewydane nie rozumieją tego wcale, więc gdy otrzymują ofertę od rzekomo autorytatywnej i szanowanej osoby, która zapewnia, że jadł w tej sprawie psa, wierzą. Zaczyna się najbardziej prawdziwa manipulacyjna komunikacja biznesowa. Który rośnie do czegoś więcej. Potem, gdy tylko ktoś staje się ofiarą, jego "autorytatywny" przeciwnik zaczyna manipulować swoimi działaniami: mówi, gdzie zarabiać pieniądze i ile, jak zarobić zakład i co robić. W rezultacie ofiara dochodzi do uświadomienia, że jest to czysta kradzież. Zdarza się, że jest za późno.

Biznes i praca

Jest to obszar, w którym najczęściej spotykana jest komunikacja manipulacyjna. I to dość zwykłe zjawisko. Lider nie ma wpływu na swoich podwładnych przez siły – kieruje nimi psychicznie, tworząc w nich iluzję wolności i niezależności.

Niezależnie od celu tego typu komunikacji, manipulacja zawsze oparta jest na jednym lub innym schemacie. Doskonały model został stworzony przez amerykańskiego psychoterapeuty Erica Berne'a. Stworzył ciekawy schemat z trzema pozycjami ego. Są one warunkowo wyznaczone przez naukowca jako "rodzic" (P), "dorosły" (B) i "dziecko" (D). Jak działa obwód? Możesz zrozumieć na przykładzie.

Załóżmy, że w firmie jest spotkanie. I lider także musi tam iść, o czym został poinformowany. Ale nie chce. Stanowisko "rodzica" brzmi następująco: "To mój obowiązek. I przykład musi zostać przekazany podwładnym ". Jednocześnie "Dorosły" zapewnia: "Spotkanie jest stratą czasu. Tutaj przychodzi mi stół z raportów ". Pozycja "Dziecka" brzmi tak: "Jeśli nie pójdę, szef będzie bardzo zły." W rezultacie decyzja brzmi następująco: głowa idzie na spotkanie, ale bierze dokumenty z nim, aby usiąść i pracować na miejscu. Okazuje się, że jest to rozsądny kompromis.

Ten prosty schemat jest narzędziem pomocniczym do analizy transakcji manipulacji. Wystąpiła niewielka walka psychologiczna i kwestia wyboru, a także podział stanowisk.

Rodzaje manipulacji w sferze biznesu

W temacie biznesu i pracy warto zagłębić się głęboko. Ponieważ są bardzo interesujące rodzaje komunikacji manipulacyjnej.

Odbiór "Jestem rozdarty na kawałki", na przykład. O co chodzi? Sam pracownik zostaje wezwany do zajęcia się kilkoma sprawami. A kiedy starają się uzyskać ten lub ten wynik, zaczyna się oburzać, pracować z jego przekrwionością, narzekać, że "upadł". Otaczający ludzie mają poczucie winy i decydują się nie dotykać pracownika.

Inna ciekawa metoda nazywa się "Kazan Orphan". Pracownik stara się nie zwracać uwagi władz. A potem skarży się wszystkim, którzy go nie widzą, a nikt ich nie kieruje.

"Dziecko w pracy" jest również dobrym pomysłem. To wszystko proste. Pracownik udaje, że jest głupi, naiwny i nieszczęśliwy, tak, że jego koledzy lub szefowie wzdychają: "Och, łatwiej zrobić wszystko niż mu coś wytłumaczyć". Najbardziej popularne wymówki pracowników w takich przypadkach: "Cóż, nie jestem profesorem takim jak ty!" (Efekt jest dalej wzbogacony przez ukrytą pochlebność), "Jestem słabą kobietą bezbronną!", "Jestem za głupi i nie nadaję się do niczego". Wielu rozumie, jak bardzo warto być głupcem. Tutaj cele komunikacji są jasne – aby ułatwić ich istnienie w zespole i otrzymywać wynagrodzenie, pasożytnicze.

Rodzina

Jest to kolejny obszar, w którym manipulacja jest powszechna. Technika "Dziecka w rodzinie" często jest używana przez leniwych mężów. Żona poinstruowała pójść do sklepu? Nie kupi tego, co było potrzebne. Wtedy sama żona pójdzie do supermarketu, aby nie musiała ruszać nerwami i pojechać na zakupy. Oczywiście, nie wszyscy mężczyźni są tak źli. I łatwo jest stwierdzić, że kobieta jest żonaty właśnie takiego "strzału". Wzywając liczbę dzieci, ona włączy do niej i jej męża.

Technika nazywana "oburzona" również ma miejsce w takiej sferze, jak komunikacja manipulacyjna. Przykłady są liczne. Jeden z małżonków, czując, że wkrótce druga połowa zwróci się do niego z prośbą o to, co nie chce zrobić, nagle popełnia przestępstwo. Kto podejdzie do sfrustrowanej osoby w celu zażądania czegoś?

Ogólnie rzecz biorąc, rola komunikacji była początkowo pozytywna. Tylko ludzie psują wszystko. Ich manipulacje. Wielu z nich uzależnionych, a potem zastanawia się, dlaczego ich związek się zapada. Oto, na przykład, inna technika, zwana "Jeśli nie." Zarówno mężowie jak i żony aktywnie go wykorzystują. Aby partner poczuł się winny i zaczął go zarządzać. – Dlaczego się ożenię? Spójrz, jak oni mnie opiekowali, a nawet biznesmenów! A młodzież wydała na ciebie "- czy takie zdania są rzadkie? Nie, nie jest. Może kiedyś uda jej się manipulować, ale nadużycia doprowadzą do rozwodu.

Media

Krótko przeanalizowaliśmy rodzinną, krajową i profesjonalną komunikację typu manipulacyjnego. Teraz możesz zwrócić się do mediów. Prasa jest czwartą władzą, a początkowo ta definicja była szlachetna. Dziennikarze w każdym czasie wykonali użyteczne prace, poinformowali ludzi o wszystkim ważnym. Dziś coraz częściej istnieją media, które nie odmawiają manipulacji społeczeństwem. Który oni wierzą. Niektóre media czynią to we własnym interesie, inni odwracają się do "pomocy" osoby, która z niej korzysta.

Jeśli w kraju planuje się najbardziej autorytatywny zasób, w czasie planowania wyborów prezydenckich w kraju, opublikuje obszerne i ważne informacje, których kandydat N jest, mówiąc to łagodnie, niegodny, jest prawdopodobne, że ludzie, którzy ufają tym mediom, nie są dla niego Będzie głosować. Kiedy pewna reklama pojawia się w dobrze znanym kanale, jego sprzedaż zaczyna rosnąć. I jest wiele takich przykładów. Nie wspominając o notatkach, wiadomościach i artykułach, w których wszystkie użyte wcześniej przez nich techniki są wykorzystywane przez ich autorów – wpływ na emocje, pytania retoryczne, apel do sumienia i osobistego postrzegania czytelnika, styl prezentacji i wiele innych.

O korzyściach manipulacji

Nie wolno nam zapominać, jaka jest główna rola komunikacji. Składa się z rozwoju osobistego i duchowego. Nie ma nic do zrobienia – manipulacje zawsze były i będą. W niektórych przypadkach są nawet potrzebne. Czasami sposób manipulacji i perswazji może zmusić osobę do zrobienia czegoś, co w rzeczywistości będzie dla niego użyteczne. Odbywa się to na przykład w edukacji. Rodzice zauważają, że ich syn spędza coraz więcej czasu na komputerze, na pewno ma to wpływ na jego studia. Co mam zrobić? Podaj hasło na komputerze? Jest mało prawdopodobne, że będzie to korzystne dla związku. Ale jeśli głowa rodziny na kolacji, jak wypadek, upuszcza coś w ten sposób w kierunku jego żony: "Posłuchaj, nie byliśmy w szkole Vanyi przez długi czas. Trzeba wybrać czas, idź ", możliwe, że w głowie syna" dzwonek alarmowy "będzie działał i gorliwie chwycił się za książki.

Jest wiele przykładów. Spotykają się w relacjach osobistych, w rodzinach, w pracy, w przyjaźni, w biznesie. Prawie wszędzie. Manipulacja jest wszechobecna. Dlatego ważne jest, aby pamiętać wszystkie powyższe, aby móc to rozpoznać. We współczesnym świecie ta jakość nie będzie zbędna.