122 Shares 8399 views

Hugenotów – kto to jest? Hugenoci i protestanci. Hugenoci we Francji

W połowie XVI wieku monarchii we Francji przeżywa trudne czasy. Włoski wojny, która zakończyła się porażką, doprowadziła do poważnego kryzysu władzy i gospodarki. Francuskie panowie, którzy liczą na wysokich pozycjach i nowej ziemi i łupów wojennych byli bardzo rozczarowani i źli takiej awarii. Wszystkie ich oskarżenia padły na króla i jego dworzan. Po wojnie arystokracja była prawie zniszczony. Dlatego szlachta, jak tylko ruch hugenotów, natychmiast zaczął wspierać i wykorzystywać je przeciwko władzy centralnej w celu osiągnięcia najbardziej ustępstw dla siebie. Więc kim są hugenotów we Francji? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w artykule.

Katolicy i protestanci

Zachodnich Europejczyków wyznawali katolicyzm, ale do początku XVI wieku było rosnące niezadowolenie wśród wiernych z okazji zachowania Kościoła w tej sprawie. Byli przekonani, że tylko papież i jego świta myśleć jak wzmocnić ich siłę i stają się jeszcze bogatsi. Demonstrując swoją chciwość i skąpstwo, co kapłani zły przykład parafian. To niezadowolenie doprowadziło do tego, że istnieje nowy ruch zwany reformacją. Jego celem była zmiana polityki kościoła chrześcijańskiego. Ludzie, którzy przystąpili do tego ruchu nazywano protestantów, ponieważ nie zgadza się z obecnym stanem rzeczy.

Pojawienie się nowego trendu

Hugenotów – A francuski protestanckie XVI-XVII wieku. Najwcześniejsze z nich nazywa ewangelików po niemieckim mnicha Martina Lyutera, który żył w mieście Wittenberdze. W 1517 roku sporządził listę składającą się z 95 punktów, która jest zamieszczona na drzwi swego kościoła. Dokument ten nie tylko narażone poszczególnych kapłanów, ale również był rodzajem protestu przeciwko złej polityce całego Kościoła rzymskokatolickiego.

Luter był przekonany, że każdy ma prawo do samodzielnego studiowania Pisma. Do tego przetłumaczył Biblię z łaciny na język niemiecki. Był pierwszym, a po nim Pismo i zaczął publikować w innych językach.

Jak można było oczekiwać, Kościół katolicki potępił Lutra. Ku naszemu zdziwieniu, to był wspierany nie tylko zwykłych ludzi, ale także niektóre z władców w Europie. Tak, angielski król Henryk VIII postanowił rozwieść się z żoną i poślubić Anne Boleyn. Ale papież nie dał na to zgody, więc władca Anglii, aby zakończyć związek z Watykanem, a następnie ogłosił się głową Kościoła w ich kraju.

Po niemieckiego mnicha zaczęły się pojawiać i innych silnych osobowości, który podzielił idee reformacji. Z tego powodu, Protestantyzm ma kilka trendów. Jeżeli w Niemczech ci wierzący zostali wezwani luteran, francuski hugenotów – kalwińskiego. Nazwa wiary otrzymane przez Jana Kalwina (1509-1564). Był znany francuski teolog, a jego pisma są dostępne w stanie wyjaśnić wszystkie aspekty wiary chrześcijańskiej.

Muszę powiedzieć, że po takiej separacji wierni katolicy poddawano torturom, a nawet powiesić protestantów, a inni z kolei zaczął atakować zwolenników papieża. Ale oni byli pewni cierpieć zmuszając swoich wrogów, ich uratować ich dusze od wiecznego męki piekła.

Z biegiem czasu, protestantyzm zaczął rozprzestrzeniać się w całej Francji. Pierwszy hugenotów – człowiek religijny, który podzielił poglądy nowej religii. Mógł być reprezentatywne dla plebejuszy lub burżuazji, a także pochodzący z arystokracji i feudalna arystokracja. Później rozszerzył pojęcie. W latach 60-tych XVI wieku. aw latach 20-tych XVII wieku. Hugenotów – to nie jest tylko człowiekiem religijnym, należał do całej grupy religijnej i politycznej kalwińscy protestantów.

Podział na dwie grupy

Wybuch działań wojennych we Francji przyczyniła się do osłabienia spadkobierców Henryka II. Jego synowie – François II, który panował tylko jeden rok (1559-1560), Karol IX (1560-1574) i Henryk III (1574-1589), często staje się narzędziem intryg, które przędły każdy inny sąd szlachty feudalnej.

Karol IX wstąpił na tron w wieku dziesięciu lat, a jego matka była regent – Ekaterina Medichi, który rządził wraz ze swymi sługami. Przez sześćdziesiątych, wszystkie duże feudałów podzielony na dwie potężnych grup religijnych i politycznych. Jednym z szlachty był na stronie Guise. Oni wyznawali katolicyzm. Na ich stronie nie było także Ekaterina Medichi – pochodzenia włoskiego. Kolejna część szlachty należał do opozycji i reprezentował hugenotów partię, którą kierowany przez Burbonów, admirał Coligny i króla Nawarry. Muszę powiedzieć, że na dworze było niektórzy politycy, którzy nie łączą każdy z walczących stron. Starali się pogodzić wrogów, co jest, co hugenoci i katolicy.

Zacznij wojen

01 marca 1562 w małej miejscowości Vassy księcia de Guise i jego uzbrojonych zwolenników nagle zaatakowały ludzi zebranych na modlitwie. Były hugenoci, którzy byli w stanie odeprzeć perfidny katolików. Po zbrojnej incydencie zaczął otwartej konfrontacji. Nazwano wojen hugenotów (1562-1598 gg.). Zabili Antuan de Bourbon i Fransua De Guise. Od tej chwili wojny, w której wzięło udział nieprzejednanym wrogom – hugenotów i katolików – przekształciła się w serii tragicznych wydarzeń, vvergshih Francji w chaosie.

tymczasowy rozejm

Kolejny konflikt zbrojny zakończył się w 1570 roku. To była konfrontacja religijne i polityczne, które wstrząsnęło cały kraj. Wojna umieścić w Saint-Germain spokój. Zgodnie z tym, francuski hugenotów przygotowany wolność religijną i kontrolę nad liczbą potężnych zamków.

Rozejm przyniósł zniszczonym kraju i jego mieszkańców satysfakcję, ale Niesamowite spowodowało niezadowolenie wśród szlachty katolicy, w szczególności rodzina Guise – starożytne francuska rodzina, dzieje się jeszcze z Karolingów.

Rosnące wpływy na dworze

Protestant przywódcą był admirał de Coligny. Hugenotów z przekonania, że został włączony do Rady Państwa, działając na podstawie Karol IX de Valois. De Coligny, których wpływ na dworze była ogromna, w celu dalszego wzmocnienia tej długo oczekiwany spokój, przekonał króla, aby umówić się na małżeństwo między Margaritoy De Valois i Henryka z Nawarry.

Admirał Coligny był wielkim politykiem i dyplomatą, życząc pomyślności do ich kraju. Chciał Francja stać się potężnym, ale Hiszpania katolicki, uważany w czasie królowej mórz, nie pozwól to zrobić. Admiral doradził królowi, aby zapewnić pomoc wojskową dla holenderskich protestantów, którzy walczą o ich niezależności. Wiedział, że jeśli Karol IX zgodzi się, że wojna z Hiszpanią nie można uniknąć. Ale Coligny wiedział również, że zjednoczyć hugenotów i katolików, jak interesy narodowe są ponad wszystkimi innymi.

Ekaterina Medichi (1519-1589 gg.), Matka młody król, był bardzo niezadowolony, że wpływ hugenotów na dworze coraz więcej wzrasta. Ona nie chce wojny z katolikami hiszpańskich. Królowa Matka uznała, że takie działanie byłoby sprowokować katastrofę narodową. W przypadku wojny, papież i cała Europa katolicki byłby z bronią w ręku przeciwko Francji.

Przyczyny rzezi

W 1572 roku, kolejna próba pogodzenia dwa zwaśnione strony została wykonana. Przyjedziemy z planu, zgodnie z którym siostra króla Karola IX – Małgorzaty de Valois – miał poślubić protestanckiej Genriha Navarrskogo. Tak więc, to małżeństwo może zakończyć rozlew krwi we Francji, a wojna hugenotów i katolików na tym się nie skończy.

Ślub miał się odbyć 18 sierpnia. Wzięło w nim udział wszystkich szlachetnych hugenotów. Większość z nich jest tymczasowo zamieszkał w samym sercu Paryża, w którym mieścił się dom dostojników katolickich. Protestant wiedzieć, wyglądał luksusowy w porównaniu z nimi, a to spowodowało wielkie niezadowolenie wśród ludności miejskiej, które ze względu na wysokie podatki i ceny żywności nie są w stanie, jak dobrze żyć. Rich wesele było powodem niezadowolenia, jak dużo pieniędzy wydano na jego organizację, wykonane oczywiście z torebki i tak biednych podatników. W związku z tym sytuacja w Paryżu stopniowo ogrzewa aż osiągnął swój szczyt.

Morderstwo admirał de Coligny

Sytuacja w mieście była napięta, a ona nie była powolna, aby skorzystać z rodziny Guise. Wraz z Ekaterinoy Medichi, zorganizowali zamachu de Coligny. Dwadzieścia sekund w sierpniu 1572, admirał przeszedł przez gwizjusze, został ranny w pchnięciu ramienia wystrzelił prosto z okna. Zamach, tym razem nie powiodło się. Ale katolicy nie zamierza porzucić swoje plany. 24 sierpnia noc tłum rozgniewanych uzbrojonych mężczyzn włamali się do domu, gdzie został brutalnie zamordowany hugenotów admirała Coligny. Jest to przestępstwo, a zapoczątkował wydarzenia, które przetoczyły się w całym kraju. Tak zaczął się krwawej nocy Hugenotów.

Masakra św Bartłomieja

Przybywając na ślub w Paryżu, zwolennicy Genriha Navarrskogo w nocy z 23 th do 24 sierpnia 1572 zostały okrutnie zmasakrowane. Ten dziki rzeź hugenotów we Francji, zginęło około 3 tys. Man.

A wszystko zaczęło się od tego, że Ekaterina Medichi udało się przekonać młodego króla w spisku przeciwko niemu zorganizowanego przez protestantów. Mówi mu, że jest konieczne, aby zniszczyć wszystkie szlachciców, którzy biorą udział w tym. Król uległ perswazji matki. Bezpośrednio po nim, aby dostosować go do pełnej gotowości bojowej w całym więzieniu, a także zamykanie bram miejskich.

Raz okazało się, o zamordowaniu Coligny nad Paryżem zadzwonił dzwonek alarmowy. Służył katolikom sygnalizować początek działania. Wszystko wybiegł na ulicę z pistoletem i zaczął nocy z hugenotów. Tłumy mieszkańców wściekłych włamał się do domu i zabił każdego, kto chciał być katolikiem. W tej nocy nie tylko protestanci cierpiał. Dłużnicy zabił ich wierzycieli i który chciał się zemścić – doprowadziły jego zdanie. Mężowie, wykorzystując moment, pozbycie denerwujące im żony i kochanki – uniemożliwiając im ludzi. Powodem tego było hugenoci, Bartłomieja, który stał się ostatni w życiu. Wszystko ciemności, który został ukryty w głębi ludzkiej duszy, nagle wybuchnął, a zasysane miasto krwawą zasłonę.

Ponieważ rzeź hugenotów w Paryżu odbyła się w noc poprzedzającą dzień św Bartłomieja, wydarzenie przeszło do historii pod nazwą św Bartłomieja.

bacchanalia

Z nadejściem świtu, morderstwo nie przestał. Ekaterina Medichi nie spodziewał się takiego rozwoju. Ona planował zniszczyć tylko najbardziej aktywnych przywódców hugenotów, ale wszystko poszło źle. Miasto zaczęło pogromy i grabieże. Zwykli porządni obywatele zabił dziesiątki setek, a to już nie jest zależne od ich religii. Wszystkie Mordercy, złodzieje i rabusie wyszedł z ich nor, czując się bezkarnie.

Władze miasta nie był tak orgia trwała przez cały tydzień. Strażnicy na równi z przestępcami okradziony każdego. Wyjątkami były tylko strzec żołnierze, którzy pozostali wierni prawu i króla, ale w celu przywrócenia porządku w ich było za mało.

Konsekwencje św Bartłomieja

Niepokoje i zamieszki zachodzące w stolicy, wywołał reakcję łańcuchową. Hugenoci i protestanci zostali wytępieni masowo, nie tylko w Paryżu, ale w całej Francji – Bordeaux, Orlean, Lyonie, Rouen i innych miastach.

Aby przywrócić praworządność i umieścić ten kraj w porządku, na rozkaz króla Francji Karola IX we wszystkich prowincjach i miastach został wysłany do dokumentu. Mówi się, że zamordowanie przywódców protestanckich odbyła się za zgodą i podobno pomógł zapobiec jakiś spisek przeciw państwowej. Ponadto, został oficjalnie ogłosił, że wolność religijna nie jest anulowane.

Wiele hugenoci i protestanci, uciekając przed przemocą, opuścił terytorium Francji, jak wynika z ich wpływu w kraju została osłabiona.

Jest żonaty z Marguerite de Valois, Henryk z Nawarry przeżył. Ale w celu ratowania życia, został zmuszony do przejścia na katolicyzm. Jego przykładem poszła Henry i Conde.

Podczas ekscesów co najmniej 5 tys. Osób zginęło. Ale, według historyków, liczba ta jest znacznie wyższa i wynosi około 30 tys. Należy zauważyć, że dokładna liczba ofiar nie jest jeszcze znana.

Wojna Trzech Henry

Po masakrze hugenotów wojny nie powstrzymało. Zerwali się z jeszcze większą siłą, powodując ziemi zachodniej i południowej oddzielone od północy Francji. Nie został stworzony nowy Hugenotów członkowskiego Unii, zarządzać gubernatorów spośród miejscowej szlachty. Są one czymś najbardziej i skorzystał z tego „autonomii”.

W połowie lat 70-tych, w przeciwieństwie do protestantów na północy Francji, Unia została zorganizowana, zwana Liga Katolicka. Jego głowa stała Genrih Giz. Ten League miał kontrolę nad rządem, z siedzibą w Paryżu, a poza tym niech intencją króla Henryka III zawrzeć rozejm z hugenotów.

W połowie lat 80. konfrontacja dwóch sprzecznych partii religijnych pogorszyła się ponownie. Złamał nowy konflikt między dziedziców tronu, zwany Wojna Trzech Henry (1585-1589), gdyż wzięło udział francuskiego króla Henryka III (Valois), Genrih Burbon (Navarra) i Genrih Giz.

Przyczyną ich kłótni było ostatnie stwierdzenie, że jego rodzina ma większe prawo do tronu niż pozostałe, ponieważ jest przodkiem sam Karl Veliky. Fakt, że Henryk III nie dostał dziedzica, więc członkowie Ligi zażądał przyznać Giza oficjalny następca tronu od niego. Tak bardzo, że w 1588 roku, król zaczął współdziałać wszystkie lojalnych żołnierzy do stolicy. Ich celem było aresztowanie Henryka de Guise i jego zwolenników. To okazało się ligovtsy i zorganizował powstanie w Paryżu przeciwko samego króla.

Henryk III musiał uciekać do Chartres. Tam pomyślany przebiegły plan: zaprosić Giza rzekomo w celu pojednania. Lider ligi przyszedł do króla z dnia 22 grudnia 1588 roku, ale został zasztyletowany przez żołnierzy. Na wieść o tej zdradzie, kapitał odmówił posłuszeństwa Valois i stał się miastem-republiką. Jego przykładem poszła przez innych.

Król zrozumiał, że kraj traci, i natychmiast ogłosił Genriha Navarrskogo jako swojego następcę. Poznanie wzajemne wsparcie i zawarła dwie król z wojskiem udał się do Paryża. Ale Henryk III nie powrócił do stolicy – zabił go 1 sierpnia 1589 rok. Wraz z jego śmiercią, dynastii Valois przestała istnieć. Wstąpił na tron króla Nawarry, który został nowym władcą Francji – Henryk IV. Od czasu dojścia do władzy kończący się w brutalnej wojnie między katolikami i protestantami.

Teraz na pytanie, kto hugenoci we Francji są łatwo odpowiedzieć, że byli ludzie innych wyznań jest znacznie różni się od katolicyzmu. Protestanci odrzucają kult relikwii, ikony, kościół potępił emisję odpustów. Taka postawa papieża i jego duchowni nie mogli znieść, więc oświadczył hugenotów i heretyków wspólników szatana. Rozpoczął rozprawę, co spowodowało taką destrukcyjną i krwawą wojnę, która trwała przez dziesięciolecia.