861 Shares 3935 views

Tradycje weselne z wczoraj, dziś i jutro jako błogosławieństwo młodych?

Niezależnie od wieku i czasu, ślub – to wspaniały rytuał ze swojej tysiącletniej historii, tradycji i scenariusza. Należy zauważyć, że każdy naród ma swój własny, bardzo wyjątkowy. Pointeresuemsya, jak to jest w zwyczaju w Kościele prawosławnym.


Obrzęd błogosławieństwa

Słowo „błogosławieństwo” odnosi się do słownictwa wielowartościowym, ale jednym z jego głównych wartościach podstawowych, brzmi jak „gloryfikacji kogoś lub czegoś, wywyższenia”. Innymi słowy, jest to pragnienie sukcesu, powodzenia, szczęścia i możliwość realizacji naszych planów, etc. Jeśli termin ten jest stosowany do młodej pary, błogosławieństwo dla nich jest dążenie do stworzenia zjednoczonej rodziny, aby żyć w radości i miłości, zrozumienia, lojalności i dobrobytu. „Jak błogosławiony młodych” – pytasz? Inaczej.

Jeśli spojrzymy na historię, akcja toczy się w ten sposób. Po zalotów i zaręczyn, kiedy młody mężczyzna i dziewczyna ogłosił chęć założenia rodziny, rodzice jako znak zatwierdzenia im przez krzyż, pocałował w czoło, gratulacje. Młody czy ukląkł i skłonił się nisko. Może wykonywać obrzęd ojca i matki po obu stronach lub na jednym.

Jak błogosławi młodych, jeśli nie rodziców? Następnie zadaniem jest obowiązkiem starszych w rodzinie: dziadkowie, ciotki i wuja, brata, siostry. Wreszcie, dać mowę pożegnalną do nowego życia rodzinnego przysługuje chrzestnych przyszłych nowożeńców. Ważnym uwaga: dla narzeczonej działania muszą być ochrzczeni. Jeśli oddanie Bogu jednej z nich nie było, to na pewno trzeba przejść. Kiedy i jak błogosławić młody więcej?

Drugie pożegnanie się nowożeńcom, zanim pójdą na obrazie w rejestrze. Zanim to formalność prawny stał się bezwzględnie konieczne, było poświęcenie małżeństwa w kościele. Kiedy młody musiał iść do ołtarza, przed wyjściem z domu, ponownie otrzymał błogosławieństwo ikon rodzinnych lub obrazów, kupiony specjalnie na tę okazję. Ikony następnie dano młodą parę do obereganiya nich spokoju i szczęścia. Narzeczeni trzykrotnie przesłonić Krzyż ze specjalnymi modlitwami i dobre życzenia.

I wreszcie, w jaki sposób błogosławi młodych po raz trzeci? Tradycja głosi, że odbywa się to po ślubie (malarstwo), kiedy młody oficjalnie otrzymał status młodej rodziny. Przed wejściem do domu, gdzie odbędzie się ślub, rodzice spełniają ich chlebem i solą, ikony, życzenia i pożegnać. Słowo utrzymuje ojca oblubieńca, hlebushek – matkę. Młode gratulacje, krzyż i pocałować. Ci w odpowiedzi dziękuję i obiecuję, aby sprawdzić starszy i zbudować szczęśliwy dom rodzinny. Oczywiście, nawet w pierwszym kwartale 20 wieku, rytuał było odpowiednie i konieczne. Natomiast nowoczesne młodzi ludzie często zrobić bez niego. Lub zgodne z formalnego aspektu rytuału. Ale istnieje wiele par, które dają mu naprawdę dużą różnicę.

Ikony dla błogosławieństwa

Które ikona błogosławi młodych? Pytanie jest dość cienka. Po pierwsze, jak już wspomniano, może to być zdjęcie rodzinne, przekazywane z pokolenia na pokolenie właśnie tutaj, w tej ceremonii. Taki obraz namolennye już mają silną pozytywną energię, zwłaszcza jeśli małżeństwo z dzisiejszych młodych rodziców, dziadków itd To był udany, trwały i szczęśliwy. I będą stać się dobrymi amulety nowy młode rodziny. Po drugie, taka ikona może być obraz Piotra i Fevronia Murom – świętych uznanych przez Kościół strażników ogniska rodzinnego. Więcej postanowił błogosławi ikonę z Matką Boga i Zbawiciela – samców i samic. To pasuje do wizerunku Nikolaya Chudotvortsa. A ostatnie subtelności jak prawidłowo błogosławi młodych. Ikony są brane do kościoła (lub rejestratora), a następnie zawieszony w czerwonym narożniku jednego z pomieszczeń w domu, w którym młodzi zamieszkują.

Obserwować, czy nie przestrzegać tradycji – prywatna sprawa każdego z młodej rodziny. Ale jeśli chcesz, aby całkowicie szczerą obietnicę szczęścia, aby żyć długo razem w radości – lepiej niech błogosławieństwo macierzystą a Bóg będzie z wami!