477 Shares 8442 views

„Full Metal Jacket” – stary film, nie traci znaczenia


Wszelkie działania można podjąć w trzy główne sposoby: w prawo, tak i w wojsku. Ten stary aforyzm przychodzi do głowy podczas oglądania hitu „Full Metal Jacket”, który ukazał się w kinach w 1986 roku już odległej.

Temat wojny wietnamskiej odpowiednio objęte zachodnie kino. Widz nawet urodziła się i wychowała po jego zamknięciu, można ocenić ogólną atmosferę filmów, które stały się klasykami, takimi jak „Czas Apokalipsy” czy „pluton”. Dżungla, kaski w płachty, napalm, Muzyka Nensi Sinatry, grupa "Rolling Stones", "The Doors" i "Creedence". Partyzanci otworzyli ogień z krzaka w niespodziewanym momencie najbardziej. Śmigłowce, eksport zabita w workach plastikowych i krwawienie rannych. To wszystko wieńczy koktajl atmosferze przemocy i beznadziei.

To nie jest wyjątkiem, a film „Full Metal Jacket”. 2 godziny przed ekranem wypełnione bólu i przemocy.

Pierwszy materiał filmowy wprowadza widza do bohaterów tej armii cięć fryzjera „poniżej zera”. Skład dźwięk w stylu country z napisem „Żegnaj, moja droga, i cześć, Wietnam”. Dzieci są różne, ale jest w nich coś wspólnego. Ci młodzi ludzie dorastali w zamożnym kraju, nie mają doświadczenia życiowego, a większość z nich nie są używane do wielu myślenia. Praktycznie jest idealnym surowcem do wojska.

Reżyseria Stenli Kubrik dzieli film „Full Metal Jacket” na dwie w przybliżeniu równe części długości. Technika ta jest również charakterystyczne dla innych jego filmach ( „Mechaniczna pomarańcza”, „Lśnienie”).

Pierwsza część opisuje przygotowanie przyszłych Marines w zgrupowaniu. Sierżant Hartmen formułuje cel szkolenie młodych ludzi staną się narzędziami mordu. ciężkie procesu. Jeden z uczniów, dobroduszny i ociężała umysłowo Ogór, nagle odkrył talent do strony szaleją, zabijając dowódcę, a potem sam, wyraźnie pokazując udane asymilacja z doświadczeń.

Druga część poświęcona jest walce. Metalowe pocisk obudowie, która jest wypełniona ołowiem, to symbol wojny niezwykły i kłopotliwe. Jeden z głównych bohaterów staje korespondentem wojennym, ale często musi walczyć na poziomie zwykłych żołnierzy. Słowa „born to kill” na hełmie przylega do antywojennego znaczek na klapie marynarki. Dowódca wskazuje na absurdalność takiej kombinacji, a bohater niejasno wyjaśnia terminy filozoficzne.

Żołnierz strzelania karabin maszynowy, oparty na drzwiach helikoptera. Chwalił się, że zabił wiele „zeza”, a nawet ich bizona, i poprosił o tym pisać.

Oto atak partyzancki na bazie wojskowej w Da Nang, nastąpił wybuch, pieczenie urządzenia, bezkrytyczne strzelanie widoczne. Nikt nie wie, gdzie jest wróg, ale nadal strzelać na chybił trafił.

Bohaterami filmu „Full Metal Jacket” skarżą się na całkowity brak zrozumienia otaczającej rzeczywistości. Wietnamski, doszli do obrony komunistów, okazuje się, że jest do bani nie czuję sympatii do nich. Amerykańscy żołnierze nie podoba ten kraj, gdzie „nie ma konia.” Jednocześnie niektórzy z nich przyznają, że ludzie, których trzeba zabić – najlepsze żołnierzy.

Finał filmu „Full Metal Jacket” jest ich kulminacją. Wietnamski dziewczyna snajper, który w końcu udaje mu się strzelać, pyta żołnierza, aby ją zakończyć. Opinie są podzielone w tej kwestii. Jeden z „GI” chce opuścić ją na pożarcie szczurom. Korespondent pędy partyzant, kładąc ostatnią usługę. Wszystko jasne wynik tej wojny.

Najwyraźniej i Stenli Kubrik nie mógł sobie wyobrazić, jak to będzie nowoczesny filmu w XXI wieku.