523 Shares 9814 views

Nordic Walking: Czy teleskopowy kij pod ręką?

Nordic Walking z kijami, znany również jako fińskiego, norweskiego lub Nordic, skandynawskiej, szybko zaczęła zdobywać popularność wśród Europejczyków i naszych rodaków z powrotem w latach 90-tych ubiegłego wieku. Jednym z jej atrybutów – teleskopowy kij – stał się dobrym towarzyszem dla tych, którzy zdecydowali się najpierw spróbować tego sportu.


Ale dla wszystkich czy wygodnego urządzenia siłowni? Opinie doświadczonych sportowców są diametralnie różne: niektórzy radzą, aby kupić teleskopowe laski, inni skupiają się na wadach składanej konstrukcji.

Efekt nordic walking na organizm człowieka

Potencjał zdrowia fińskiego oddali, według norweskich i niemieckich lekarzy jest bardzo wysoka. Opublikowane badania wykazują dobrą i bezpieczną szkolenia z mięśni pleców, ramion i brzucha, które podczas jazdy zapewnia kijki do nordic.

W przeciwieństwie do biegania i turystyka że załadować dolną część ciała i stażystów słaby górnej części ciała, Nordic walking korzysta 90 procent mięśni ciała, zapewniając kompleksowe szkolenia niemal wszystkich mięśni. W tym przypadku przyspieszenie częstości pracy serca o 10-20 uderzeń na minutę (w porównaniu do tradycyjnego chodzenia) umożliwia przepływ krwi do przenoszenia tlenu narządach i tkankach, płuca do wentylacji lepsze, mocniejsze spalić kalorie (30-50%). Na przykład pół godziny Nordic walking spala się do 300-400 kalorii (w zależności od stopnia skomplikowania trasy), która zapewnia dwukrotnie większą intensywność strat energii w porównaniu do zwykłego spaceru.

Poziom endorfin – hormonów radości – zwiększa 4-5 razy podczas nordic walking.
Ponadto, Nordic walking tworzy dobrą postawę, równowagę pociągi i koordynację ruchów, zmniejsza obciążenie kolan i kręgosłupa. Dobroczynne skutki tego popularnego sportu jest pozbycie się istniejących oraz zapobiegania chorób układu mięśniowo-szkieletowego, osteoporoza, depresja, przewlekłe zmęczenie, utrata sił, bezsenności i stresu. Natleniona krew staje się cieczą, co zmniejsza ryzyko zawału serca, zakrzepicy i innych problemów sercowo-naczyniowych.

Rodzaje i rozmiary pałeczek

W handlu detalicznego i sklepów online sprzętu sportowego dziś oferuje szeroki wybór różnych modeli kije do nordic walking: od możliwości budżetowych do segmentu premium.

Przy wyborze atrybutów należy uznać, że kijki do nordic różnią się od jazdy na nartach i trekkingu na projekty dla turystyki pieszej. Główną cechą deskami do fińskiego odległości jest to, że są one znacznie krótsze niż trzymać narciarzy. Pomaga to znacznie zmniejszyć obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, zwłaszcza kolan, pleców i stawów skokowych.

Konstrukcja wałka w Skandynawii sztyfty mogą być dwóch typów: ciałem stałym o stałej długości, a składane lub teleskopowym.
Wielkość tych urządzeń sportowych obliczonych według wzoru, w którym wzrost sportowca pomnożone przez współczynnik 0,66 – o powolnym tempem starszego spacer, przeszkolonych osób lub tych, którzy są odzyskiwanie z powodu urazu, zabiegu chirurgicznego lub choroby; 0,68 – dla zdrowych użytkowników, fanów średnich obciążeń, tych, którzy chcą połączyć intensywną kampanię z komunikacją w przyjaznej firmy; 0,70 – dla profesjonalnych sportowców, którzy wybierają szybka i zachowania formy fizycznej na wysokim poziomie.

Zalety teleskopowych biegunów

Jedną z głównych zalet teleskopowych laski, jest ich prefabrykowane konstrukcja. Korzystanie z niego jest łatwe do transportu sprzętu, biorąc go na wycieczkę, podróż do kraju. Długość biegunów może być zmieniany przez każdego członka rodziny, co pozwala zaoszczędzić na zakup kilku atrybutów sportowych.

Wizualnie prawidłowa długość doświadczony „spacerowiczów” są zdefiniowane przez następujące metody: biorąc kij za uchwyt, przesunąć blisko czubkach piętach tak blisko, jak to możliwe, i łokciach dociskane organizmie. Jeżeli sprzęt jest opisany wielkości poprawnie, ramiona zgięte w łokciach pod kątem prostym. Takie projekty są dobre dla dzieci, ponieważ „dorasta” trzymać się razem z ich właścicielami.

Przybysze teleskopowy kij To pomaga w wyborze optymalnego obciążenia, dostosowując jego długość. Producenci w większości przypadków są wykonane z aluminium – łatwy i stosunkowo niedrogie metal. Ale są lepsze modele różnych wzorów, które składają się z mocnego i lekkiego włókna węglowego (węgla). Te ramiona są różne od drugiej maksymalnej trwałości, zwłaszcza ze wskaźnikiem węgla przekracza 20 procent. Wiadomym jest, że zawodowi „spacerowiczów” wolą urządzeń sportowych z koncentracją włókna węglowego o ponad 60%.

Wady struktury składane

doświadczeni sportowcy znaleźć ich niską wiarygodność Główną wadą takich sportów. Klamry, który jest wyposażony w kij teleskopowy, pomaga wiązać i blok elementów, ale w końcu zużyciu ze względu na wnikanie cząstek piasku i wody lub mróz. Nieudany urządzenie może złamać, gdy próbuje naciskać na kij lub złożone. zawodność konstrukcja problem obce dźwięki lub wibracje. Objawy te sygnalizują uszkodzenie zamka, co może prowadzić do niekontrolowanych kije składane i wywołać obrażenia od właściciela. Najwyższej ekspresji tych braków w najtańszych części pałeczek.

kij teleskopowy: cena, materiał i producentów

Wybór składana kolba w sklepach sportowych towarów, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Na przykład, aluminium nie jest wystarczająco pochłania drgania, które mogą spowodować problemy w łokciu, a głowicą. Z włókna szklanego, ale w połączeniu z węglem gwarantuje lekkie i skutecznego kompensacji drgań, takiego stopu, ale raczej kruchy i nie wyklucza ryzyko pęknięcia wału.

Carbon – najbardziej trwały i przyjemny materiał, dodając go gwarantuje niezawodność kije. W tym samym czasie wszystkie zalety szkła (o niskiej masie i tłumienia drgań). Najsilniejsze słupy fiński piechotą zawierają 50-80% węgla. Dla początkujących, to urządzenie może wydawać się trudne. Kij teleskopowy z indeksem 20-30% – idealne połączenie komfortu i niezawodności projekt spacer długich dystansach.

Należy pamiętać, że różni producenci tego samego indeksu z włókna węglowego mogą wskazywać na różny stopień elastyczności. Ponadto, przy wyborze kijków teleskopowych trzeba zwrócić uwagę na ilość sekcji: mniejszy, tym bardziej wiarygodne (nie więcej niż dwie). Chociaż dzisiaj w sklepach sportowych można znaleźć składane strukturę trzech lub więcej elementów.

Cena tego produktu może również zmieniać się w zależności od marki: włoska firma (Gabel), Austria (Kompardell), fiński (Karho lub Exel), niemiecki (Ergoforce lub Leki), norweski (Swix), estoński (Marco), jak również kompletny zestaw sportowych , Kupujący może wybrać w zależności od ich modeli zdolność finansową od 1500-2000 do 6000-12 000.