404 Shares 9352 views

Jeśli mikrofon nie działa

Na liście niezbędnych komponentów przeciętnego komputera mikrofon nie znajduje się na liście. Przynajmniej dzisiaj. Jeśli na przykład drukarka nadal zdążyła zajmować godne miejsce na stole w pobliżu monitora, mikrofon nie może pochwalić się takimi rzeczami. Możliwe jest, że po zakupie Skype przez firmę Microsoft gigant oprogramowania zacznie realizować aktywną politykę popularyzacji tego programu. Następnie mikrofon stanie się obowiązkowy nie tylko w laptopach, ale także jako część komputerów osobistych. Cóż, teraz to urządzenie jest ciemnym koniem: ze względu na brak dystrybucji, wielu właścicieli nawet nie wie, co zrobić, jeśli mikrofon nie działa. W tym artykule postaramy się wypełnić tę lukę i wskazać niektóre z głównych przyczyn, które prowadzą do wadliwego funkcjonowania.


Dziel się i podbij

Wszystkie istniejące awarie, dzięki którym mikrofon nie działa, można podzielić na trzy typy związane z problemami ze sprzętem i oprogramowaniem, a także z mieszanymi. Zanim będziesz mógł przywrócić funkcjonalność, musisz zidentyfikować problem. Aby to zrobić, najpierw zawęź kręg "podejrzanych". Zaleca się, aby rozpocząć sprawdzanie oprogramowania, a następnie upewnić się, że składnik "żelazo" jest normalny.

Przyczyny. Podział oprogramowania

Jeśli więc mikrofon nie działa w systemie Windows 7, upewnij się, że urządzenie nie działa w żadnym ze znanych aplikacji. Jest to bardzo ważny punkt, którego nie można ignorować. Często się zdarza, że błędy podczas konfigurowania danego programu prowadzą do tego, że mikrofon nie działa. Jeśli przyczyna jest w jednym z aplikacji, należy ją odpowiednio skonfigurować – zwiększyć poziom czułości rekordu, określić urządzenie (istnieje kilka z nich), zresetować ustawienia do stanu początkowego.

Jest inny sposób. Polega ona na sprawdzeniu skuteczności nagrywania całego systemu. W wersjach systemu Windows wydanych przed systemem Vista można używać programu do tworzenia fonogramów. W tym celu naciśnij kombinację Win + R, w postaci linii sndrec32. Następnie należy nacisnąć przycisk rozpoczęcia nagrywania i sprawdzić działanie urządzenia.

Nowsze wersje są pozbawione tej możliwości, więc musisz wpisać słowo "nagranie dźwiękowe" w wierszu "Znajdź pliki" w menu Start. Na liście wybierz "Mikrofon" i określ właściwości używając ustawień domyślnych. Tutaj też znajduje się zielony wskaźnik, wskazujący poziom dźwięku, który jest ustalony przez urządzenie. Powinien odpowiednio zareagować (słynny "raz … raz … sprawdź …").

Użyj suwaka, aby zwiększyć głośność w tym oknie. Jeśli nawet mikrofon nie zadziała, należy zainstalować odpowiedni sterownik karty dźwiękowej. Można go znaleźć na dysku dołączonym do laptopa i płyty głównej (w przypadku rozwiązań wbudowanych) lub pobrać z witryny producenta.

Ponadto w ustawieniach sterownika należy sprawdzić, czy jest włączone wyłączenie gniazda.

Przyczyny. Błąd sprzętowy

Jednym z powodów, dla których mikrofon nie działa na słuchawkach, jest błąd w wyborze właściwego złącza. Nowoczesne wielokanałowe rozwiązania dźwiękowe zawierają co najmniej trzy złącza 3,5 mm. Domyślnie mikrofon jest różowy. Jest to standard podany w CCC (Color Coded Connector).

Następnym powodem jest przerwanie przewodnika. Najbardziej bolesnym miejscem jest wtyczka. Tu są przypadki uszkodzenia przewodów, zgięć, szarpania. Alternatywnie: zdejmij wtyczkę i włącz ją ponownie.