758 Shares 9940 views

Pluton-238: produkcja w Rosji, zdjęcia, charakterystyka, zastosowanie

Pluton-238 – substancja skrajnie niebezpieczne. Jest on stosowany w budowie obiektów kosmicznych oraz tworzenia bomb atomowych. W przemyśle jest wytwarzany tylko w reaktorach jądrowych. Przed pierestrojki w ZSRR, Stany Zjednoczone zaangażowane w produkcji izotopów na jego terytorium.

produkcja pluton-238 w USA

Aby produkować pluton-238, konieczne było przeprowadzenie bardzo czasochłonne i brudną robotę. 150 kg plutonu skończył cały 50.000 na pojemnikach na odpady. Prezydent Gorbaczow era wybitny altruizm. Pierestrojki elita zdecydował, że niesłusznie miotu bracia ground-American. Od 1988 roku, pluton-238 produkowany tylko w Rosji.

W 1992 roku produkcja stowarzyszenie o nazwie „Lighthouse” podpisał kontrakt na dostawę do Stanów Zjednoczonych jako dużo jak pięć kilogramów substancji znanej jako plutonu-238. Produkcja w Rosji znajduje się w odległej miejscowości Ozersk, lepiej znany jako Czelabińsk-40. Zysk z tego kontraktu szacowana jest na około 6 mln. Ilość plutonu wytwarzanego wystarczy uruchomić od 3 do 6 satelitów z jądrowych. Wielu badaczy uważa, że praktycznie wszystkie takie uruchamia Ameryki po upadku Związku Radzieckiego nie były produkowane tylko w Rosji izotopu.

Współpraca lub podłość?

Na początku 20 wieku była mała, ale nadal znaczna skandal. Fakt, że Stany Zjednoczone wykorzystał satelity z obiektów jądrowych do szpiegowania dla Rosji. Zostały one wykonane w tej samej rosyjskiej izotopu. Pomimo, że produkcja plutonu-238 nie zostanie zatrzymana, a dopływ do Stanów Zjednoczonych kontynuowane. Ponadto, już w 2003 między rosyjskiej firmy „Tenex” i amerykańskiego przedstawiciela zostało zawarte, aby zapewnić ten dwutlenek izotopów.

Jednakże, pluton-238, które zostało przeprowadzone na terytorium Rosji, nie zaspokoić nienasycony apetyt amerykański. Wszakże członkowskie musiałyby zacząć rozwój obrony przeciwrakietowej w przestrzeni. Więc postanowili ponownie rozpocząć produkcję izotopów w.

Powody Ameryka produkcja izotopów

do opracowania programu izotopów zaprojektowana członkowskie do 30 lat, podczas których miała produkować około 158 kg tej niebezpiecznej substancji. Zarówno mediów rosyjskich i zagranicznych miał zwrócić uwagę na fakt, że dzieje się to po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny ze Stanami Zjednoczonymi. Tak czy inaczej, rozpoczęcie produkcji związanej z możliwych zastosowań wojskowych stwierdza w przestrzeni kosmicznej. Nie dodaje spokój oraz fakt, że rozpoczęcie produkcji w czasie izotopu zbiega się z premierą rozwoju obrony przeciwrakietowej.

Różne kraje, różne ceny

Ciekawostką jest, że zgodnie z warunkami umowy z rosyjską firmą „TENEX” ceny za jeden kilogram izotopu wynosi $ 1 miliona dolarów. Podczas gdy Ameryka przydziela sto razy więcej na plutonu-238. Produkcja w Rosji trwało przez cały ten czas miejsce po cenach dumpingowych – tak rozczarowujące zakończenie. W społeczeństwie rosyjskim wyrażane różne opinie na temat takiej „współpracy” ze Stanami Zjednoczonymi. Federalna Agencja Energii Atomowej, że te sprzedaże są zresztą korzystne i konieczne dla gospodarki. Ponadto, Rosja może sprzedać plutonu-238 w 32 krajach na całym świecie. Co tłumaczy ten popyt i dlaczego tego izotopu?

Pluton-238: application

W rzeczywistości, to izotop jest produktem ubocznym plutonu-239. A on z kolei jest głównym składnikiem w składzie broni jądrowej. W czasach zimnej wojny, co było przyczyną wyścigu kosmicznego, z jakiejś strony to było bardzo wygodne. Na przykład, pluton-239 produkowany w Karolinie Południowej do budowy bomby atomowej. I dano produkt uboczny do produkcji satelitów i sond. Gdy producent w Południowej Karolinie nazywa „Savannah River” został zamknięty, USA zaczęli kupować izotop w Rosji.

Pluton-238 – idealne paliwo wykorzystywane do badań kosmicznych. Jej promieniowanie jest radioaktywny. Ale, podczas gdy w innym materiale, izotop jest stosunkowo bezpieczny. Na przykład, pluton 238 jest często zawarty w granulkach irydu. Świecą na czerwono, a stanowią one dużo ciepła. Podczas irydu granulat zachowuje integralność izotop jest bezpieczne. Granulki znajdowały się w specjalnym generatora, które promują konwersji energii cieplnej na energię elektryczną. Przez tę przestrzeń satelitów nadal odkrywania przestrzeni otwartych przestrzeni, ponieważ proces wytwarzania energii elektrycznej w ten sposób może trwać przez całe dziesięciolecia.

Dzisiejsze zapasy plutonu-238

W wielu raportach światowych rezerw tej substancji gwałtownie spada. Niedawno w czasopiśmie Nature USA opublikował artykuł pod którym NASA teraz pozostały tylko 35 kg izotopu. I jako paliwo można stosować tylko połowę tej całkowitej kwoty. Planowana podróż na Marsa już wziąć 5 kg Pu-238. Rosja jest również obecnie nie sprzedaje tego izotopu. Może my też on ucieka.

Katastrofalne zagrożenia w użyciu izotopu

Nie tak dawno temu, wojsko USA zestrzelili satelitę kosmicznej. Zrobiliśmy to rzekomo w celu zapobieżenia jej niekontrolowany upadek. Pentagon stwierdził, że satelita o masie 5 ton rozdrobnionego do trzech tysięcy sztuk na Ocean Spokojny. Każdy z fragmentów wielkości był w przybliżeniu porównywalne do piłki nożnej. Na pokładzie spyware satelita był o 500 kg hydrazyny – miotający, która ma wysoką toksyczność. I był tam pewna ilość izotopu plutonu-238 – dokładne dane nie są Pentagon powiedział.

Zagrożeniem dla całej ludzkości

Ale w rzeczywistości, jeden z najbardziej niebezpiecznych zagrożeń dla całej ziemi jest izotop pluton-238. Charakterystyka jest taka, że tylko 450 g tego materiału może być przyczyną nowotworów w całości ludzkości. Okres półtrwania plutonu-238 wynosi około 90 lat. Więc co to są te „piłki nożnej” będzie długo zatruwają planetę i jej mieszkańców.

Jednak nie jest to pierwszy w historii ataku nuklearnego z kosmosu. Wszystkie satelity Czas Badań Kosmicznych 49 zostały uruchomione z obiektów jądrowych. 36 z nich działa w Rosji i ZSRR, 13 – Zjednoczone. Teraz na orbicie na wysokości między 800 i 1000 km jest 50 satelitów z fragmentami jądrowych. Aby nie pozostawić potomków ludzkości jako „starszego typu” śmierć jądrowej dr Hussein Chechenov proponuje zastąpić pluton-238 mniej niebezpieczny uranu-235.

Zagrożenie na szczęście przeszła po rosyjsku

Na jesieni 2016 już przewidział upadek amerykańskiego satelitę o nazwie UARS, który przez szczęśliwy zbieg okoliczności, przeleciał. Przewiduje spadające jakiegoś przedmiotu dat – Początkowo było to 17 września, a następnie – 23. W wiadomościach, niezależnie od powodów, to nie znaczy, że nie jest w rzeczywistości nawet satelita, ale prawdziwa bomba jądrowa. Najprawdopodobniej stało się to w taki sposób, aby nie szerzyć panikę wśród ludności. Po satelity jest wypełniony plutonu-238. Zdjęcia obiektu kosmicznego sugeruje, że rozmiar UARS porównywalną do wózka size.

Według prognoz NASA, musiał spaść w centralnej Rosji. Jeśli to naprawdę się stało, w ciągu kilku dni o 300 tysięcy. Ludzie w Moskwie może umrzeć z obrzękiem płuc. UARS ale z jakiegoś powodu Zatrzymałem się i spadł na ziemię dopiero w dniu 24 września upaść do oceanu niedaleko Kanady. Pu-238 w nim było około 30 kg. Kanada nie jest to pierwszy raz odwiedzicie śmiertelną kosmicznej satelitę. Po raz pierwszy rząd udało się obniżyć obiekt zbliżający na temat podejścia do kontynentu, a on też wpadł do oceanu.