192 Shares 7743 views

Antikythera Mechanism – pierwszy komputer analogowy

Starogrecki cywilizacji zawsze była uważana za jedną z największych w historii ludzkości. Wspaniały zabytkowej architektury, wspaniałe posągi i rzeźby, legendarny grecki starożytny epos i mitologia. Do tej pory w Grecji, archeolodzy wykopać nowe odkrycia niewyjaśnione, niektóre z nich natychmiast rozszyfrować, ale nad przeznaczenia niektórych naukowców drapania głowy do dnia dzisiejszego.

Na wiosnę 1901 roku dwa statki do nurkowania gąbki płynęły przez Grecję. Podjąwszy, aby ponownie spróbować szczęścia w swoim rzemiośle, rzucili kotwicę w pobliżu wyspy greckie Antikythera. Sobie wyobrazić ich zdziwienie, gdy zamiast potrzebują zwierząt morskich znaleźli antyk zatopiony statek! One ciągnięte z dna morskiego starożytnych przedmiotów na łodzi i rzucili się do lądu. Wkrótce wiadomość o statku znaleziono rozłożone w całej Grecji, a rok później grupa naukowców udał się do zbadania tego miejsca. Na powierzchni została podniesiona przez liczne znaleziska archeologiczne. Wśród innych artefaktów znaleziono grecki archeolog Valeriosom Staisom kilka brązowe koła zębate o nieznanym pochodzeniu.

Mechanizm Antikythera jak jest nazwany przez historyków czasu, był w strasznym stanie. Rama z drewna dosłownie rozsypał się w ich ręce, metalu, będąc przez długi czas na dnie morza, giętego i zardzewiałe. Wiele części po prostu zniknął. Napisy na ruinach były trudne do odczytania, czasem nieostry. Aby udowodnić, że to było za urządzenie nie udało. Naukowcy wyrzucił ręce w górę i lewo mechanizm Antikythera studiować potomstwo.

Minęło prawie pół wieku. Nowe technologie i metody badawcze. W 1951 roku zainteresował się znalezienie antyczne angielski fizyk i historyk Derek De Solla Price. Mając starannie badał temat, doszedł do zaskakującego wniosku: Mechanizm Antikythera to starożytna i bardzo pierwszy komputer analogowy, stworzony w 2 wieku pne! To był rodzaj mechanicznego astronomicznym kalendarzem, przez które można było nie tylko określenie pozycji księżyca i słońca, ale także do produkcji skomplikowanych obliczeń astronomicznych. W tym czasie doszło do rozkwitu nauk ścisłych w starożytnej Grecji powstała katalog astronomiczny, określona odległość od Ziemi do Księżyca, opisał ruch pięciu planet odkryto przybliżoną wyliczoną z masy Ziemi. Na tle tych ustaleń można uwierzyć w istnienie komputerze astronomicznej, której utworzenie jest obecnie przypisane do starożytnego greckiego uczonego Posidonius.

Obecnie mechanizm Antikythera przedstawiona jest w postaci kilku istniejących rekonstrukcji. Współcześni naukowcy są jeszcze rozszyfrować artefakt. Niedawno ujawniono, że antyk przyrząd pokazał kolejny ważny parametr raz – a mianowicie czas następnych igrzysk olimpijskich, które były dla Greków nie tylko sportowe, ale także wydarzenie polityczne. W tym czasie, Antikythera Mechanizm jest Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach.