682 Shares 4809 views

Kontynentalny strajk Lufthansy

22 kwietnia 2013 r. Odbyło się jednodniowy strajk Lufthansy. W rezultacie anulowano 1720 lotów do wielu krajów. Koleje niemieckie zostały zmuszone do uruchomienia kilku dodatkowych pociągów. Strajk dotknął wszystkich ważnych portów lotniczych w Niemczech – w Berlinie, Frankfurcie, Monachium, Hamburgu, Kolonii i Düsseldorfie, w tym czterdziestu lotach z Niemiec do Rosji iz powrotem. Strajk Lufthansy dotknął dwudziestu dwóch lotów Moskwy do Dusseldorfu, Monachium, Hamburga, Frankfurtu nad Menem iz powrotem. Dwanaście lotów zostało przeniesionych z Petersburga do Monachium, Frankfurtu i Dusseldorfu. Dwa loty w różnych kierunkach zostały zlikwidowane między Frankfurtem a Jekaterynburgiem, Niżnym Nowogrodem i Samarą.


Pracownicy lotnictwa cywilnego, członkowie związku zawodowego, zażądali podwyższenia wynagrodzenia o 5,3 procent dla trzydziestu trzech tysięcy pracowników. Starali się też uzyskać gwarancje ochrony przed masowym zwolnieniem.

To nie pierwszy strajk Lufthansy w jej historii. Miesiąc temu związek miał strajk z żądaniem zwiększenia wynagrodzeń personelu naziemnego. Potem trzeba było anulować ponad 700 wydarzeń, w tym transkontynentalnych i międzynarodowych.

Ponadto sześciu miesięcy wcześniej strajk lotniczy tej linii lotniczej przeprowadził protest. Następnie Lufthansa anulowała kilka tysięcy lotów. Wcześniej negocjacje tak zwanego związku zawodowego UFO, reprezentującego interes stażysty, trwały 13 miesięcy. Ale nie przyniosły rezultatów, co było powodem wielu akcji protestacyjnych. Dwie poprzednie strajki członków personelu pokładowego trwały 8 godzin i były przeprowadzane tylko na wybranych lotniskach w Monachium, Berlinie i Frankfurcie. Ale nawet rzeczywiście sparaliżowały ruch lotniczy tego kraju.

W końcu osiągnięto długo oczekiwany kompromis w sprawie wyników strajku z 24 kwietnia. Strony zgodziły się na stopniowe zwiększanie płac. W szczególności przez dwadzieścia sześć miesięcy wynagrodzenia pracowników firmy wzrosły o trzy procent, a dla pracowników filii o prawie pięć procent. Ponadto obiecano poprawę warunków pracy i zapewniono ochronę przed zwolnieniami.

Chociaż strajk Lufthansy był na dużą skalę, w niemieckich portach lotniczych panuje spokojna atmosfera. Osiągnięto to dzięki pomocy właściwego ostrzeżenia pasażerom firmy Lufthansa. Bilety na zniesione loty osobom zostały wyrównane lub wymienione na inne daty.

Restrukturyzacja największego przewoźnika lotniczego w Europie "Lufthansa", strajk jego personelu uderzył w jego rentowność. W 2012 r. Niemiecka firma Lufthansa zarobiła aż 524 mln euro tzw. Zysku przed opodatkowaniem. Jest to jednak o trzydzieści sześć procent mniej niż w zeszłym roku.

Ponadto koszty paliwa wzrosły. Nakłady na ropę naftową wzrosły o osiemnaście procent do prawie siedmiu i pół miliardów euro. Ten kryzys zmusza niemieckiego operatora do redukcji kosztów i personelu straży pożarnej. Koszty związane z restrukturyzacją będą miały wpływ na zyski operatora do początku 2015 roku.