867 Shares 9378 views

Wieża Belem w Portugalii: historia i architektura

Nad brzegiem Tagu w Portugalii jest niesamowity budynek piękna – wieża Torri di Belen. Ogromne znaczenie historyczne i niezwykła architektura sprawiają, że jest to jeden z siedmiu cudów Portugalii.


Wieża Belem: Historia

W miejsce nowoczesnej wieży w Lizbonie był pierwotnie stary statek artylerii. W 1514 r., Kiedy państwo rządził król Manuel I, rozpoczęła się budowa twierdzy obronnej. Zakończenie budowy w 1520 r. Zostało przewidziane na otwarcie szlaku morskiego do Indii przez marynarza Vasco da Gama.

Stopniowo defensywne funkcje twierdzy idą w tle. Fort jest używany jako punkt nawigacyjny i celny. W 1580 r. Hiszpanie, pod przywództwem księcia Alby, pojmują miasto, wieża Belen staje się więzieniem.

Początkowo wieża znajdowała się sto metrów od brzegu, ale w 1755 r. W Portugalii nastąpiło silne trzęsienie ziemi. Naturalna katastrofa zmieniła koryto, wieża Belen była na brzegu. W połowie XIX w. Zrekonstruowano twierdzę. Jej wygląd uzupełnia niszę, w której znajduje się rzeźba Matki Boskiej, symbol ochrony i szczęścia żeglarzy.

W 1983 roku, przed przygotowaniem do wystawy sztuki, nauki i kultury, zamek jest otoczony sztucznym jeziorem. W tym samym roku twierdza jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wygląd

Torri di Belen pochodzi od patrona Portugalii – Saint Vincent Belem. Składa się z średniowiecznej wieży i bardziej nowoczesnego bastionu. Architektem projektu był Francisco de Arruda.

Wieża Belem wykonana jest w stylu manuelińskim. Jest to kwadratowa struktura, która ma cztery kondygnacje. Wieża osiąga wysokość 35 metrów. Znajduje się na sześciokątnej platformie o ostrej krawędzi w kształcie nosa statku.

Ściany twierdzy są karbowane u szczytu. Na górnym tarasie znajdują się wieżyczki z oknami obserwacyjnymi i dachami kopułkowymi. Za murami twierdzy ozdobiono wzory i symbole królewskie. Trzy strony twierdzy mają balkony, na których umieszcza się ręce króla Manuela. Na czwartej ścianie, w niszach, jest posąg Matki Bożej, spotykający zmęczonych podróżnych.

Styl architektoniczny

Francisco Arroud wybrał popularny manueliński styl jako główny z wieży Belém, dodając do niej cechy stylu Maurów i Wenecji.

Styl architektoniczny Manueline pojawił się na początku XVI wieku, za panowania króla Manuela I. To on odgrywał główną rolę w projekcie wieży Belem. Portugalia w tamtym czasie aktywnie korzysta z stylu gotyckiego, a Manueline staje się jego kontynuacją na morzu.

Styl manueliński wieży można śledzić w delikatnym, otwartym modelu, przedstawiającym różne symbole morskie. Zewnętrzne ściany twierdzy są haftowane w formie liny i węzłów morskich, a balkony zdobią okrągłe herby Orderu Krzyża, które jest także charakterystyczne dla manuelińczyka.

Mauretańskie cechy Francisco Arroud skopiowane z architektury Maroka, gdzie wcześniej pracował. W tym stylu zdobią wieże wartownicze i balustradę tarasu w pobliżu rzeźby Najświętszej Marii Panny. Kopułki wieży wartowniczych kopiowane są przez kopuły minaretu meczetu w Marrakeszu. Styl wenecki można śledzić w łukowych oknach z loggiami.

Projekt wnętrza

Most przelewowy, który znajduje się na pierwszym piętrze, prowadzi bezpośrednio do wnętrza bastionu. Dekoracje tego pokoju wykonane są w niskobudżetowym stylu gotyckim, bez dodatków. Istnieje 16 nisz dla broni.

Poniżej bastionu są małe pokoje, które w różnym czasie były używane do przechowywania rezerw, a następnie do przyjęcia więźniów. Schody przy wejściu prowadzą do górnego tarasu z wieżami strażniczymi.

Wewnątrz wieży prowadzi bastion tarasowy. Na trzech niższych piętrach są pokoje z kolekcją mebli, a także obiekty czasów odkryć geograficznych. Pierwszym jest pokój gubernatora, a następnie pokój królewski z balkonem. Następny pokój przeznaczony był dla widzów. Na czwartym piętrze znajduje się kaplica, stąd schody prowadzą do górnego tarasu wieży.

Gdzie jest wieża Belém (Portugalia)?

Symbol Portugalii – wieża Belém – znajduje się w historycznej dzielnicy Santa Maria de Belém. Nie będzie trudno dostać się do tego. Można to zrobić na tramwaju nr 15 lub na autobusach 49, 43, 51, 29, 27. Trzeba wysiąść na przystanku "Largo da Princess", wieża znajduje się 200 metrów od niej.

Cais Do Sodre trenuje co 20 minut w twierdzy latarni morskiej, ale zatrzymuje się około kilometra od punktu orientacyjnego.

Godziny otwarcia

Sezon wieży zaczyna się w maju i kończy się we wrześniu. Obecnie jest on otwarty na wizyty od 10 do 18.30, codziennie, z wyjątkiem poniedziałku. Od września do maja wieża jest czynna do godz. Opłata za wstęp wynosi około 4 euro.

Wnioski

Wieża Belém (Lizbona) jest dumą kraju. W Portugalii prawie nie zachowano niezwykłego stylu architektonicznego, w którym znajduje się twierdza, co czyni Torri di Belen jeszcze popularniejszym wśród turystów. Zabytkowa struktura twierdzy, uzupełniona licznych szalunków i rzeźbionych detali, była świadkiem znaczących wydarzeń historycznych. Przez wiele lat towarzyszył marynarzom w długiej podróży, a rzeźba Matki Boskiej obiecała szczęście. Teraz wieża Belem jest głównym symbolem Portugalii, o czym wszyscy muszą widzieć.