569 Shares 9052 views

Pochodzenie nazwy Smirnov: najczęstsze wersje i historia

W przeciwieństwie do popularnych przekonań, najczęstszym rosyjskim nazwiskiem dzisiaj nie jest Iwanow, Pietrow czy Sidorow. W rzeczywistości jest to Smirnov. Historia nazwiska jest niejednoznaczna, ponieważ istnieje kilka teorii pochodzenia. Nie wiadomo, która z nich jest bliższa prawdzie, ale warto zapoznać się z każdym.


Nazwisko Smirnov: Krótka historia

Z reguły uważa się, że Smirnovowie są łagodzonymi, łagodnymi ludźmi, nie ma nic na imię ich przodków.

Jednak to imię nie zawsze pochodzi od słowa "pokorny" i "skromny". Pierwszy dokument o człowieku noszącym to imię pochodzi z XVII wieku. Później coraz bardziej zaczął się Smirnow. Tak więc, według spisu ludności z 1964 r., Nazwisko Smirnov było na piątym miejscu w powszechnym znaczeniu. Dzisiaj jest to na pierwszym.

To, co nadało imię Smirnow: najczęściej spotykana wersja

W czasach starożytnych Słowianie mieli męskie imię Smirnoi. Co do zasady, był podawany przy chrzcie spokojnych, spokojnych chłopców, którzy nie sprawiają kłopotów. Ze względu na fakt, że ludzie ze skromnym charakterem zawsze byli doceniani, imię Smirnoy stało się powszechne. Potomkowie tak znanych ludzi byli synami Smirnowa lub po prostu Smirnovami. Ponieważ to imię było bardzo popularne, wkrótce było wielu Smirnovów w Rosji.

Pochodzenie żydowskiego nazwiska Smirnov

Nieważne, jak niesamowite może się wydawać, wśród Żydów jest wiele Smirnovów. Pochodzenie imienia Smirnov wśród przedstawicieli wybranego narodu wiąże się z Catherine II.

W czasie jej panowania Polska została podzielona, a do Rosji dołączyły ziemie ukraińskie, białoruskie i bałtyckie. Oprócz Słowian żyło w nim ogromna liczba Żydów, którzy według tradycji mieli tylko imię i nazwisko: Shlomo, syn Efraim, Moshe, syn Mordechaja, i tak dalej.

Po ustaleniu liczby jego poddanych Catherine II nakazała spis ludności. Jednak ze względu na brak nazwisk pojawiło się zamieszanie wśród Żydów. W związku z tym urzędnicy postanowili nazwać Żydów w sposób rosyjski. Najczęściej imiona żydowskie pochodziły z nazwy miejsca zamieszkania, zawodu lub imienia przodka, a czasami ze względu na jakąś szczególną cechę charakteru lub wygląd osoby. Tak więc pojawił się Shifrin (imię ojca), Smirina i Smirnowa (z charakteru postaci), Rezniki (z nazwiska zawodu).

Pochodzenie nazwy Smirnov: wersja trzy

W czasach starożytnego Rusi byli wędrowcy, którzy podróżowali po rozległych ziemiach z całą rodziną. Podczas podróży mieli okazję zapoznać się z osiągnięciami różnych narodów w dziedzinie rolnictwa, hodowli bydła, budownictwa i rolnictwa. Wędrując pomiędzy różnymi plemionami, tacy ludzie dzielili się z nimi zdobytą wiedzą.

Po przybyciu na terytorium następnych ludzi szef klanu podróżnego udał się do starszego, aby poprosić o pozwolenie na tymczasowe zamieszkanie na ich ziemiach. Początek pozdrowienia szefa klanu brzmiał: "Przybyliśmy z nowym światem!" Z biegiem czasu ludzie otaczający zaczęli nazywać nomadyczne klany "Smirnowem" ze słów "świat" i "nowy".

Inne wersje pochodzenia nazwiska

Bardzo często z jakiegoś powodu rodziny chłopskie musiały opuścić ojczystą ziemię i trwale przesiedlone do obcej ziemi. W pamięci ojczyzny przyjęli odpowiednie nazwiska. Tak więc, w Imperium Rosyjskim, a także w krajach sąsiadujących, było wiele osad pod imionami Smirnowa. Ludzie z tam zwanych Smirnovs.

Czasami pochodzenie imienia Smirnov jest związane z religią. Na przykład w dawnych czasach, aby uzyskać stypendium w seminarium, uczniowie o niskich dochodach zostali poproszeni o zmianę ich nazwiska na bardziej odpowiedni tytuł osoby. Dlatego wśród absolwentów szkół teologicznych było tyle Bogolyubovów, Dobronravovów i Smirnovów.

Najsłynniejsze Smirnovy

Ciekawe, że imię Smirnov było wspólne wśród absolutnie wszystkich segmentów populacji. Smirnov był wśród analfabetów chłopów, wśród zamożnych kupców i wykształconych szlachciców.

Więc słynna marka wódki Smirnoff pojawiła się dzięki wuźnikowi – Peterowi Arsen'evichowi Smirnowowi. Ten przedsiębiorczy człowiek mógłby wykupić się przed zniesieniem pańszczyzny i otworzyć własny sklep z winem w Moskwie, który później stał się fabryką produkującą najlepszy alkohol w Europie.

Do tej pory w Imperium Rosyjskim jest około sześciu szlacheckich rodzin Smirnowa, z których każda posiada własną herbu.

Wśród nich rodzaj Dorofey Afanasyevich Smirnov, który otrzymał drugą połowę XVII wieku.

W czasach radzieckich było wiele znanych Smirnovów. Na przykład bohater Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, admirał floty Nikołaj Iwanowicz Smirnow.

Inny bohater drugiej wojny światowej nosi także nazwisko Smirnov, a jego nazwisko to Alexei Makarovich. Jednak stał się znany ze swoich niezwykłych ról w filmach Leonid Gaidai i jego imienniku – Bykov.

Wielu było w dziejach kapłanów Smirnova, pilotów, dyplomatów i naukowców. Wśród kobiet noszących takie imię, zbyt wielu gwiazd.

Na przykład aktorkę Svetlana Stanislavovna Smirnova i jej kolega z zawodu Lydia Nikolaevna Smirnova.

Ze względu na istnienie wielu teorii obecnie niemożliwe jest już dokładne określenie pochodzenia imienia Smirnowa. Prawdopodobnie wszystkie wersje są mniej lub bardziej poprawne, a ich ogromna liczba tłumaczy, dlaczego tak wiele rodzin o nazwisku Smirnovy dziś jest w Rosji. Każdy nosiciel tego nazwiska może być dumny z ogromnej liczby znanych nazwisk, jednakże należy zawsze pamiętać, że nazwa Smirnova jest przymocowana do jej przewoźnika, a nie odwrotnie.