579 Shares 2355 views

Zmodyfikowane pędy roślinne

Pędy roślin zadziwiają z ich różnorodnością i wyjątkowością. Ale warunki środowiskowe często wymagają od przedstawicieli tego królestwa nowych adaptacji. Zmodyfikowane pędy mogą wykonywać dodatkowe funkcje. Dzięki temu zapewniają większą żywotność organizmów.


Modyfikacje podziemnych pędy

Te metamorfozy mogą znajdować się nad ziemią lub pod ziemią. Zmodyfikowane pędy podziemne są najbardziej rozpowszechnione i szeroko reprezentowane w przyrodzie.

Jednym z nich jest kłącza. Zarówno nazwa jak i wygląd wyglądają jak korzeń. Jednak w przeciwieństwie do podziemnego organu, składa się z wydłużonych szczelin i węzłów. Na macole kłącza są podrzędne pąki, z których, wraz z nadejściem korzystnych warunków, rosną. W węzłach są też dodatkowe korzenie. Podłużny poziomy łodyg znajduje się pod ziemią, gdzie zmiany temperatury i susza mają mniejszy wpływ na aktywność życiową rośliny. Dostarczanie wody i składników odżywczych znacznie zwiększa szanse organizmu roślinnego przetrwać.

Wielu stanęło w obliczu sytuacji, gdy trzeba pozbyć się znudzonego groszku pszenicznego, silnie zarośniętych lilii doliny lub innych roślin, które mają kłącza. To nie takie proste. Zmienione pędy są znacznie rozszerzone, ich części często pozostają w ziemi, tworząc nowe pędy. Ale z drugiej strony, ta zdolność jest często wykorzystywana do wegetatywnego rozmnażania roślin.

Tuber

Tuber – zmodyfikowany pęd, który również jest pod ziemią i przechowuje składniki odżywcze. Każdy wie, że bulwy ziemniaków mają ogromne znaczenie gospodarcze. Zbierają dużą ilość skrobi.

Niektórzy mylnie uważają ten zmodyfikowany pęd jako owoc. W gruncie rzeczy owoce ziemniaków powstają na pędach naziemnych po kwitnieniu. Tuber jest zagęszczonym łodygiem z okrągłymi i bocznymi nerkami – oczami. Kiełkowanie, oczy tworzą młode pędy.

Długie wydłużone i krótkotrwałe pędy są również nazywane stolonami.

Rośliny takie jak szafran i miechus mają kruchy – zagęszczoną łodygę z podrzędnymi korzeniami. Chroni wewnętrzną warstwę martwych liści.

Żarówka

Cebula, czosnek, tulipan i lilia mają inną modyfikację – cebula. Na płaskiej łodydze, która nazywa się Don, są nerki. Spośród nich rozwija się kilka liści łuszczących się. Niektóre z nich są grube i mięsiste. Przechowują wodę z substancjami odżywczymi, zapewniając życie roślinie. Są chronione od góry suchymi, liściastymi liśćmi. Od śpiących pąków na dnie rosnących młodych liści cebuli, tak zwanych cebul zielonych. Cebulki są również charakterystyczne dla roślin stepowej strefy przyrodniczej. W warunkach zimnej, ośnieżonej zimie i gorącym, suchym lecie, ta modyfikacja umożliwia roślinie przetrwanie niekorzystnego okresu pod ziemią.

Aboveground modyfikacje pędy

Zmodyfikowane pędy roślin mogą znajdować się również nad ziemią. Tak, na gałęziach głogu i cierni są ciernie – skrócone i lignified zmodyfikowane pędy. Reprezentują wynik rozgałęzienia i ostrzenia łodygi, niezawodnie chronią ich właścicieli przed jedzeniem zwierząt. Rośliny z kolcami mają smaczne, soczyste owoce o jasnym kolorze, więc potrzebują dodatkowej ochrony.

Truskawki i truskawki mają dodatkowe urządzenie do rozmnażania wegetatywnego – wydłużone pędy wąsów. Są one mocowane w glebie, tworząc nową roślinę.

Nie wolno mylić wąsów z antenami winogron. Mają zupełnie inny cel funkcjonalny. Przy pomocy antenek roślina jest przymocowana do wspornika, zajmując najbardziej korzystne położenie względem słońca. To urządzenie jest również charakterystyczne dla dyni, ogórka, arbuza.

Modyfikacje pędów w kierunku wzrostu

W zależności od warunków wzrostu pędy mogą być modyfikowane. W roślinach leśnych i liściastych najczęściej spotyka się wyprostowane łodygi skierowane ku słońcu. Kłęby rosnące i pełzające rosną bardzo szybko, przykryj powierzchnię gleby kłaczkami liśćmi. To zapewnia im dobrobyt istnienia. Rośliny o zwartych łodygach nazywają się lianas. Są typowe dla tropikalnych i wilgotnych lasów równikowych, choć często znajdują się w strefie umiarkowanej. Do mocowania do podparcia pnącza, stosuje się specjalne urządzenia: haczyki, haki, szczeciny.

Struktura wewnętrzna ucieczki

Pomimo różnic zewnętrznych, różne modyfikacje zachowują wszystkie cechy struktury wewnętrznej. Na przykład bulwa ziemniaka, będąc zagęszczoną łodygą, pokryta jest kora od góry. To my myścimy to, gdy my oczyścimy ziemniaki. Na przekroju podłużnym bulwy, ciemny pas – drewno – jest wyraźnie widoczny. A w rdzeniu, luźna tkanka podstawowa, zapasowe składniki odżywcze są aktywnie osadzane.

Jeśli bulwy ziemniaka pozostaną na wolności przez dłuższy czas, zaczną się zmieniać na zielony. Oznacza to, że bezbarwne plastydy leukoplastów, w których gromadzi się skrobia, są przekształcane w zielone plastydy przez chloroplasty. Takiego produktu nie można zjeść, ponieważ zawiera trujący trujący alkaloid solanina, który jest trujący dla organizmu.

Funkcje zmodyfikowanych pędów

To zmodyfikowane pędy, które determinują przeżycie roślin w niekorzystnych warunkach. Dzięki przechowywaniu wartościowych składników odżywczych umożliwiają one roślinom przetrwanie w okresie suszy. Rośliny dwuletnie i wieloletnie przetrwały tylko z powodu obecności cebul i kłącza. Ich liści, które pojawiają się na powierzchni wiosną i rozwijają całe lato, wraz z zimną jesienią. Część podziemna żyje podażą zagęszczonych łodyg. Wraz z początkiem ogrzewania roślina ponownie wznowi wzrost.

Wiele modyfikacji pędów służy do rozmnażania wegetatywnego, zwiększając liczbę cennych roślin dość szybko. Ta nieruchomość jest aktywnie używana przez człowieka w rolnictwie.

Pochodzenie kwiatu

Kwiat jest zmodyfikowaną ucieczką. Udowodnienie tego faktu jest bardzo proste. Rozwija się z wyspecjalizowanej nerki generatywnej. Cechy charakterystyczne tej części pędów nabywa w celu spełnienia najważniejszej dodatkowej funkcji – wdrożenia seksualnej reprodukcji roślin. W tym celu potrzebny jest kwiat. Zmodyfikowana gałązka jest znacznie skrócona w porównaniu ze zwykłymi łodygami. Jego głównymi częściami są pręcik i tłuczek, w których znajdują się odpowiednio komórki płciowe – sperma i jajo. Jasny kolor płatków kwiatu jest potrzebny do przyciągania zapylających owadów. Małe kwiaty są zbierane w grupach – kwiatostany. Są więc znacznie bardziej zauważalne, a ich zapach roznosi się znacznie.

Po zapyleniu i nawożeniu zamiast kwiatu tworzy się płód. Składa się z nasion i perikarp. Nasiona dają początek nowej roślinie, a osłonki otaczają je i ogrzewają.

Ponadto, kwiat jest zmodyfikowaną ucieczką, która przez wiele wieków przynosiła estetyczną przyjemność ludziom, inspirujących poetów i muzyków.

Modyfikowane pędy są jednym z głównych adaptacji roślin wyższych do warunków środowiskowych. W procesie ewolucji wydają się zwiększać żywotność organizmów roślinnych w związku z potrzebą pojawienia się nowych funkcji w stale zmieniających się warunkach życia.