548 Shares 6614 views

James Matthew Barrie: biografia, pism, zdjęcia

Kto nie zna uroczą opowieść dla dzieci o Piotrusia Pana? Ten artykuł to szczegółowa relacja z jego autora, który jest znany szkocki powieściopisarz i dramaturg James Matthew Barrie.


początek

Barry Rodzina – praca i wiele dzieci. Ojciec pisarza był tkacz w państwie Kirrimyur. James Matthew Barrie urodził dziewiąte dziecko w maju 1860 roku, jednak braki w edukacji i szkoleniu nie było tak jak wszystkie inne dzieci. Początkowo uczył się w Akademii, potem na głównych uniwersytetach w Szkocji w Edynburgu. Ukończył, dostał pracę w redakcji „Nottingham Journal”.

Raz przyszedł dziennikarską sławę publikując serię szkiców przedstawiających życie małego miasteczka w Szkocji, Barry został zaproszony do publikowania osobną książkę na podstawie tych badań. W ten sposób „Idylla Starych Lights”. Life, oczywiście, opisane w tej książce nie jest sielankowy: biedny, wąskie, ciasne, zbyt inchurched. Sukces był głośny.

Literatura Barri Dzheyms rozpoczął w wieku dwudziestu pięciu lat, w ciągu czterech lat opublikował kilka opowiadań i swoją pierwszą powieść. Historia były rustykalny, seria nazwano „Auld Licht Idylla”, a fabuła powieści została podjęta z zawodu, to powiedziano o dziennikarza – „Kiedy człowiek jest sam.” Krytycy i czytelnicy entuzjastycznie powitał nowego pisarza. A jeśli złe oko – Barri Dzheyms napisałby tak słabo melodramat „lepiej umrzeć”, który został wydany w 1888 roku. Następnie pisarz „naprawić”, a jej nowe powieści ponownie spotkał się pozytywnie: „mały sługa”, „Sentimental Tommy” (tu nawet wziął sequel – „Tommy i Grisel”), szczególnie wzruszające jest to książka o matce – „Margaret Ogilvy”.

dramaturg

Przez czterdzieści lat najlepszy dramaturg kraju stał się sławny pisarz James Matthew Barrie. Chociaż jest on zaledwie trzy lata temu zwrócił się do pisania dramatów. Początkowo, pisarz do produkcji scenicznej spreparowane jego powieść „The little sługa”, bardzo lubił czytelników. Komedia „Kvoliti City” przyniosła mu sławę. I ze spektaklu "Meri Rouz", "Kvoliti Street", "Wonderful Clan Crichton" come a obecna chwała. A kiedy w 1904 roku została umieszczona na etapie jego opowieści „Piotruś Pan” i obsypany honorami. Został wykonany baronetem, został odznaczony Orderem, w 1919 roku został wybrany rektorem Uniwersytetu St Andrews, aw 1930 roku – nowy rektor Uniwersytetu w Edynburgu w 1928 roku, pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Literatów kraju.

Największy udział w dziele literackim zostało zrobione w dziedzinie dramatu i zwraca najbardziej namacalny jest również w tej dziedzinie był James Matthew Barrie. Pisarz poświęcił swoje życie na kreatywność, osobiste życie nie świecą wielu przyjaciół i fanów. Ale ze światem kontaktuje się łatwo, ludzie go kochali. Był żonaty tylko raz, a nie przez długi czas, naprawdę bliskich przyjaciół tylko z rodziną Davis, nawet zadbał o pięciorga dzieci, gdy ich rodzice (Arthur Davis) i Sylvia zmarła. bezpośrednimi spadkobiercami własnych po jego śmierci, został znaleziony w 1937 roku.

film

James Matthew Barrie, którego biografia była szczególna i nie bez magicznych przemian i cudów, napisał wiele książek. Jego opowieści nakręcono kilka razy, aw 2004 roku, w którym rola wspaniały gawędziarz grał wspaniały Dzhonni Depp był film Mark Foster zatytułowanych „Marzyciel”. Oczywiście, prawdziwa biografia filmu różni się niemal dramatycznie. Opowieść o przyjętych dzieci, a ona poddane odmiany.

„Marzyciel”

Film był nominowany do Oscara „” w siedmiu kategoriach oraz nagrodę BAFTA – w jedenastej. W tym i w innym przypadku oszacowanie uzyskuje się bardzo wysokie – osiem z dziesięciu, nawet w głównej kategorii. Czynsz był również udany: opłaciło się cztery i pół razy budżetu dwudziestu pięciu milionów dolarów (według amerykańskich standardów – nie bardzo fajne, ale biograficzny, a nawet sztuki filmowej dom całkiem dobrze).

Niekonwencjonalny człowiek twórczy plus specjalny świat pełen fantazji – te znaki sprawiają, że film nie jest dla wszystkich ludzi, równie ciekawych. Fairytale terytorium Neverland, który wymyślił pisarz, nazwaliśmy Neverland, w tym flme – Marzyciel. Kraj bez powrotu. Brzmi antytezę przepowiedni Edgara Allana Poe – Nevermore, gdzie tylko śmierci i rozpaczy. James Matthew Barrie, którego książki i ceniony za prezentowane iluzji nieśmiertelności, w filmie też Foster przedstawił „wieczne dziecko”, nietykalny, niewinną z punktu widzenia świata zewnętrznego, a nawet tych, którzy mogli zobaczyć, co dorośli nie są w stanie go zauważyć. Hero zaskoczony pięknej sam świat i jest w stanie zaskoczyć innych.

Fikcja i rzeczywistość

W kredytów widz widzi twierdzenie, że film jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Jednak nie jest to prawdą. Szereg faktów i cały szereg lat przeżytych przez bohatera, jakby oczyszczony ze zbędnych szczegółów i modyfikowane dla najlepszego raportów prawdy.

Według wersji filmowej James Matthew Barrie, kto jest zainteresowany w osobistym życiu wielu, nawet znających Arthur nie był, jak już spotkał się z wdowy – Sylvia, która nie ma pięciu synów i cztery. W filmie, pisarz jest oficjalnym opiekunem nich z matką Sylvia. Ponadto James Matthew Barrie, który pracuje w tym czasie już drukowane w ogromnych nakładach, pisarz-przegrany nigdy nie było. A w tym filmie fikcji urozmaicić historię. Ale jest w tym filmie i prawdę inspiracji że dostał Mateusza do komunikowania się z dziećmi, pomógł mu stworzyć wspaniałą opowieść o chłopcu, który nie chciał dorosnąć.

Film nie jest dużo rozmawialiśmy o James Matthew Barrie. Interesujące fakty z jego życia zostały zaniedbane. Na przykład, w 1909 roku, on nie chce rozwieść się z żoną, Mary, choć wściekle zazdrosna o męża do czyjejś rodziny. Ale Matthew nadal nie zniknie, o chłopców, wśród których był Peter – prototyp fantastycznego bohatera.

Dzhonni Deppem w roli „ojca” Piotrusia Pana

Biograficznym Dzhonni Depp tylko naprawdę wprowadzone różnego rodzaju niezwykłym talentem uzdolnień i bezgranicznej wyobraźni swojego bohatera. Gry, które pojawią się dla dzieci pisarza, zabawiał się znacznie bardziej niż resztę życia. „Piotruś Pan” i została stworzona – między gier jest łatwe i przyjemne, ale Barry uwielbiony daleko ponad czterdziestu innych znakomitych spektakli, sześć popularnych powieści, książek literatury faktu siedmiu jasnych i licznych zbiorów opowiadań.

preimages

Chłopiec, który nie starzeje się, pojawił się w pracach Barry wielokrotnie, na długo przed opowieści o Piotrusiu Panu. Jest on poświęcony historii starszego brata pisarza, który zmarł jeden dzień przed devyatiletiya. Przebywał w jego pamięci na zawsze dzieckiem. Natychmiast w pierwszych dwóch księgach Barry wspomina jeden chłopiec, który został oddzielony od jego rodziny. Zaginął, ale zadowolona z tego faktu ( „Tommy i Grisel”), a przede wszystkim, że nie chce być odnaleziony i wrócił do swojego dawnego życia, gdzie jest to konieczne, aby dorosnąć.

Następnie, aż sześć rozdziałów ( „White Bird”) opowiada o innym chłopcu, który nie chciał się rozwijać. Następnie, ta książka jest przedrukowany pod inną nazwą – „Peter Pan w Kensington Gardens” (nawiasem mówiąc, w tym ogrodzie London Barry spotkał się z chłopcami z rodziny Davis i był zafascynowany nimi Książka została wydana z doskonałymi ilustracjami znanego Artura Rekhema ..

rodzina

Przede wszystkim trzeba powiedzieć matki znamenitoogo gawędziarza. On prawdopodobnie nie byłoby, gdyby nie Margaret Ogilvie (w tradycji szkockich kobiet zostawić jej nazwisko panieńskie w małżeństwie). matka pisarza był bardzo obdarowany przez naturę, wspaniałego śpiewu, znał wiele ludowych pieśni, ballady, legendy i opowieści. To właśnie z jej dzieci i przejęła pragnienie za wszystko piękne, ciekawe i magiczne. Pomimo faktu, że rodzina jest bardzo zaprzeczyć siebie, rodzice pielęgnowane marzenie: wszystkie ich dzieci były wykształcone.

Gdy starszy brat Dzheymsa Aleksandr siedział nauczania w Glasgow, natychmiast objął opieką młodszych. James dowiedział się w dużej mierze dzięki Aleksandra.

Znani przyjaciele

Na początku XX wieku, złapany przez Dzheymsa Barri dość znaczącą postacią wśród brytyjskich pisarzy. Głęboko przyzwoite i bardzo dobry, zebrał się wokół niego najważniejszą społeczeństwo czasu. Jego przyjaciele byli Dzhon Golsuorsi, Thomas Hardy, Genri Dzheyms, Gerbert Uells, Jerome K. Jerome, Dzheyms Meredit, Arthur Conan Doyle. Ten ostatni ma nawet współautorem przez Barry w pisaniu komedii libretto, które nie zdało egzaminu, ale ta porażka stworzył humorystyczną historię napisane znowu razem: twórcy Sherlocka Holmesa z prośbą o zbadanie, dlaczego społeczeństwo nie jest taki wielki zabawna komedia.

W każdym razie, do końca życia pisarzy utrzymuje doskonałe stosunki i pomagać sobie nawzajem w każdy możliwy sposób. Oprócz pisarzy, Barry działa zainteresowanych badaczy i turystów, ludzie są odważni i aktywne. Zainteresowanie to było odwzajemnione. Naukowcy w Afryce Dzhozef Tomson i Pol DYU Szilo często przebywał z Barrym i pośmiertny list słynnego badacza polarnego Robert Scott, który znalazł jego ciało w pół roku po utraconej wyprawy, został skierowany do swego drogiego przyjaciela – Jamesa Metyu Barri, któremu przekazał opieki dla wdów i dzieci swych poległych towarzyszy. Ostatnia prośba zmarłego została przeprowadzona.

własny testament

Barri Dzheyms Matthew, ciekawostki z życia, które były tak obfite, że wielokrotnie inspirowała artystów do stworzenia arcydzieła świata, zmarł w 1937 roku, po przeniesieniu wszystkich dochodów i praw „Piotruś Pan” (znaczna suma) szpitala londyńskiego dziecięcego.

W 1987 roku brytyjski parlament przyjął bezprecedensowy krok – zestaw autorskich Barry jako wieczystą. Oto wyjątkowy szacunek zdobył ten wybitny człowiek w jego ojczyźnie.