830 Shares 2943 views

Erozja rogówki: objawy, przyczyny i leczenie

Każdy człowiek przynajmniej raz w life've napotkał problem jak ciała obce w oku. Jeśli chodzi o kurz, piasek lub pyłek, często kończy się pozytywnym sytuacji. Wystarczy umyć oczy i nieprzyjemne uczucie znika. Jednak zdarza się, że ciało obce w kontakcie z uszkodzoną tkanką oka, a tym samym rozwój erozji rogówki. Choroba może towarzyszyć obrzęk, a nawet odwarstwienia siatkówki. Co jeszcze może być przyczyną erozji rogówki? Jakie leczenie jest najlepszy do zastosowania w takiej sytuacji?


Trochę anatomii

Rogówka składa się z pięciu warstw. Funkcja ochronna jest wykonana przez zewnętrzną warstwę (nabłonka). cienka membrana następująco. Większość rogówki składa zrębu keratocytes powodu występuje w nich pod warunkiem, że przezroczystość warstwy zewnętrznej. Między zewnętrzną i końcowa warstwa (śródbłonek) umieszczony w kadłubie Descemet lub gęstej membrany. Śródbłonek jest odpowiedzialny za regulowanie napływ i odpływ składników odżywczych i płynów między rogówki i przedniej komory.

Czym jest ta choroba?

Rogówki erozji – to uszkodzenia zewnętrznej warstwy rogówki, lub prościej, na początku na jego powierzchni. Nie należy mylić pojęcia „erozji” i „wrzód”. W pierwszym przypadku tylko uszkodzony integralność nabłonka i terminowe i prawidłowe leczenie dolegliwości są szybko i całkowicie. W destrukcji żołądka i poddawane głębokich warstwach i odsłonięta powierzchnia pozostaje blizna.

Klasyfikacja chorób

Erozja rogówki jest podzielony na kilka typów.

 • Według wielkości: mała – punkt mikroeroziya, duża – makroeroziya.
 • Aby dotrzeć do rogówki: ograniczone i rozproszone.
 • Według lokalizacji: górnej i dolnej.
 • Przez naturę Wygląd: traumatycznego erozji rogówki i nawrotowych.
 • Według przebiegu choroby: jednorazowe lub powtarzające się trudne.

przyczyny

Zarysowania lub pocięte w warstwie rogowej, jak to omówiono powyżej, może być spowodowane kurzem, brudem, wióry drzewne, piasek lub cząstki metalu. Może uszkodzić rogówkę podczas uprawiania sportu lub naprawy mieszkania. Rysy warstwy rogowej paznokci, kawałek papieru lub materiału organicznego, które nie tylko szkodliwe, ponieważ może się na pierwszy rzut oka. Na początku może być utworzony długi zagojone rany. Jeśli nie udzielić pierwszej pomocy, pogorszenie występuje, co pociąga za sobą nieprzyjemne komplikacje.

Inną częstą przyczyną erozji rogówki – hit chemikaliów w oku. Często z chorobą doświadczanych przez ludzi, którzy nie stosują się do zaleceń okulisty o noszenie soczewek kontaktowych.

objawy

Niezależnie od przyczyny erozji rogówki, nie zwrócić uwagę na głównych objawów jest niemożliwe. Dodatkowo do bólu oczu i choroby towarzyszą objawy, takie jak:

 • zaczerwienienie lub obrzęk;
 • zwiększone wydzielanie łez;
 • zmniejszoną ostrość wzroku;
 • zmętnienie rogówki.

Po wykryciu któregokolwiek z powyższych objawów należy skonsultować się z lekarzem, jest zaangażowany w leczeniu i korekcji wzroku.

diagnostyka

Erozja rogówki wykryte w badaniu okulistycznym za pomocą lampy szczelinowej. Do wykrywania małych uszkodzeń powierzchni warstwy rogowej barwiono roztworem fluoresceiną. Ponadto, lekarz bada wnętrze powiek w celu wykluczenia obecności wszelkiego rodzaju ciała obcego i zwraca uwagę na fakt, jak uprawiać rzęs.

pierwsza pomoc

Jeśli wystąpią jakiekolwiek odczucia w oku, powodując dyskomfort i ból, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli nie jest to możliwe, można łagodzić stan sami. Aby to zrobić, należy przemyć oczy i krople nawilżające do kroplówki.

Za pomocą pierwszej pomocy dla erozji rogówki należą:

 • Saline. Używać do przemywania oczu. Wykonując manipulacje nie zapomnij o ogólnych zasad higieny.
 • Zimne okłady. Ułatwienia bólu i łagodzenia podrażnienia zewnętrznej warstwy rogówki.
 • Preparaty okulistyczne keratoprotektivnym, olej, zmiękczanie działanie ( "Oftagel" "Optive" lub "Oftolik"). Dezynfekcji i nawilżają powierzchnię oczu.

Rogówki Erozja: leczenie

Leki, które pomagają naprawić uszkodzony nabłonek, powoływany lub uzgodnić ze specjalistą. Po skontrolowaniu okulisty wybiorą leki najskuteczniejsze dla konkretnego przypadku.

Kropli do oczu może być przepisywany:

 • "Sisteyn". Roztwór zaszczepił do worka spojówkowego chorego oka 1-2 kropli trzy razy dziennie. Podczas manipulacji, dbać, aby nie dotykać końcówki pipety, w przeciwnym razie może to doprowadzić do zanieczyszczenia roztworu. Szczególne przeciwwskazania do stosowania nie. Krople mogą być używane z soczewkami kontaktowymi.
 • "Oksial". Roztwór ten wkrapla się 1-2 kropli dwa razy dziennie. Niedopuszczalne jest jednoczesne stosowanie innych kropli do oczu. Okres półtrwania leku upływa 2 miesiące po otwarciu fiolki.

Dlatego, maści i żele można stosować:

 • "Vidisik". Jedna kropla żelu wprowadza się do worka spojówkowego chorego oka 2-3 razy w ciągu dnia. W ciąży, lek jest stosowany ze szczególną ostrożnością. Okres leczenia będzie musiał zatrzymać noszenia soczewek kontaktowych.
 • "Oftagel". Lek podaje się conjunctivally jednej kropli 2-4 razy w ciągu dnia, w zależności od stopnia nasilenia choroby. W czasie ciąży leczenie „oftagel” jest dozwolone tylko po zgodą lekarza. Podczas manipulacji niezbędnych do usunięcia soczewki kontaktowe, umieścić je z powrotem może nie wcześniej niż 30 minut będzie.

„Floksal” najczęściej przepisywane z antybakteryjnych maści okulistów. Lek ten zapobiega infekcji bakteryjnej w trakcie lub po erozji rogówki urazach gałki ocznej. Maść nakłada się na dolną powiekę od dwóch do trzech razy w ciągu dnia. Czas trwania leczenia – nie więcej niż dwa tygodnie.

W przypadku nawracającego erozji rogówki wymaga dodatkowo podłożu sztucznym środków. specjalne traktowanie soczewki mogą być przypisane do najlepszej regeneracji nabłonka. Jeśli nie obserwuje się poprawy, trzeba excimerowego chirurgii laserowej korekcji widzenia.

Erozja rogówki oczy leczone środków ludowej

Dla zapobiegania i wzmocnić zdrowie oczu, wiele podjąć decyzję o zastosowaniu „metody babci.” Tak więc, na przykład, wywar z ziół świetlikiem stosowany jako balsam. Gotować trzeba będzie jedną łyżkę surowców roślinnych i szklankę przegotowanej wody. Trawy wlać wrzącej wody, chłodzi i sączy.

Wywar z rumianku otrzymanego w łaźni wodnej, stosowany jest jako tacki do oka. Jedną łyżkę rozdrobnionych kwiatów trzeba zalać szklanką wrzącej wody i sączy, po których można użyć.

Czarna herbata jest stosowany jako balsam. Za procedurę, można użyć pozostałą część torebkę. Jego potrzeby naciskania i ubiegać się o 15-20 minut do zamkniętych powiek.

Kolejny z popularnych metod leczenia choroby – smarowanie powieki zewnętrzne rokitnika zwyczajnego, olej lniany lub konopi. Postępuje się dwa razy dziennie.

erozja leczenie powinno być nadzorowane przez doświadczonego okulistę. Samoleczenie może prowadzić do zapalenia rogówki, zmętnienia rogówki, zapalenie błony naczyniowej lub oślepiające. I zawsze pamiętaj: „Jesteś odpowiedzialny za własne zdrowie.”