621 Shares 4820 views

"Tatra 815" – wywrotka

"Tatra-815", wywrotka o znaczeniu przemysłowym, skuteczny przewoźnik luzem i luzem, produkowany jest od 1983 roku w fabryce samochodów w czeskim Kopřivnice. Samochód zastępuje przestarzały model "Tatra-813", który w swoich parametrach technicznych nie pasował do warunków drogowych tamtego czasu.

"Tatra-815": specyfikacje techniczne

Wywrotka jest dostępna w kilku modyfikacjach. Rozważmy cechy każdego z nich.

Model "Tatra-815-290S24" posiada platformę załadowczą o pojemności 12 metrów sześciennych, podgrzewaną gazami spalinowymi. To rozwiązanie inżynieryjne podyktowane jest potrzebą podgrzewania mokrej masy luźnej konsystencji w zimie. Rozładunek jest zapewniony przez zawiasową klapę tylną. Pojemność maszyny wynosi 19,5 tony. Model ma silnik, który rozwija się w ciągu 402 KM, co pozwala na poruszanie się pojazdu z prędkością 85 km / h. Przekładnia jest mechaniczna, 12-biegowa, zapewnia nawet w pełni załadowaną maszynę w warunkach drogowych o dowolnej złożoności.

Specyfika północna

Model "Tatra-815-2А0S01" wyposażony jest w 10-cubed body z ogrzewaniem o nośności 17 ton. Elektrownia jest ośmiocylindrowym silnikiem o objętości roboczej komor spalania 12,7 metra sześciennego. Cm i moc 321 KM. Napęd półosiowej półosiowej, prowadzącej. Odsadzona skraplana kabina znajduje się nad silnikiem i jest przeznaczona do dwóch miejsc – kierowcy i pasażera. Modyfikacja jest produkowana w wersji północnej i jest wyposażona w urządzenie do ogrzewania silnika przed uruchomieniem oraz grzałkę elektryczną do chłodnicy oleju. Baterie są również pokryte specjalną osłoną z ogrzewaniem.

Model "Tatra-815-290S84" jest wyposażony w nadwozie z rozładunkiem do tyłu. Formuła kół samochodu wynosi 8 x 8. Nośność wynosi 25,3 tony. Transmisja mechaniczna 14-biegowa. Powtórzenie ma dwie prędkości. Pojemność silnika 402 KM Umożliwia rozwinięcie prędkości przy pełnym obciążeniu do 80 km / h.

Model "Tatra-815-280S45" wyposażony jest w platformę nieogrzewaną z ładunkiem z trójciągowym rozładunkiem. Ciało może utrzymywać 9,5 tony. Samochód jest również używany jako ciągnik. Łączna masa ciągnionego toru wynosi 42 tony. Formuła kół to 4 x 4. Elektrownia składa się z silnika o mocy 362 KM. I transmisja z mechanicznym przesunięciem dziesięciu szybkości do przodu i dwóch tylnych. Komfortowa kabina jest wyposażona w klimatyzację i dodatkową grzałkę.

Perfekcja

Jako ciągnik używany jest model "Tatra-815-280S25" z trójstronnym wywrotem wywrotki. Własna platforma samochodu przeznaczona jest do załadunku w obrębie 16,5 ton. Pojemność silnika 362 l. Z. Standaryzowane zgodnie z normami ekologii "Euro-3". Transmisja dziesięć-biegowa, mechaniczna, zsynchronizowana. Maszyna posiada dodatkową przekładnię z niższymi przełożeniami. Osie tylne są wyposażone w zawieszenie pneumatyczne w połączeniu z sprężynami parabolicznymi. Oś przednia połączona jest z zawieszeniem skrętnym. Kabina znajduje się w klasycznej pozycji nad silnikiem. Układ hamulcowy podzielony jest na cztery oddzielne niezależne obwody.

Działanie

Wszystkie modyfikacje "Tatra-815", których parametry techniczne utrzymują się na dostatecznie wysokim poziomie, z powodzeniem są stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Samochód jest niezbędny w regionach, w których infrastruktura drogowa jeszcze nie jest wystarczająco dokładna, a transportowanie odbywa się w warunkach terenowych.

Wszechstronność

Wywrotka Tatra-815 nie jest formalnie pojazdem terenowym, ale wskaźnik przekroczenia poprzecznego samochodu przekracza granice przyjętej specyfikacji dla podobnych ciężarówek. Maszyna w rzeczywistości nie wie, co jest terenem terenowym, łatwo przechodzi obszary o dowolnej złożoności. Obecnie fabryka samochodów w Kopřivnickach przygotowuje się do produkcji szeregu samochodów ciężarowych marki Tatra-815 typu dróg, co zmniejszy parametry całego pojazdu terenowego. W miejsce super-transmisji, maszyna będzie miała wysokie prędkości. Charaktery aerodynamiczne są opracowywane, bez których nie można poruszać się szybko na autostradzie z pełnym obciążeniem. Tatrzański skład zostanie wkrótce uzupełniony samochodami typu cruise i niezawodnymi, długodystansowymi przewoźnikami cargo.

Wydajność

Charakterystyka techniczna "Tatra-815" jest uważana za wystarczająco wysoką dla samochodu tej klasy. Idź do pierwszego miejsca w rankingu samochodu jest utrudniony przez tylko jedno kryterium – zwiększone zużycie paliwa przy przeliczaniu na pokonaną odległość. Samochód pali paliwo o około 30 procent więcej niż inne podobne modele produkcji niemieckiej, szwedzkiej lub amerykańskiej. Częściowo może to być uzasadnione specyficznymi warunkami, w których maszyna musi funkcjonować, ponieważ tradycyjne samochody ciężarowe typu Tatra są tradycyjnie używane do przewozu rzeczy na suchej drodze i przy małych prędkościach.