137 Shares 5707 views

Wysokość schodów: GOST. Obliczanie kroki rozmiar i nachylenie schodów

konstrukcja klatki schodowej, jego wygląd, wygoda i bezpieczeństwo są niezbędne w każdym domu. Udana konstrukcja drabina zwiększa ogólny poziom komfortu ludzi, którzy będą go używać w przyszłości, a także wpływa na poziom ergonomii pomieszczenia. Ze względu na wagę i znaczenie budowy, zarządzanie w prawie poddane niemal wszystkie jego elementy: długość i szerokość rozpiętości, obudowy wielkość, liczbę i wysokość stopni schodów (GOST SNP).


Terminowe obliczanie parametrów

Podstawowe wymiary konstrukcji schodów obliczana jest na etapie rozwoju projektu w domu. Szerokość i wysokość stopniach schodów pozwala budowniczych obliczyć najważniejsze parametry przyszłego budynku.

Często podczas projektowania projekt klatki schodowe kierując się obowiązującymi przepisami i życzenia właściciela budynku. Odpowiednie instrumenty administracyjne dotyczące budowy i naprawy niezbędne. Po narysowaniu pięknej, uderzające wyobraźni drabiny – to połowa sukcesu. Projekt powinien być funkcjonalne, niezawodne, wygodne i bezpieczne.

Szczególnie baczną uwagę jest wymagane schodów w budynkach publicznych celów lub w instytucjach edukacyjnych.

Jak to jest regulowane przez budowę schodów

Dokumenty, które zawierają normy, zasady i przepisy, zgodnie z którymi muszą być budowane wszystkie schody – GOST i ciach.

Nie GOST 8717.1-84 i 8717.0-84 dla schodów wykonanych z betonu i żelbetu. Ten ostatni dokument dotyczy również drabiny, wykonane z konstrukcji metalowych.

Niektóre z ich elementów opisać to, co powinno być wysokość marsze, wiele kroki powinny być umieszczone i jak wysoko trzeba zrobić. Również określa kąt schodów ułożonych, szerokość i rodzaj ogrodzenia.

Niektóre wymiary są pokazane z określonymi wartościami, inni przedstawiają zakres, w którym budowniczych może wybrać odpowiedni dla swoich numerów.

Co robi „optymalne nachylenie schodów?”

Kąt, pod którym będzie znajdować się schody w budownictwie prywatnym domu, wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego lub do celów publicznych – jest to zalecane wartości. Minimalny kąt 20 stopni, maksymalna – 50 ° C.

Mniejszy kąt oznacza, że drabinka jest niski, to znaczy, że jest płaska. Oczywiście, dla takich kroków jest dość łatwy do podnoszenia i opuszczania ryzyko upadku, ale taka konstrukcja uzyskuje się kilka razy dłużej i zajmuje znacznie więcej miejsca. Projektanci często wzywają właścicieli zaoszczędzić przestrzeń życiową poprzez zmniejszenie długości drabiny. GOST ustanawia maksymalny kąt nachylenia 50 stopni, jak strome rosnącego poziomu bezpiecznego dla ludzi.

Istnieją jednak wyjątki, takie jak montaż schodów na poddasze i piwnice. Są strome schody, ponieważ ich wykorzystania przestrzeni i ograniczeń rzadkich może zostać rozwiązany.

Optymalny (na prywatnym domu) jest uważany za schody, nachylone pod kątem 30-35 stopni. Ten zakres wskaźników odpowiada naturalnych rytmów ruchu człowieka.

Jakie dane uwzględnione w trakcie realizacji projektu

Najważniejsze parametry wpływające na drabinie są:

  1. Wysokość każdego piętra.
  2. Wspólne obszary wnętrza.
  3. Rozmieszczenie okien, drzwi i otwartych otworów.
  4. Kształt i cechy ścianach pokoi (nisze, grymsów).

Dane te, które są określone przez rysunków budowlanych, pod wpływem faktu, jaka będzie wysokość schodów, goście będą również należy wziąć pod uwagę. Ponadto, dane pozwalają zobaczyć, co będzie łączna wysokość marsze drabina długość, ilość i wielkość platform obrotowych.

Istnienie ustawionych parametrów nie znaczy, że drabina nie jest konieczne, aby liczyć. Projekty indywidualne są konieczne, ponieważ ostateczna wielkość zależy od wielu czynników (drabin i ogrodzeń produkcji materiału, rodzaj materiałów wykończeniowych wykorzystane we wnętrzu).

Wysokość schodów (GOST) Jak obliczyć?

Kąt nachylenia struktury zależy od liczby etapów będzie, na ich wysokość, a odległość między nimi.

Standardy określają dokumenty administracyjne – GOST i ciach. Wysokość schodów może wynosić od 12 cm do 22 cm. Wybór konkretnego rozmiaru plamki dotyczy struktury, a jego celem zamocowania. Dla tych schodów, które szybko i jest często używany, zaleca się, aby wybrać wartość około 14,5-17,5 cm.

Mówiąc o głębokość bieżnika (płaszczyzna pozioma, na której chodzi osoba) musi określić jej optymalne wartości: Dopuszczalny zakres wynosi od 25 cm do 40 cm, jednak najbardziej dogodne uznane etapy i szerokości 30-37 cm ..

Uzasadnieniem tych wartości staje się wielkość średniej stopy ludzkiej, a także jego szerokość krok. Jeżeli z jakiegoś powodu nie mogą być zastosowane optymalne parametry lub drabinki planowane odchylenie zapobiega kroki Umieszczenie takich twórców projektu wymiary, aby zmniejszyć głębokość 14,5 cm. W tym samym czasie, zapewniają one występ zwiększenie głębokości dwóch do trzech centymetrów (kroki zwis).

Co jest pion i jaka powinna być jego wysokość

stopni wysokości co drabinkowe w zależności od wielkości i grubości rury wznośnej samego stopnia. Nazywany pionowy element pionowego umieszczony pomiędzy dwoma bieżnika.

Jak już wspomniano, średnia wysokość schodów wynosi 14,5-17,5 cm. W tym przypadku, parametry procesu obliczeniowego obejmuje obowiązkową kontrolę dla komfortu i bezpieczeństwa. Aby to zrobić, należy zagiąć szerokości bieżnika i wysokość pionowy (na rysunku). Jeżeli ilość ta jest w zakresie od 44 cm do 48 cm, drabiny można uznać za bezpieczne.

Liczba kroków

Standardowe schody zawiera średnio 12-15 stopni. Kwota ta pozwala większość ludzi bezpiecznie wspinać się od początku do końca budowy lub do lądowania.

Aby określić, ile kroków będą musiały być wybudowane schody, mistrz użyć następującej metody:

  1. Obliczonej lub zmierzonej łącznej długości schodów (odległość od pierwszego etapu do drugiego piętra podłogi).
  2. Podzielenie otrzymanej szacowaną długość od wysokości pionu.
  3. Zaokrąglone uzyskane wielkości do liczby całkowitej i wykonać przeliczenie z nowymi danymi.

Algorytm ten jest bardzo proste, ponieważ w trakcie rzeczywistej bierze pod uwagę wiele czynników (grubość podłogi na pierwszej i drugiej kondygnacji, sam rodzaj drabiny, przycinanie poziomów).

Właściwości schodów z betonu

Dziś wybór drabina dla wielu właścicieli domów ułatwione dzięki istnieniu wysokiej jakości gotowych modułów betonu (klasy nie niższej niż B15).

Są one zaangażowane w produkcji certyfikowanych producentów, więc wszystkie wymagania GOST i SNIP (wysokość stopni schodów, ich głębokości i szerokości, jak również kąt nachylenia).

Stosowanie takich struktur jest o wiele łatwiej, szybciej i taniej konstrukcji schodów. RC-drabina jest bardzo wytrzymały i podatny na różnych materiałów i technik wykończeniowych, więc są one instalowane w domach i budynkach użyteczności publicznej.

Pewne aspekty projektowania schodów

Wysokość stopni schodowych GOST (usług) powinien być taki sam dla wszystkich elementów drabiny. Wymóg ten, który ma na celu zapewnienie równowagi człowieka, poruszając się między piętrami.

Ponadto, eksperci twierdzą, że ludzie są bardziej komfortowe zakończeniu wznoszenia lub opadania stopy, co zaczęli poruszać się w górę po schodach. W związku z tym, wiele struktur zawierają nieparzystą liczbę stopni.

Jeśli witryna pomiędzy marszów składa się z kilku poziomów, różnica w ich wysokość powinna być równa wysokości kroku.

Spiralne schody i stopnie

Przy projektowaniu spiralne schody spiralne lub projektanci mają do czynienia z zabezhnymi krokach. Wymagania odnoszące się do ich wysokości, są takie same jak w przypadku prostej, toczenia lub struktury złożone.

Jednakże, ze względu na specyficzną formę etapów ścisła regulacja podlega głębokość bieżnika i do szerokości schodów.

Wynika to z faktu, że aby przejść struktur spiralnych nie są tak komfortowo i bezpiecznie jak w tradycyjny. Z tego powodu, projektanci nie powinni budować drabinę jako podstawowej.

Często schody spiralne są używane do podnoszenia strych lub jako pojazd pomocniczy. Jednak wiele nowoczesnych wzorów typu ślimakowego mają bardzo ładny wygląd i stać się głównym pokój dekoracji. Aby poprawić komfort przyszłych mieszkańców szerokości i wysokości pomiędzy stopnie schodowe powinny być tak blisko optymalnych parametrów.

Spiralne schody nie są całkiem nadaje się do montażu w budynkach użyteczności publicznej i instytucji edukacyjnych. Ponadto, należy ich unikać, jeśli dom będzie żył ludzi o ograniczonej sprawności ruchowej. Jednakże, jeżeli właściciel jest nadal bardzo chce widzieć w swoim domu właśnie taką drabinę, powinien umieścić wszystkie ważne urządzenia i mieszkanie (sypialnia, kuchnia, pokój dzienny) na parterze.