604 Shares 9003 views

Monitor Kalibrator: instrukcja i ogólny opis

Nie jest tajemnicą, że każdy monitor posiada swoje unikalne właściwości i ustawienia. Ten sam kolor na różnych urządzeniach będzie inna. Czasami różnica jest widoczna nawet gołym okiem, ale nieznaczne odchylenia od ideału warunkowa może odegrać kiepski żart. Zwłaszcza z tymi, którzy zamierzają profesjonalnie pracować z obrazami cyfrowymi.

Najbliższym przykładem jest sytuacja wynikająca po sesji zdjęciowej, która jest prowadzona. Fotograf może tysiące razy, aby sprawdzić i ponownie sprawdzić ustawienia balansu, zmieniać jasność i kontrast w edytorze graficznym, ale jeśli masz problemy z monitorem wszystkie jego wysiłki będą daremne. Szczególnie obraźliwe usłyszeć negatywną opinię do pracy wykonywanej na sumieniu. Powodem tego leży w niewłaściwych ustawień monitora.

Dlaczego trzeba kalibrator monitora

Każde urządzenie sprzedawane początkowo ustawić ustawienia fabryczne. Ale nawet zwykły użytkownik wie, że jest to prawie zawsze za mało. Większość ludzi po zakupie jest konieczne, aby dostosować balans kolorów i jasność wyświetlacza do swoich potrzeb. Nietrudno się domyślić, że te same parametry dla profesjonalnego fotografa lub projektanta grać nawet ważniejsze. Po tym wszystkim, nawet prosty biały kolor może pojawić się na tym samym ekranie żółtawym, az drugiej dać niebieski.

Specjalistów jest niezbędna do pracy wysłane do klienta, wyglądał dokładnie tak, jak zamierzał. W tym celu konieczne jest, aby oba monitory są skalibrowane blisko wartości idealnej. Rozwiązać problem z ręką na dwa sposoby. Pierwsza polega na użyciu urządzenia o nazwie „Monitor kalibrator”. Ale, wbrew powszechnemu przekonaniu, kalibracja monitora LCD – niekoniecznie kupować specjalnego urządzenia oraz związane ze znacznymi kosztami.

Można pójść w drugą stronę i pobrać lub zakupić specjalne oprogramowanie. W tym przypadku, kalibracja kolorów monitora będzie z nimi zrobić, ale będzie to wymagało więcej interwencji człowieka niż sprzętu. Nie zapominaj także, że druga metoda jest uważana za mniej dokładne. Jako program, zastępując kalibratora monitora, można użyć Atrise lutcurve (płatny), Cltest (bezpłatnie) lub Natural Color Pro. W rzeczywistości, te narzędzia w rozległej sieci istnieje wiele, tak że każdy może wybrać swój ulubiony.

Sprzęt monitora Kalibrator: instrukcja

Wszystkie działania w tej sprawie zostaną pokazane na podstawie wyświetlacza Program basiCColor 4. Ogólna procedura nadaje się do prawie wszystkich modeli wzorcami, z wyjątkiem pewnych niuansów. W tym podręczniku jako przykład urządzenia stosowanego Eye-One Display.

Tak więc, w jaki sposób kalibrator monitora? Pierwszą rzeczą, którą należy podłączyć do komputera, po czym okno programu zazwyczaj otwiera się automatycznie. Następnym krokiem jest określenie modelu. przycisk „Połącz” będą dostępne po wyborze. Ważne: przed potwierdzając konieczność umieszczenia kalibrator na każdej ciemnej matowej powierzchni.

Po pewnym czasie trzeba będzie określić typ monitora. Wśród metod kalibracji (kilka), który oferuje lepsze wybierz „Oprogramowanie kalibracyjne (LUT wideo)” i profilu – LUT. Kolejny krok – wybór temperatury barwowej monitora. Na szczęście, większość urządzeń są w stanie mierzyć się, wystarczy wcisnąć przycisk i wysłać kalibrator do lekkiego obszarze ekranu. W przeciwnym razie trzeba będzie określić temperaturę około, kierując swoich uczuć.

Teraz użytkownik będzie musiał wyznaczyć zakres tonalny. To wszystko zależy od rodzaju monitora: dla większości modeli najlepiej pasuje wartość 2,2. Gamma jest ważne, aby upewnić się, że obraz nie wygląda zbyt ponury. Dodatkowa regulacja odbywa jasności cel białych i czarnych punktów. Pożądane jest, aby w tym samym poziomie (na przykład, drugi monitor) lub do ręcznego wprowadzania wartości. Biały punkt 90-100 zaleca się czarny jest konieczne, aby określić najniższą możliwą postać. Idealnie – Nativ, jeśli istnieje taka pozycja.

Te proporcje są określone przez podzielenie kontrast białej poziomu do poziomu czerni. Kolejnym ważnym punktem jest „Profil”. Wybór 16 bitów (LUT), CATo2 chromatyczną modelu adaptacyjnego. Po utworzeniu profilu kolorów, konieczne jest, aby podać nazwę i kliknij przycisk „Start”. uruchomi proces kalibracji monitora, który odbędzie się samodzielnie, bez interwencji użytkownika i zgodnie z określonymi parametrami.

sprawdzić wyniki

Ostatnio jednak obowiązkowy etap swoich działań – sprawdź. Tutaj użytkownik zostanie pokazany schemat. Konieczne jest, aby zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie parametry pozostały w Zielonej Strefie. Jest to trudne, jeśli mówimy o monitorach krajowych. Ponadto, ważnym parametrem ΔEab, która musi być mniejsza niż trzy.