115 Shares 8140 views

Sith to kto? Sith w epickiej "Gwiezdnych Wojnach"

Po wydaniu pierwszej części epickiej "Gwiezdnych wojen" w 1977 r. Cały świat dowiedział się nowego słowa – "Jedi". Dzięki fantastycznemu sukcesowi taśmy, te rycerze, ich statut i kultura stały się niezwykle popularne. Jednak dopiero w 1999 roku ukazało się "Ukryte Zagrożenie", wszyscy dowiedzieli się, że są antypodami Jedi – są to Sithowie. Jakimi rycerzami są, jak się różnią i jaką rolę odgrywają w świecie wszechświata?


Wszechświat "Gwiezdnych wojen"

Aby lepiej zrozumieć, kim są – Sith, należy się dowiedzieć więcej o świecie, w którym istnieją.

Wszystkie działania epickich Gwiezdnych Wojen występują w galaktyce fikcyjnej, którą nazywa się "Galaxy". Obejmuje setki systemów gwiezdnych zamieszkujących różne inteligentne rasy.

W różnych okresach jej istnienia kierownictwo Galaktyki zostało przeprowadzone na różne sposoby. Początkowo była Republika Galaktyczna. Zgodnie z jej zasadami, w ciągu tysiąclecia wszystkie gwiazdy były prowadzone przez Senat. Jednak dzięki machinacji Darth Sidious Republika została zniszczona (Gwiezdne Wojny 3: Zemsta Sithów), a na jego miejsce powstało Imperium, które trwało 20 lat (wydarzenia oryginalnej "Nowej Nadziei", a także zespoły "Imperium kontratakuje", " Powrót Jedi ").

Dzięki rebeliantom i rodzinie Skywalkerów imperium zostało zniszczone, a republikański system rządów został ponownie ustanowiony w Galaktyce. Ale to nie trwało długo – w ciągu 30 lat pojawił się pierwszy Zakon, którego członkowie popierali powrót Imperium.

Sith to kto? Czym różnią się od Jedi

Mimo ogromnej liczby ras i systemów gwiezdnych, które nieustannie uczestniczyły w wojnach o władzę w Galaktyce, główne walki, które rozwiązały losy całego świata, miały miejsce pomiędzy wyznawcami Siły – Jedi i Sithów.

Energia w Galaktyce nazywana jest dziedziną energii, która jest związana z wszystkimi istotami żywymi. Osoby, które mają specjalne zdolności czuwania i wykorzystywania Siły, mogą wykorzystać do stworzenia wielkich rzeczy niemożliwych dla zwykłych istot.

Chociaż było ponad 10 kulty ćwiczyjących użycie siły w Galaktyce, tylko dwa były najpotężniejsze i wpływowe wśród nich. To są Jedi i Sith. Jedi uważał to za ich misję utrzymania pokoju we wszechświecie i pomagania słabym. W tym celu wykorzystali Jasną stronę energii uniwersalnej.

Ale Sith jest dokładnym przeciwieństwem Jedi. Wierzyli, że ich celem jest wzmocnienie ich mocy i stać się władcami galaktyki. Aby osiągnąć te cele, używali Mrocznej Strony Energii. Oba te rycerskie rozkazy były stale w stanie wojny ze sobą.

Historia wyglądu Sitha

Zamówienie na Sith było odrębne od Jedi. Uważa się, że w pewnym momencie istnienia Zakonu zwolenników Jasnej Strony Mocy niezadowolenie zaczęło rosnąć wśród jej członków. W szczególności chcieli używać zabronionych praktyk, a także uwierzyli, że trzeba użyć Dark Side of Force.

Taki Jedi nazywano apostatami. Prawdopodobnie było wielu z nich i próbowali podbić zamieszki, ale zostali pokonani i wygnani.

Pochodzenie nazwy "Sith"

Po ich wygnaniu, renegata Jedi znalazła schronienie na odległej planecie Korriban. Jego mieszkańcy – humanoidy nazywano Sith (Sith) i czczono Mroczną Stronę Mocy. Uważali nowicjuszy za bogów i przyjęli ich z serdecznością.

Prawie tysiąclecie apostaci żyli mniej lub bardziej spokojnie na niewolniczej planecie. Stopniowo przybrał nazwę wyścigu rdzennych mieszkańców Korriban, nazywając się Orderem Sith, z jego statutem i regułami.

Ideały Sitha

W przeciwieństwie do Jedi, ich przeciwnicy starali się nie zachowywać pokoju w Republice, ale by przejąć kontrolę nad tym, co udało im się zorganizować przez Imperium (wydarzenia z filmu "Gwiezdne Wojny: Zemsta Sithów").

Podobnie jak ich przodkowie, Zakon Sithów miał własny kod.

Honorowanie pasji, chciwości i nienawiści są głównymi siłami napędowymi do opanowania Mrocznej Strony Siły, Sith przyjął te cechy i aspiracje swoich zwolenników.

Jednak lekceważenie moralności i pragnienie osiągnięcia jakiejkolwiek korzyści z jednej strony uczyniło je z niepokojem, a z drugiej osłabiło ich. Wszakże, po opanowaniu siły, każdy członek Zakonu kierował się indywidualną mocą, walcząc przeciwko własnym towarzyszom. Dzięki temu dewastacji, przez wiele wieków apostaci nie stanowili poważnego zagrożenia dla Galaktyki.

Dualistyczny system rządu

W czasach starożytnych, na czele Zakonu był tylko jeden Mroczny władca. Później było kilka, a czasami znacznie więcej niż dwa.

Z czasem system kontroli stał się dualistyczny. Na czele Zakonu zawsze były 2 Sith: mentor i uczeń. Tak więc, w przypadku Dartha Sidiousa (on jest Palpatine), miał kilku studentów w różnych momentach: Darth Maul, Darth Tiranus i ostatni (zaczynając od taśmy Gwiezdne Wojny: Odcinek: Zemsta Sithów) przez Dartha Vadera.

Po śmierci Palpatine i Vader, suwerenność Sitha została zniszczona, podobnie jak Imperium przez nich stworzone. Ale później udało im się ożywić pod nazwą "Pierwsze Porządek".

Cechy Sith Light Swords

Podobnie jak Jedi, jak i apostaci, główną bronią była miecz świetlny. W tym samym czasie, w wersji kanonicznej, pośród wyznawców "Światła Siły", ostrze lśniło na zielono, a ich przeciwnicy mieli czerwony kolor.

Główną przyczyną tej różnicy był kryształ używany do produkcji lekkiego miecza. Tak, Jedi zrobił to z materiałów pochodzenia naturalnego. Ale apostaci są ze sztucznych kryształów.

Sith w filmie epicki Gwiezdne Wojny

W pierwotnej trylogii filmowej George'a Lucasa określenie "Sith" zostało wspomniane tylko jako część tytułu Darth Vader, a nawet tylko w scenariuszu. W tym przypadku bohater nie był Sithem, ale jako Jedi apostat lub Dark Jedi.

Później stało się konieczne podanie nazwy Zakonu Apostatów, zwłaszcza że odgrywały one kluczową rolę w niszczeniu Republiki i o pojawieniu się Imperium. W 1999 r., Wraz z wydaniem filmu "Ukryte Zagubienie", po raz pierwszy użyto pojęcia "Sith".

Później pojawiły się w animowanej serii franczyzy, a także w następujących częściach trylogii: "Atak klonów" i "Zemsta Sithów".

"Gwiezdne wojny I: ukryte zagrożenie"

Biorąc pod uwagę historię pojawienia się Sitha, a także cechy ich filozofii, warto zwrócić uwagę na rolę jaką odgrywają w epickich Gwiezdnych Wojnach. W tym celu warto przypomnieć wydarzenia, które poprzedziły upadek Republiki i pojawienie się Imperium.

Na 10 lat przed rozpoczęciem wojen klonów, w okresie zwanym "Wzlotem Imperium", Republika jest w kryzysie. Niezdecydowanie i życzliwość wielu członków Senatu, a także rosnąca moc Federacji Handlowej – wszystko to osłabiło Republikę i wywołało początek różnych wojen między różnymi planetami i całymi systemami.

Jedi, starając się zachować cały świat w Galaktyce z całą mocą, podejrzewał, że wydarzenia, które miały miejsce, były odrodzonym Orderem Sithów. Okazują się słuszne, ponieważ działania przedstawicieli Federacji Handlowej są umiejętnie manipulowane przez nowego Mrocznego Pana, Dartha Sidiousa i jego ucznia – Darta Maula.

Prawie cała fabuła "Ukrytego Zagrożenia" koncentruje się na próbach Sithów, które dążyły Federacji do przechwytywania planety Naboo, która jest bardzo wpływowa w Galaktyce. Aby temu zapobiec, Jedi Obi-Wan i jego mentor Qui-Gon uratują królową planety Padme Amidala i próbują uciec.

Z powodu załamania statku siadają na neutralnej planecie (w stosunku do Rzeczypospolitej i Federacji) na planecie Tatooine, gdzie zapoznają się z młodym Anakinem Skywalkerem. Chłopiec pomaga im naprawić statek. Jedi czują, że istnieje duże możliwości w odniesieniu do posiadania siły. Dlatego zabierają Anakina z nimi, pomimo dezaprobaty wielu członków zarządu, decydują się na niego jako Jedi.

Tam, na Tatooine, Jedi stoi Darth Maul. Nieco później, podczas bitwy o Naboo, muszą walczyć z tym Sithem. Qui-Gon zabija go kosztem swojego życia.

Po wyzwoleniu Naboo i zajmowaniu się najeźdźcami, członkowie Senatu i Jedi świętowali zwycięstwo i pochowano Qui-Gon. Jednocześnie wątpią w to, że zmarły Sith był prawdziwym Czarodziejem i zdawał sobie sprawę, że główna bitwa jeszcze nie nadejdzie.

"Gwiezdne Wojny II: Atak Klonów"

Dziesięć lat po bitwie o Naboo wybucha wojna domowa w Republice. Jedi nie są bez powodu, wierząc, że winę wszystkich Sithów. Star Wars w Galaktyce są sprowokowane przez nowego ucznia Mrocznego Lorda, Darth Tyranus. Od czasu jej przekazania wiele planet stara się opuścić Republikę.

Ponadto Padmé jest w niebezpieczeństwie. Aby ją chronić, doręczono Anakina. Spędzając mnóstwo czasu młodzi zakochują się w sobie. Wraz z Obi-Wan, są w centrum powstania zorganizowanego przez Sith. Jedynie armia klonów wysłanych przez Senat je uratuje.

W ten sposób rozpocznie się Wojny Klonów (uzbrojona konfrontacja między Republiką Galaktyczną a Konfederacją Niezależnych Systemów, wywołaną przez Zakon Pożegnania).

"Gwiezdne Wojny. Odcinek 3: Zemsta Sithów »

Ten odcinek rozpoczyna się od faktu, że już od początku Wojen Klonów był już trzeci rok. Padmé zostaje senatorem, potajemnie ślubuje Anakina i już jest w ciąży z nim.

Tymczasem dojrzałe Jedi cierpi z koszmarów, w których widzi śmierć jego żony. Około jego starań o ratowanie jej i skoncentrowanie całej fabuły obrazu "Zemsta Sithów"

Dzięki intrygom Skywalkera, Sith Lord Sardius – Darth Sidious, z powodzeniem ukrywający się pod maską kanclerza republiki Palpatine, pochylał się na bok. To on prowokuje młodego człowieka do zamordowania Darth Tiranus. Używając Dark Side of the Force do tego działania, Anakin stopniowo ulega obawom i zdradza Jedi, uczestnicząc w ich eksterminacji.

Armia Rzeczypospolitej przeniosła się na bok Sitha przy pomocy zręcznych manipulacji, a także używania tajnego kodu do uruchomienia programu podporządkowania Sidiousa. Bez wsparcia Jedi, Senat i wszyscy jego członkowie znajdowali się w rękach powstańców.

Obi-Wan i Padmé odnajdą Anakina i sprowadzą go z powrotem na Jasną stronę. Ale ich wysiłki są próżne.

Po rozpoczęciu bitwy z Obi-Wanem, Anakin był zniekształcony i rozpacz stał się studentem Sidious – Darth Vader. Razem poprowadzili nowo powstałe Imperium. W tym samym czasie Anakin nadal uważał się za odpowiedzialny za śmierć Padme.

Tymczasem została uratowana przez Obi-Wana. Ale tęsknotę za Anakinem umarła podczas porodu. Noworodki bliźnięta Luke i Leia zostały oddzielone i ukryte w różnych częściach Imperium. Obi-Wan i Yoda zostali zmuszeni do ukrycia, ponieważ wszystkie Jedi i ich nauki zostały ogłoszone poza prawem Imperium. W tej smutnej notatce dobiegła końca trzeci epizod "Star Wars" – "Zemsta Sithów".

Inne zdjęcia epickiej o Sith

W pierwotnej trylogii, której wydarzenia są chronologicznie rozwijane po "Zemściech Sithów", nie wspominano o Jedi. Ale pojawiają się w "Awakening of Power".

Według fabuły tej taśmy, organizacja apostoła Jedi odzyskuje siłę w Galaktyce pod nazwą Pierwszego Zakonu. Jej nowy lider – stworzenie nieznanego rodzaju Snouka – staje się nauczycielem syna Lei – Kylo Ren. Ten młody człowiek, podobnie jak jego dziadek, wybrał ścieżkę Sitha, a teraz poluje na Luke'a Skywalkera, aby trwale zniszczyć wszystkich Jedi w jego osobie.

Fajerwerki o Sith

Podobnie jak w przyszłości powstanie los pierwszego Zakonu, będzie on znany w nowych scenach epopei.

Ale nawet teraz fani mogą czytać wiele książek z tej serii. Nawiasem mówiąc, po wydaniu każdego filmu opierającego się na scenariuszu, wydano oddzielne powieści.

Są też niezliczone fanfiki napisane przez fanów epickiej Gwiezdnych Wojen.

"Sith War", "Szary Sith", "Tajemnice", "Wybór", "The Departed: Third Party of Force", "Błagam" to tylko niewielka lista rosyjskich języków amatorskich, w których głównymi bohaterami są Sithowie.