192 Shares 5120 views

System operacyjny Symbian. System operacyjny dla telefonów komórkowych, smartfonów i komunikatorów

Jednym z najbardziej wiarygodnych i wysokiej jakości system operacyjny dla smartfonów , i jest powszechnie uważany za telefony z systemem Symbian. Aż do 2008 roku, był zaangażowany w rozwój konsorcjum o tej samej nazwie. Ze sprzedaży wszystkich udziałów i rozszerzonym popytu konsumpcyjnego dla systemu operacyjnego. Powodem tego była ekspansja produkcji i umów z wiodących marek na świecie.


Od początków doskonałości

W połowie 1990 r mobilnego systemu pozostawia wiele do życzenia. Możliwości multimedialne zostały zredukowane do minimum, silnik był monolityczny, aplikacje były ograniczone do pojedynczych przedmiotów pospolitych (kalendarz, kalkulator itd. D.). Wszystko zmieniło się radykalnie w 1997 roku, kiedy wiele firm podpisali pakt o współpracy w rozwoju uniwersalnego systemu operacyjnego. Tak powstało konsorcjum Symbian. Stał na czele liderów marek Nokia, Ericsson Psion i Motorola.

Pod koniec 1990 roku urodził się pierwszy OS platforma Symbian 5. Jego obsługuje komputery i urządzenia Ericsson MC218 i Netpad Psion. Wkrótce programiści dodali linii EPOC5u system integracji Unicode. Punktem zwrotnym dla konsorcjum przyszedł wraz z wydaniem OS 6.0. Na jej podstawie został wydany pierwszy markowych smartfonów Symbian – Nokia 9210. W kolejnych latach, mobilne systemy zostały opracowane z niezwykłą prędkością. W 2003 roku deweloperzy zadowolony Symbian OS 7 użytkowników i jego wersję rozszerzoną. System ten jest w stanie obsługiwać najbardziej popularnych platformach: UIQ, Series 60 i 80 Foma i innych. Do połowy 2004 roku konsorcjum nagle Psion i Motorola. Jednak to nie wpływa na przyszłą produkcję. Pod koniec roku było Symbian 8, który mógłby obsługiwać urządzeń 2-rdzeniowego.

Kolejna wersja systemu operacyjnego – 9.0 – znacznie rozszerzyć wpływ marki na rynku światowym. W rozwój najnowszych technologii zostały wykorzystane, co nie było w każdej innej firmie. To pozwoliło odejść od rdzenia integracja EKA1. W OS 9.2 okazję pracować z OMA Zarządzania i Bluetooth 2. Wersja 9.2 obsługuje interfejs HSDPA i znaków wietnamskich.

Nowy Symbian OS 9.4 wyszedł na wiosnę 2007 roku. Jego główną cechą było wsparcie dla sterowania dotykowego. stwierdzono również dodatkowo zoptymalizowany, więc nadaje się do low-end telefon, oszczędzając czas pracy baterii nawet do 30%. Warto zauważyć przyspieszony interfejs z obsługą DVB-H i VoIP.

Mobilna rewolucja i era słońca

W grudniu 2008 roku, prawa do oprogramowania oprogramowania Symbian przełączony na „Nokia” firmy. Miesiąc później, wszystkie aplikacje i systemy operacyjne telefonów komórkowych zaczęły pojawiać się z prefiksu firmy Nokia. Pierwszą rzeczą, nowi właściciele konsorcjum została przeniesiona do systemu operacyjnego na procesorze x86 znanej platformie S60. Do testów użyliśmy systemu Intel Atom.

Nowy OS jakościowej i szybko, ale wielu użytkowników nie podoba się fakt, że zostały one zapłacone. W listopadzie 2009 roku z Symbianem Samsung złamał umowę. To boli wiarygodność konsorcjum. Często, dlatego w lutym 2010 roku została podjęta decyzja, aby linię Symbian całkowicie wolne i otwarte. Na jesieni tego roku z połączenia lewego i Sony Ericsson, przechodząc do głównego konkurenta – „Android”
Urządzenia stopniowo sprzedaży na znanego konsorcjum OS został zminimalizowany. W 2011 roku ukończył pracach oficjalnej stronie marki. Były pogłoski o zaprzestaniu stosowania nowego systemu operacyjnego. Pod koniec 2011 roku, nowa oś Nokia Belle zostało ogłoszone, który stał się prototypem zaktualizowanego Symbian. W ciągu najbliższych dwóch lat użytkownicy byli zadowoleni z OS tylko rzadkich aktualizacji. W 2013 roku projekt został przeniesiony do trybu serwisowego. Dalsze zmiany są planowane w najbliższej przyszłości.

charakterystyka

System operacyjny Symbian jest uważany za następcę niesławnej linii EROS32, który został opracowany przez inżynierów Psion w połowie 1990 dla komputerów przenośnych. W 1999 roku większość systemów zostały zmodernizowane. Deweloperzy zostały zaprojektowane, aby zoptymalizować kod tak, że system operacyjny, aby funkcjonować poprawnie nawet dla najsłabszych urządzeń.

Osiągnąć doskonałe rezultaty programiści zarządzane poprzez poprawę buforowania. To nie tylko oszczędza znaczną część pamięci i żywotności baterii, ale także przyspieszyć aplikacje. Wszystko to wina nowego podejścia do programowania. Metoda obiektowego zostało wykorzystane w rozwoju architektury. W wersji 9.x pojawiła niezawodnego mechanizmu ochrony na poziomie API. Ponadto, personel był w stanie odróżnić Symbian RAM zgodnie z priorytetem aplikacji.

Warto zauważyć, że przez długi czas pozostał głównym językiem programowania C ++, który obsługuje Java i pestek bibliotek. Jak dla Nokia Symbian OS, łączy w sobie najlepsze cechy i charakterystykę głównych konkurentów Windows Mobile i Google Android.

główne zmiany

W chwili obecnej istnieje kilka OS oparte na rozwoju Symbian. W szczególności dotyczy to UIQ. Ten system operacyjny jest integralną częścią smartfonów Motorola i Sony Ericsson. Główną różnicą tego systemu z innymi uważany jest wsparcie ekranu dotykowego. Wszelkie prawa należą do firmy Sony OS. Seria System 60 był kiedyś podstawą dla wszystkich urządzeń Nokia telefonów. Przez długi czas był to licencjonowany przez takich znanych marek , takich jak Siemens, Samsung, LG i innych. Pierwotnie zaprojektowany dla telefonów z klawiaturą. Nowa wersja Series 80 stał się znakiem rozpoznawczym japońskiej firmy. Platforma został również zaprojektowany dla telefonów z klawiaturą.

OS Moar zyskały dużą popularność w Azji. W tym momencie na platformie wykonane z produktów znanych marek, takich jak Fujitsu, Sharp, Mitsubishi i Sony Ericsson.

Własne modyfikacje systemowe przy użyciu smartfonów Nokia serii 77hh.

Porównanie z wiodących OS

System operacyjny Symbian jest szeroko stosowany w telefonach low-end. System stał się wizytówką marki Nokia. Belle i Anna aktualizacja tchnął w zakresie od japońskiej firmy nowego życia. Niemniej jednak, nowe smartfony Ten system operacyjny nie jest dzisiaj. Charakterystyka systemu jest zaprojektowany wygodnie. Gdyby nie popularność „Android” i IOS, Symbian produkty nadal trendy. Na smartfony Nokia kolorowe centrum multimedialne i szybki silnik. Prawie wszystkie nowoczesne aplikacje i interfejsy.

System operacyjny telefonów Android dziś są liderami pod względem popularności na całym świecie. I to pomimo faktu, że system operacyjny jest dość młoda. Pierwsza wersja została wydana w szerokiej produkcji tylko 6 lat temu. Jest właścicielem praw do oprogramowania , Google. System rysuje kolorowe i wydajności pracy. Najnowsze wersje systemu operacyjnego może pomieścić wiele nowych przydatnych funkcji i usług. W oparciu o „Android” smartfony dzisiaj wyjdzie marek, takich jak HTC, Samsung, Motorola i innych. Apple iOS jest popularność drugi system operacyjny jest wśród platform mobilnych. łatwy w obsłudze interfejs, intuicyjny i funkcjonalny. W przeciwieństwie do wszystkich innych producentów, Apple nie skupia się na wyglądzie, i działań. Dlatego wszystkie aktualizacje związane z funkcjonalną zamiast nowych układów multimedialnych.

System Windows dla platform mobilnych nie jest tak popytu na komputery. Cała materia w niezręcznej interfejsu. Niedoświadczeni użytkownicy trudne do zrozumienia istniejącej funkcjonalności. Często najważniejsze opcje są ukryte w menu. A jeśli Windows 7 miał kolorowy i przyjazny dla użytkownika interfejs zoptymalizowany wymagania, osiem było po prostu katastrofa. Jedyną rzeczą, która uratowała nowego systemu operacyjnego – prawidłowe marketingu.

Platforma Moar i Nokia S90

Dane niezależnie od systemu operacyjnego wyszła produktów oprogramowania Symbian. Platforma Moar został ustanowiony dla urządzeń na zlecenie japońskiego operatora DoCoMo. Na podstawie swoich użytkowników po raz pierwszy mieliśmy możliwość korzystania z usługi 3G. Do tej pory, na podstawie prac Moar telefony Panasonic, Fujitsu, Mitsubishi i tak dalej.

Platforma Series 90 z Nokia deweloper został następnie zintegrowany z systemem Symbian OS wersja 7. System prototyp był system operacyjny S80 z firmy Psion. Jak dla Nokia S90, dzięki możliwości wspierania swoich ekranów z możliwością rozszerzenia do 640 punktów. To był wielki krok naprzód. interfejs S90 jest podobna funkcjonalność Internet Tablet. W 2005 roku zdecydowano się na wprowadzenie zmian w platformie Symbian S60 Nokia markowych smartphone. Posunięcie to pozwoliło firmie strzelać na światowym rynku telefonów z ekranem dotykowym.

Platforma Symbian S60

To oprogramowanie długo pozostawały niedostępne dla konkurencji. W rezultacie, platforma dla ich własnego użytku licencjonowanych marek, takich jak LG, Lenovo, Samsung, Panasonic i innych. OS został opracowany we współpracy z firmami „Elektrobit”, „MobiCom” i innych. Dostaw wyrobów dodatkowo zaangażowany operatorów Orange i Vodafone. Symbian OS S60 jest standardowe oprogramowanie dla smartfonów, które obsługuje język Python, Java i C ++. Funkcjonalność zawiera zaktualizowane biblioteki dla telefonii i multimediów, narzędzia PIM. Maksymalna rozdzielczość obsługiwana przez platformę, – 360 x 640 pikseli.

Główną wadą systemu jest rygorystyczny mechanizm certyfikacji, który znacznie ogranicza zdolność użytkowników.

Platforma Symbian S80

Ten produkt stał się prawdziwym flagowy telefonów. Na jego podstawie został opracowany OS Symbian 9.h. Na platformie produkcyjnej ustawiony w 2000 roku. Specjalizuje się w komunikacji komunikatorów. Może obsługiwać niestandardowego formatu wyświetlania, na przykład 640 o 200 punktów. Funkcjonalność zbudowany klawiatura QWERTY.

Od pewnego czasu platforma pozostał bez aktualizacji. Po roku 2005, poszła do opracowania nowego uniwersalnego systemu operacyjnego, który został wykorzystany w Nokia E90. Warto zauważyć, że platforma współdziała z aplikacji J2ME i interfejsów TLS i SSL. System jest zintegrowany przeglądarkę Opera i pełną menedżer plików z wbudowanym faksem elektronicznym. Najnowsze aktualizacje umożliwiły dostęp do Bluetooth i Wi-Fi.

platforma UIQ

Jest to najbardziej wydajne i drogie w rozwiniętej technologii firmy Symbian. Platforma jest kwarc interfejs użytkownika koncentruje się na poprawie element graficzny. Jądro systemu operacyjnego UIQ zapewnia dodatkowe komponenty. W rezultacie, urządzenia telefoniczne są wielofunkcyjne i otwarty na wszystkie możliwości. Interfejsy Platform z aplikacjami firm trzecich i koncentruje się na kontroli dotykowym. Część oprogramowania jest napisany w języku C ++. Jest wsparcie dla aplikacji w Javie. UIQ Technology pozwoliło osiągnąć wyświetlacz głębokości w 4096 kolorach. Nowsze wersje platformy rozszerzyliśmy tę postać do 18 bitów. Zaktualizowany UIQ 3.2 współdziała z usług takich jak MMS Pocztówka i OMA IMPS.

Oprogramowanie obsługuje platformy Visual Studio, Eclipse, Java API, Carbide. Lepsza integracja z technologii Wi-Fi. Dostępne są wbudowane widżety, przeglądarka, aplikacje multimedialne, i tak dalej. D.

Urządzenia na Symbian OS

Większość telefonów komórkowych, które działają w oparciu o Symbian OS – to inteligentne telefony i inne urządzenia firmy Nokia. Takie recytuje ponad trzydziestu urządzeń. Jest to 5230 i 5800 Xpress, a C7-00 i prostsze modele, takie jak Nokia E72, N93 i innych. Ponadto, jeden raz Symbian OS zostały zastrzeżone w urządzeniach Sony Ericsson. Modele niego jak P900, M600, Vivaz, W960 i innych. Wśród innych marek można wyróżnić Motorola A1000 i Samsung i8910.

Gdyby nie Symbian znanych konkurentów firmy, takie jak Android i IOS, liczba urządzeń, które wspierają swój system operacyjny, byłoby znacznie więcej.

Gry i Aplikacje dla Symbiana

System zintegrowany wszystkie główne programy multimedialne. Ten odtwarzacz wideo, serwis muzyczny, a aplikacje do obrazowania. Programy Symbian OS zajmują niewielką część telefonu. Jest wykonany specjalnie do łagodzenia pamięć wewnętrzną. W standardowej funkcjonalności dostępne przeglądarka Opera 9.5 i narzędzie, które monitoruje aktualizacje systemu.

Gry mogą być odróżniane od słynnych Angry Birds, OpenTTD i Cut the Rope i Przygody Tintina i Fruit Ninja.