181 Shares 6574 views

Jak prawidłowo podpisać kopertę: porady i wskazówki

Dziś ludzie wysyłają listy rzadko zwykłą pocztą, więc młodzi ludzie, a nawet osoby starsze, często mają pytanie: jak podpisać kopertę? Osoba, która zna odpowiedź na to pytanie, nie zrozumie złożoności sytuacji, ale tak naprawdę jest.


Jakie informacje należy umieścić na kopercie?

Listonosz nie może dostarczyć korespondencji do wymaganego adresu, jeśli koperta nie zawiera wszystkich niezbędnych informacji. W takim przypadku Twój list zostanie zwrócony.

Pamiętaj, aby napisać:

 • Indeks adresatów urzędu pocztowego;
 • Adres nadawcy;
 • Adres adresata;
 • Nazwa nadawcy i odbiorcy.

Informacje o nadawcy

Nie wiesz jak prawidłowo podpisać kopertę? Wtedy informacje te są dla Ciebie!

Najpierw musisz wypełnić dane dotyczące osoby, która wysyła korespondencję. Zgodnie z zasadami prowadzenia działalności, dane nadawcy są zapisywane w lewym górnym rogu. Pierwszą linią jest nazwisko, imię i nazwisko patronimu osoby. Dalej piszemy ulicę, numer domu i mieszkania (jeśli jest to wielopiętrowy dom). Następnie wpisz nazwę miasta (wieś, miasteczko). Jeśli jeden z adresatów mieszka we wsi, należy wpisać nazwę dzielnicy, ponieważ w określonym obszarze może występować wiele osad wiejskich o tej samej nazwie. Po wpisaniu nazwy przedmiotu podajemy nazwę regionu (Kirowograd, Kijów itd.) A kraj, na przykład "Ukraina".

Na samym dole indeksu jest zapisany. Przy okazji, co to jest? W całym kraju działa ogromna sieć biur pocztowych. Dla jasnej organizacji korespondencji, działek, działek, zamówień pocztowych, każdemu działowi przydzielono numer. Na Ukrainie wskaźnik jest pięciocyfrowy. Dwie ostatnie cyfry to numer urzędu pocztowego, a pierwsze trzy to kod obszaru lub określonego regionu. W Rosji indeks jest sześciocyfrowy, ponieważ sam stan jest znacznie większy, ale zasada czytania indeksu jest taka sama.

Podaj przykłady (adresy i pełne imiona fikcyjne):

1) Timurov Andrey Viktorovich
Ul. Kievskaya 1, Apt. 143, Kijów, Ukraina
01001;

2) Andreichenko Nikolay Lavrentievich
Ul. Lenin 26, s. Belozernoe z Nowgorod regionu Kirowograd na Ukrainie
26008.

Informacje o odbiorcy

Jak już podkreślono, listonosz powinien zrozumieć, kto jest adresowany do listu, więc musimy wiedzieć, jak prawidłowo podpisać kopertę. Wszystkie informacje dotyczące adresata wiadomości, wchodzimy w prawym dolnym rogu koperty. Aby uniknąć przypadkowych błędów, pożądane jest wpisanie wszystkich nazwisk, zwłaszcza liczb, z wyraźnym pismem kaligraficznym.

Procedura pisania informacji jest taka sama jak w przypadku danych nadawcy, ale podajmy inny przykład:

 • Iwan Iwan Iwanowicz
  Ul. Tobilevich 43a, s. Zorya, Połtawa, Połtawa, Ukraina
  30095

Uważaj! W niektórych kopertach nazwisko osoby nadawczej musi być zaznaczone w przypadku dopełniacza, odbiorcy w języku macierzystym.

Jak prawidłowo podpisać kopertę: indywidualne przypadki

Rozważ niektóre sytuacje, które zdarzają się nie tak często. Na przykład nadawca nie zna dokładnego adresu odbiorcy, adresat prowadzi działalność gospodarczą (na przykład handel) i nie chce, aby jego miejsce zamieszkania było znane wielu osobom. W takim przypadku można napisać list "poste restante". Jak podpisać kopertę w tym przypadku? W lewym górnym rogu musisz wszystko zorganizować zgodnie z zasadami. Ale w prawym dolnym rogu powinno się napisać tak:

 1. Iwan Iwan Iwanowicz
  Kirovograd, Ukraina
  Na żądanie
  25005 (jeśli nie znasz dokładnego adresu)

2) Oleshkevich Irina Sergeevna
POBox 100, Kirovograd, Ukraina
25005
(Jeśli odbiorca nie chce przekazać rzeczywistego adresu zamieszkania).

Czasem pracownicy wysyłają korespondencję w imieniu osoby prawnej. Również zwykli obywatele mogą składać wnioski na piśmie do organu stanowego. Jak prawidłowo podpisać kopertę w tym przypadku? Zamiast imienia i nazwiska odbiorcy lub nadawcy, napisz nazwę firmy (władza publiczna). Na przykład: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

Teraz prawdopodobnie wszyscy będą wiedzieli, jak podpisać kopertę na Ukrainie i w Rosji.