564 Shares 5842 views

wentylator chłodnicy: urządzenie i ewentualne usterki

Budowę wszystkich nowoczesnych samochodu składa się z wielu różnych składników i mechanizmów. Jednym z nich jest system chłodzenia silnika. Bez niego silnik ponieśliby stałe przegrzanie, co może ostatecznie zniósł. Ważnym elementem takiego systemu jest to grzejnik oraz wentylator. Jaką szczegółowo, jak to jest zorganizowane i co jest przeznaczone? Odpowiedź na to pytanie – w dalszej części artykułu.


cecha

Radiator Cooling Fan – ten szczegół, który zapewnia wymuszonym obiegiem powietrza do silnika. Ze względu na równomierne i ciągłe usuwanie ciepła z jego elementów temperaturze lodu zawsze pozostaje w roboczym i rzadko przekracza 95 stopni Celsjusza.

gatunek

Istnieją dwa typy struktur elementów danych:

 1. Electric.
 2. Mechaniczne.

Drugi typ jest napędzany za pomocą przekładni z pasem klinowym sił od koła pasowego wału korbowego. Jeśli chodzi o elektryczne, grzejnik wentylator jest napędzany za pomocą specjalnego silnika. Ponadto, struktura ta zakłada istnienie odrębnego systemu sterowania. Intensywność elementu zależy od wskazań czujnika temperatury.

Urządzenie i sposób działania

W tym momencie rozróżnić trzy rodzaje wentylatorów:

 • Z lepkiego sprzęgła.
 • Z wyłącznikiem termicznym.
 • Z ECU (elektroniczna jednostka sterująca).

Jeśli chodzi o pierwszy typ systemu opartego na lepkiego sprzęgła jest teraz prawie nigdy nie występują w pojazdach. przeważnie są one zainstalowane na komputerze z podłużnym układ silnika lub na masową napędem na cztery koła pojazdów terenowych, które pokonuje kolejne przeszkody i wody. Viskomufta odpowiedzialny za obrotów wentylatora całkowicie uszczelnione. Konstrukcja ta pomaga chronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym wody. Nawiasem mówiąc, elektryczne wentylatory po penetracji cieczy jednostki natychmiast zawiedzie. Dalsze naprawa i renowacja już nie podlegają.

Sprzęgłem wiskotycznym jest wypełniona olejem silikonowym. Ostatni pod wpływem wysokiej temperatury i zmienia jego właściwości w zależności od poziomu ciepła, wzrost lub zmniejszenie intensywności wentylatora. Konstrukcja zakłada, że lepkie części sprzęgających, takich jak opakowania płyty napędzanej i wałki napędowe, jak i zamkniętej obudowie z żelu lub oleju.

Jak to wszystko działa? Zasada działania tego elementu w stosunku do przekazywania ruchu obrotowego z wału napędowego na skutek pakiet dysków. Ostatni umieszczone w płynie silikonowym, to znaczy żelu, lub oleju. Lepkość tych elementów, jak wspomniano powyżej, zmienia się w zależności od temperatury.

Elements of Power

Jak dla wentylatorów z napędem elektrycznym, składają się z następujących elementów:

 • Silnik.
 • Elektroniczna jednostka sterująca.
 • czujnik temperatury.
 • Włączenie przekaźnika wentylatora.

Nowsze urządzenia posiadają w swej strukturze dwa czujniki temperatury, z których jeden jest zainstalowany w odgałęzienia wychodzącego z chłodnicy, a drugi – w obudowie termostatu. Czasami jest on zamontowany w rurze, która pochodzi z silnika. Jednostka elektroniczna, w zależności od różnicy między tymi dwoma odczytami czujników steruje obrotem intensywności wirnika. A to prowadzi do elektrycznego wentylatora chłodnicy silnika.

Dla poprawnego działania silnika o tyle istotne, że obecność przepływomierz powietrzem i urządzenia, które będzie kontrolować częstotliwość wału korbowego (DPKV). Gdy jednostka sterująca otrzymania krótkiego sygnału ze wszystkich czujników następuje przetwarzanie danych i uruchamia przekaźnik elektroniczny, który zawiera wentylator. Podczas jego pracy, system kontroluje liczbę obrotów i może zwiększyć lub zmniejszyć częstość obrotów wentylatora. Ten projekt jest obecnie stosowany w większości samochodów osobowych i SUV-ów.

Urządzenia z termowyłącznikiem

Przed narodzinami układów z elektronicznie sterowanymi wszystkich maszyn zostały wyposażone w wentylator cieplnej. Jest to element ten pełni funkcję włączania i wyłączania silnika wentylatora.

Zasada działania takiego systemu jest następująca. Ponieważ czujnik temperatury, który jest zamontowany w obudowie cylindra silnika, sygnał na skalę, która znajduje się w kabinie pasażerskiej. Ponadto, w zależności od wskazań i stopień otrzymanych z płynu w odpowiedzi na termoizmeneniya grzejnika, wentylator jest włączony czy wyłączony.

A gdy temperatura płynu chłodzącego zwiększa się do określonej wartości w zamkniętych zestyków temperatury dołączonych do układu zasilania przez wirnik. Następnie jest dostarczanie prądu elektrycznego do silnika, dzięki czemu wentylator się obraca. Gdy temperatura spada ponownie zamarzaniu, styk jest otwarty i, odpowiednio, wirnik przestaje działać.

Jak znaleźć przyczynę uszkodzenia elementu?

Jak powiedzieliśmy na wstępie, awaria wentylatora może powodować częste przegrzewanie elektrowni. Dlatego kierowca musi regularnie monitorować jego działanie w przypadku awarii natychmiast je wyeliminować.

Jak sprawdzić ten przedmiot do naprawy? Musi najpierw wyjąć złącze z czujnika temperatury. Jeśli ten element jest pojedynczy, należy sprawdzić i naprawić. Sprawiają, że łatwo – wystarczy dokonać ręcznej terminale w obwodzie świecy z małym kawałkiem drutu. Jeśli czujnik jest podwójny, a następnie sprawdzić, że jest konieczne, aby zamknąć pierwszy biało-czerwony, a następnie czerwonym drutu. Idealnie, po czym powoli należy przekręcić wentylator chłodnicy.

Następnie trzeba zamknąć czerwone i czarne przewody. W takim przypadku, wirnik musi obracać się z dużą prędkością, jak tylko to możliwe.

Ale co, jeśli radiator wentylator nie włącza się nawet po kilku próbach, obieg chłodzenia? Wniosek – usterka czujnika temperatury doszło do spalonego bezpiecznika. Ostatnio sprawdzane w następujący sposób. Złącze wentylatora na drut biało-czarnego lub czerwono jest zasilany prądem z zacisku baterii z ładunkiem dodatnim. W tym samym czasie, z ujemnym biegunem akumulatora jest zasilanie brązowego drutu. Jeśli wentylator chłodnicy układu chłodzenia po tych manipulacji nie działa, a potem nadszedł czas, aby wymienić sam wirnik. W innym przypadku zaleca się, aby sprawdzić wszystkie złącza i wtyki, które wykraczają z czujnika temperatury do niego.

Co zrobić, jeśli wentylator chłodzący radiator jest wyłączony?

Jeśli węzeł natychmiast po rozpoczęciu pracy, a zatem nigdy nie wyłącza się (i to nie powinno być), oznacza to awarię węzła zawierającego czujnik. Jak sprawdzić ten przedmiot do naprawy? Aby to zrobić, należy włączyć zapłon i wyjąć przewody z końcówki czujnika. Po tym, wentylator powinien być wyłączony. Jeżeli wirnik trwa nadal pracować, należy dokonać wymienić czujnik. Należy również pamiętać, że kiedy te objawy chłodnicy silnika wentylatora chłodzącego jest w dobrym stanie technicznym i sprawdzić go w tym przypadku jest niewłaściwe. Ale może się zdarzyć tak, że źródłem usterki były utlenione zaciski. Podczas diagnozowania je też sprawdzać iw razie potrzeby oczyścić styki.

Czy naprawa wentylatora jest możliwe?

W niektórych przypadkach, nie ma powodu, aby zmienić pozycję w całości z nowym, gdyż problem może być całkowicie nieistotne. Jest to o wiele tańsze do naprawienia go z ich rąk.

Przed wyjęciem przedmiotu z załącznikami, zaleca się odłączyć zacisk ujemny akumulatora i wyjąć przewody które idą do wentylatora. Następnie należy odkręcić elementy urządzenia mocującego i wyciągnąć go na zewnątrz.

W niektórych przypadkach zdarza się, że winowajcą okazuje się być trywialne błędy brud. W związku z tym, po pomyślnym demontaż łopatek są całkowicie wolne od pyłu i innych osadów. Najlepiej jest to zrobić za pomocą pędzla.

Ponadto, pękanie może być słabe przewodów stykowych. Te rzeczy Zjawisko to występuje na skutek utleniania pierwiastków w wtyków łączących. Ponadto konieczne jest sprawdzenie skuteczności uzwojenia wirnika. Czasami to nie działa wentylator chłodnicy z powodu zwarcia lub otwartej części systemu. W takim przypadku konieczne jest zbadanie każdej cewki.

Jednak istnieją elementy konstrukcyjne stronie, nie mogą być przywrócone. Oprócz czujników temperatury nie mogą być naprawione elektryczny wentylator chłodnicy silnika. Że mówi o swoich błędach? Ustal niepracujący silnik może pracować jako wirnika. Jeśli podczas przegrzania elektrowni nie jest włączone, to najprawdopodobniej ma nosić chłodnicy silnika wentylatora chłodzącego. W tym przypadku, pilna potrzeba, aby dokonać wymiany.

inne usterki

Wszystkie kierowcy wiedzą, że wentylator chłodnicy (VAZ 2110-2112, można wymienić jako przykład) jest źródłem nadmiernego hałasu i wibracji. Ale jeśli dźwięk jego pracy przekracza krańcową stopę, tak bardzo, że nie słychać silnika, oznacza to szereg wad. Więc, dlaczego hałas wentylatora chłodnicy Vaz samochody? Może być kilka powodów:

 1. Otkruchenny śrubę zabezpieczającą wirnik z kołem pasowym (fragment wiążące).
 2. Odłamane części ostrza (zastąpienie wentylatora).
 3. Brak smarowania silnika.
 4. Złamany łożysko (tutaj tylko wymiana).

wniosek

Więc doszliśmy dlaczego nie działa wentylator chłodnicy i uznane sposoby diagnozowania i naprawy. Jak widać, ten węzeł ma wielkie znaczenie dla samochodu. Jego brak będzie na pewno sobie znać w postaci regularnej przegrzania silnika. Ale po pierwsze to ryzyko awarii awarii części grupy cylinder-tłok, znacznie wzrasta. Więc nie odkładać problemu na później.