563 Shares 1748 views

tlenku cynku. Właściwości i zastosowanie

Tlenek cynku (inna nazwa – tlenek cynku) – jest amfoteryczny tlenek krystalicznej postaci bezbarwnego proszku żółknięcia po stopniowym ogrzewaniem i sublimacja w temperaturze 1800 ° C. Nierozpuszczalny w wodzie. Utlenianie cynku w związkach – 2. Wzór chemiczny ZnO. Materiał ten jest ważny dla ludzkości. Ma wieloaspektowy wpływ na organizm ludzki.


Tlenek cynku: Właściwości fizyczne

 1. Przewodność cieplna wynosi 54 W / (m * K).
 2. To jest półprzewodnikiem o szerokości pasma 3,3 eV.

Właściwości chemiczne tlenku cynku

 1. Reaguje z kwasami. W tej postaci sól.
 2. Poddaje się reakcji z alkaliami, tworząc tetra-, tri- i geksagidroksitsinkatov.
 3. Ten materiał rozpuszcza się w wodnym roztworze amoniaku. Stanowi złożoną Ammoniate.
 4. W przypadku stopu tlenkami metali alkalicznych i tlenków cynku cynkanu.
 5. W przypadku stopu z tlenku krzemu i tlenku boru, krzemiany cynku i tworzy szkliste obroże.

Wytworzonym jak tlenek cynku (ZnO)

Tlenek cynku można uzyskać na różne sposoby:

 • Naturalne cynkitu mineralny;
 • przez spalanie oparów cynku (Zn) w tlen (O) – tak zwanej „francuską” procesu;
 • przez rozkład termiczny z następujących związków: wodorotlenek Zn (OH) 2, octan cynku Zn (CH3COO) 2 Zn azotan (NO3), węglanu ZnCO3;
 • pod ZnS wypalania utleniające (siarczek cynku);
 • gdy synteza hydrotermalna;
 • drogą ekstrakcji osadów i pyłów hutniczych. Szczególnie ważne są te rośliny, które specjalizują się w złom, zawierające znaczną ilość ocynkowanej żelaza.

tlenek cynku

Tlenek cynku jest stosowany w przemyśle gumowym, papierniczym, niektórych tworzyw sztucznych, wyrobów gumowych, sztuczna skóra, kable elektryczne, szkło, ceramika, kosmetyki (kremy do opalania, zabiegi kosmetyczne) i perfum. Jest on stosowany jako aktywator wulkanizacji kauczuków katalizatora syntezy różnych substancji organicznych – metanol, kauczuki chloroprenowe, środek wulkanizujący, pigment i wypełniacz w produkcji. Wcześniej tlenek cynku potrzebne jako biały pigment do farb i emalii, ale teraz jest ona całkowicie wydalony TiO2 (dwutlenek tytanu jest toksyczny). Rozpowszechniony tlenek cynku i dostał w przemyśle farb, opon i rafinacji ropy naftowej.

Powszechne i tlenek cynku w medycynie i farmacji (Drugs "Zinc Maść", "Sudocrem", "Pasta Lassara"). Jest on stosowany jako część antyseptyczne maści, w postaci proszków. W praktyce jest ona wykorzystywana do tworzenia bakteriobójcze i sufitowych w szpitalach, powierzchnie samoczyszczące. Z tlenku cynku wytwarza się pasty do zębów i betonów do stomatologii prewencyjnej. Wcześniej stosowane na skalę przemysłową, do fotokatalitycznego oczyszczania wody.

Rozważa się również to substancja stosowana do wytwarzania farb i szkła na bazie płynnego szkła, jako jeden składnik do usuwania rdzy i jako dodatek do paszy dla zwierząt. Ponadto, proszek substancji jest obiecującym materiałem jako czynnika roboczego dla laserów proszkowych. Na bazie tlenku cynku stworzony Diody niebieskie kolory. Niektóre nanostruktury (na przykład cienkich folii) w tym substancji, mogą być stosowane jako czujniki biologiczne lub gazu wrażliwych.

Jaki wpływ na ludzki tlenku cynku?

Ten związek chemiczny ma niską toksyczność. W powietrzu pomieszczeń roboczych RPP nie powinna być większa niż 6 miligram na metr sześcienny. Pył z tlenku cynku mogą być utworzone na wypalania wyrobów z mosiądzu. Ex praca z substancji musi tlenek cynku nie wchodzi do oka. Leki z tlenkiem cynku tylko zalecane, zgodnie z zaleceniami lekarza.