668 Shares 9484 views

Podstawowe studnie wiertnicze dla badań geotechnicznych

Wiertnica zwany wiercenia, znamienny tym, że kolumna wywiercić (rdzeń) nienaruszone, ponieważ skała zniszczenie skała występuje tylko w pierścieniu nominalnej. Technologiczny narzędzie do wiercenia składa się z bitów coring rury, karty rury, pręty, rury wiertnicze prowadnicy wiertła oraz dławik. wiercenia rdzeń zaproponowany w 1862 szwajcarskiego J. Lesho.


Rdzeń zaletą tej metody jest to, że może on być wiercone prawie cały rockowy rdzeniowego. Od rdzenia mają możliwość, aby uzyskać jak najdokładniejsze informacje na temat sekcji geologicznej. Wiercenie rdzeniowe jest używany w wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego w geologicznych geodezyjnych i kartograficznych prac. Jest to niezbędne dla poszukiwań złóż kopalin, i jest często używany do studni, w geochemicznych badań geologicznych i inżynieryjnych.

Ten typ wiercenia klasyfikuje się, w zależności od odległości od dna SHATTERED cząstki skały, takie metody wiercenia: suche, przepłukano sprężonego powietrza, za pomocą płynu myjącego (woda lub błoto).

wiercenia rdzeń służy do prowadzenia suchej gliny i ruhlyakovyh zwartych skał. Podczas energicznego wiercenia tłokowa bitów RPO wysuszenia będzie najbardziej skuteczne, przy czym rdzeń kolumna jest znacząco odkształcona, co prowadzi do zniekształcenia informacji i nie do przyjęcia w przypadku otworów konstrukcyjnych wiercony. Podczas jazdy po skałach ilastych naruszone ich naturalną strukturę i wilgotności z powodu nagrzewania rdzenia i odkształcenia (curling lub rozciągania). Wiercenie suche zwietrzałe kamieni zapewniają również błędne informacje na stopień wietrzenia, duży błąd jest także możliwe (w ciągu 0,5 m) w definicji granice warstw, a więc poszczególne warstwy skalne o mocy 0,25 lub więcej (nawet do 0,5 m ) może zostać pominięty (nie zarejestrowane) w dokumentowania że również niedopuszczalne w badaniach geotechnicznych.

wiercenia rdzeń stosuje się w celu usunięcia powietrza podczas jazdy wyblakły skały, piasku i gliny stabilne i zmarzliny. Racjonalne korzystać z spłukiwania wody w twardej skale i stabilnych kamieni poluskalnyh. Metoda ta zapewnia dobrą jakość informacji geotechnicznej.

Rdzeń zwietrzały wiercenia skał, w celu najlepiej zachować rdzeń wykonuje się rury podwójnej kolumny stosowane lub wyrzutnik pocisków rdzeniowania. Gatunki łagodne (do Kategorii III), o średniej twardości (typ IV -V) i stałych (V -VIII) wywiercone korony Carbide. Do twardej skały (IX – XII) i części stałe stosuje się diament i rzutu korony. Kiedy wiercenie rdzeń jest ważne, aby zauważyć tryb wiercenia – razruschayuschy obciążeniem osiowym na narzędzia, prędkość pocisku (obr / min) i w procesie płukania pozwalają na objętość (l / min), ciekłej paszy.