427 Shares 1654 views

Gwintowanie – nowe wyposażenie w przemyśle

Obecnie każda firma zajmująca się budową maszyn ma pewną ilość specjalistycznego sprzętu technologicznego, której niezawodność i dokładność zależeć będzie od jakości produktów i wielkości produkcji. Maszyna jest cięcia gwintu, dowolnego modelu i konfiguracji, odnosi się również do wyposażenia technologicznego. Nowe, nowocześniejsze maszyny są sprzedawane co roku, a każde kolejne pokolenie różni się od poprzedniego bardziej wyrafinowanym systemem narzędziowym i wzrostem liczby urządzeń pomocniczych.


Gwintowanie jest wysokowydajnym urządzeniem do cięcia gwintu, które w zależności od rodzaju narzędzia tnącego i charakteru jego ruchów roboczych w stosunku do obrabianego przedmiotu podzielone są na kilka podstawowych typów, na przykład pionowe i poziome. Maszyny do gwintowania mogą mieć różne modele, różne tryby pracy, wymiary i charakterystykę techniczną. Najczęstszym typem jest wiertarka i gwintówka z automatyczną lub półautomatyczną obsługą.

Maszyna do cięcia gwintu różni się od innych urządzeń do cięcia gwintu, na przykład w maszynach do krojenia lub wiercenia, ponieważ funkcja cięcia gwintu jest pojedyncza lub podstawowa. W zależności od ciężaru i wymiarów, maszyny gwintujące mogą być używane w różnych miejscach. Mała maszyna do gwintowania typu stołowego jest zwykle stosowana w domu, na budowach, w warsztatach, w produkcji pojedynczej i na małą skalę. Możliwości tego typu maszyn są bardzo ograniczone – mają małe gabaryty gwintu, małą prędkość obrotową narzędzia i małą moc. Ale taki kompaktowy i lekki sprzęt jest łatwy do przenoszenia, a koszt takiej maszyny jest bardzo atrakcyjny, więc przy niewielkich nakładach produkcyjnych idealna jest maszyna gwintująca na stół.

Maszyny gwintujące przemysłowe, które są głównie stosowane do masowej produkcji i produkcji masowej charakteryzują się dużymi wymiarami i wysoką wydajnością. Takie wyposażenie musi być sztywno przymocowane do podłoża, co powoduje dodatkowe problemy, a cena maszyny jest znacznie wyższa niż stacjonarna odpowiednik. Ale przemysłowe maszyny gwintujące mają większą moc i wydajność, co pozwala na przetwarzanie dużej liczby części. Ponadto, przy takim sprzęcie możliwe jest cięcie gwintów na dużych częściach, co jest niemożliwe dzięki maszynom o większej wadze.

Przy zakupie maszyny do gwintowania oraz wszelkich innych urządzeń procesowych należy pamiętać, że dokładność obrobionych części zależy od stanu zdrowia wszystkich elementów maszyny – narzędzia tnącego, przekładni, urządzenia dostarczającego płyn chłodzący, trzpienia itp. Dlatego po upływie określonego czasu (co roku lub dłużej) urządzenie musi przejść test na dokładność technologiczną.