402 Shares 1175 views

Co to jest jedzenie w samolocie?

Przynajmniej raz w życiu każdy z nas latał samolotem, a większość ludzi robi to do pewnego stopnia regularnie. Niektórzy mają okazję odpocząć w obcokrajowcach kilka razy w roku, podczas gdy inni często spędzają czas w samolotach z powodu regularnych wyjazdów służbowych. Jeśli lot nie potrwa więcej niż trzy godziny, to jedzenie prawdopodobnie nie będzie poważnie przeszkadzać. Ale jeśli lecisz gdzieś razem z dzieckiem lub musisz spędzić na pokładzie około pięciu do siedmiu godzin, to jedzenie w samolocie staje się bardzo poważną i ważną kwestią. W niektórych sytuacjach należy rozważyć i wynegocjować z linią lotniczą na kilka dni przed lotem. Dlatego naszym zdaniem nasz artykuł będzie użyteczny dla wszystkich, którzy chcą poznać wszystkie tajniki kuchni na pokładzie.


Kilka faktów o posiłkach na pokładzie samolotu

Wydaje się nam, że jedzenie w samolocie jest niezbędnym warunkiem podróży lotniczych. Przecież od czasów sowieckich jesteśmy przyzwyczajeni do faktu, że po starcie przyjazni stewardessy oferują pasażerom rozmaite napoje bezalkoholowe i proste, ale obfite potrawy.

Jednak niewiele osób wie, że wyżywienie na pokładzie nie jest bezpłatne dla wszystkich lotów. A w niektórych nie jest to przewidziane w przepisach dotyczących przewozu pasażerów. Co to zależy? A jak nie pozostać głodnym na pokładzie?

Należy pamiętać, że każdy przewoźnik lotniczy samodzielnie wybiera sposób organizowania posiłków na pokładzie samolotu. Aby zmniejszyć koszt biletu lotniczego, niektóre europejskie i amerykańskie firmy włączają do swojej ceny tylko lekką przekąskę w postaci krakersów lub frytek i jednego napoju bezalkoholowego. Również pracują i low-costers, zapewniając pasażerom najtańsze bilety lotnicze w różnych kierunkach.

Eksperci twierdzą, że w czasie kryzysu wielu przewoźników próbuje zminimalizować koszty, a przede wszystkim wpływa na różnorodność i jakość żywności w samolocie. Na przykład na początku zera wiele firm rosyjskich usuwało desery i wypieki z menu, a na krótkich trasach ograniczały się do wielu przekąsek.

Jednak w tej chwili tendencja ta została już zastąpiona walką o pasażera, a nie najmniejszą rolę w niej odgrywa żywność na pokładzie. Przewoźnicy lotniczy starają się zwracać uwagę na miesięczne aktualizacje menu, różnorodne potrawy, a nawet w diecie niezwykłych przepisów pochodzących z krajowych potraw kuchni na świecie.

Czasami wydaje się, że linie lotnicze starają się wykraczać poza siebie w dziedzinie karmienia pasażerów. Należy jednak zachować ostrożność przy zakupie biletu lotniczego, pamiętaj, aby określić, czy posiłek jest wliczony w cenę i ile razy będziesz karmiony podczas lotu.

Czynniki wpływające na odżywianie

Jeśli często latasz samolotem, to jesteś świadomy, ile jedzenia na różnych lotach może być inna. Kilka czynników wpływa na to:

 • Stan linii lotniczej;
 • Klasa biletów;
 • Czas lotu;
 • Kierunek lotu.

Każda firma ma własne pomysły na temat odżywiania w samolocie. Na przykład Aeroflot posiada własne sklepy, w których przygotowuje się wszystkie potrawy, które dostają się na pokład samolotu. Co więcej, firma miesięcznie dodaje nowe potrawy do menu i czujnie słucha życzeń pasażerów pozostawionych na oficjalnej stronie internetowej. Według najnowszych informacji, Aeroflot szczyci się listą przewoźników lotniczych, które są bardzo smaczne, aby karmić swoich pasażerów.

Dla samolotów, którzy podróżują w klasie biznesowej, w samolocie jest bardzo różnorodne, a nawet wyśmienite jedzenie, ekonomista nie może pochwalić się tym samym wyborem potraw. Przecież w biznesie pasażerowie mają możliwość wyboru kilku odmian potraw, z których każdy zawiera listę dwudziestu pięciu punktów. Często w przypadku takiej kategorii podróżnych, jedzenie jest przygotowywane w oddzielnych sklepach przez znanych kucharzy lub bezpośrednio na pokładzie statku powietrznego. Serwuje się na pięknych porcelanowych potrawach znanych projektantów z sztućcami.

Należy pamiętać, że krótki lot uważany jest za maksymalnie trzy godziny, w tym okresie można liczyć na przekąski i przekąski. Ale na długich trasach żywność w samolocie jest pełnowartościowa – napoje bezalkoholowe, gorące i zimne przekąski, lunch składający się z mięsa lub ryb i przypraw, deserów i herbaty i kawy. Oznacza to, że możesz mieć pewność, że podczas długiego i długiego lotu nie będziesz głodny i zawsze będziesz mógł wybrać coś dla siebie.

Największą rolę odegrała kierunek trasy samolotu. W końcu przed odlotem samolot jest załadowany pudełkami pożywienia przygotowanymi na lotnisku w mieście wyjścia. Dlatego np. Kurczak na trasie Bangkok – Moskwa różnie się znacząco od smaku z tego, co odbywa się podczas lotu z Moskwy do Bangkoku. Oczywiście kucharze próbują ugotować najbardziej neutralne jedzenie, ale nadal nie mogą zrobić bez narodowego koloru.

Rodzaje potraw

Kilku pasażerów wie, że jedzenie na pokładzie samolotu ma wiele typów i można je zamówić indywidualnie. Na przykład zwykłe klasyczne menu jest podzielone na kilka podgatunków, co oznacza oddzielne zamówienie wstępne:

 • Niskokaloryczne jedzenie;
 • Cukrzyca;
 • Bez soli;
 • Dieta i tym podobne.

Istnieje specjalne menu dla wegetarian, które z kolei są podzielone na kilka kategorii:

 • Tylko produkty roślinne;
 • Menu z jajkami i produktami mlecznymi;
 • Azjatyckie jedzenie wegetariańskie i tym podobne.

Towarzystwo lotnicze nie uniknęło religijnych przekonań swoich pasażerów, więc jedzenie było pomyślane i dla nich:

 • Hinduski;
 • Lean;
 • Kosher;
 • Muzułmanin i tak dalej.

Szczególne podniecenie rodziców powoduje zazwyczaj jedzenie dla niemowląt w samolocie. Przecież pasażerowie to również dzieci w wieku kilku miesięcy i dwa-trzy-letni niemowlę. Dla nich opracowano menu uwzględniające wiek: do dwóch lat – puree w słoikach, od dwóch do dwunastu lat – specjalne potrawy z chudymi potrawami.

Zamawianie specjalnych potraw

Jeśli planujesz złożyć specjalny posiłek, powinieneś zająć się tym wcześniej. Niektóre firmy biorą pod uwagę ten fakt na etapie rezerwacji biletów, musisz sprawdzić w specjalnym pudełku. Zazwyczaj reguły przewoźnika lotniczego stanowią, że specjalne zamówienie jest złożone na maksymalnie trzydzieści sześć i co najmniej 24 godziny przed odlotem.

Nie zapominaj, że każde specjalne menu ma własne kodowanie znaków. Na przykład dla dzieci poniżej dwóch lat, żywność dla niemowląt w samolocie zostanie oznaczona jako BBML.

Należy pamiętać, że jeśli przewoźnik zmieni godzinę odjazdu, Twoje zamówienie będzie musiało zostać potwierdzone ponownie. W przeciwnym razie zostanie ona anulowana.

Gdzie są posiłki przygotowane na posiłki na pokładzie?

Żywność przeznaczona dla pasażerów samolotów przygotowywana jest w specjalnych warsztatach. Tam, ten sam kurczak i ryba są poddawane obróbce cieplnej na przenośniku, najczęściej karmione podróżnymi samolotami. Tutaj wszystkie potrawy są pakowane w specjalne szczelne pojemniki, wysyłane do komory do chłodzenia.

Szefowie kuchni, którzy opracowują menu dla linii lotniczych, zawsze biorą pod uwagę fakt, że danie powinno być szybko schłodzone do odpowiedniej temperatury, a jednocześnie nie zmieniać smaku po dziesięciu do piętnastu godzinach przechowywania w magazynie i ogrzewania na pokładzie w kuchence mikrofalowej.

Z powodu takich manipulacji wielu pasażerom, że mięso z kurczaka wydaje się trochę gumowane, a ryba jest wodnista. Jednak naukowcy twierdzą, że często jedzenie w locie wydaje nam się bez smaku z innych powodów.

Wpływ lotu na ludzkie kubki smakowe

Jest pewna kategoria pasażerów, którzy są pewni, że wszelkie jedzenie w samolocie jest bardzo bez smaku. Inni z przyjemnością wyplatają wszystko, co przynosi im stewardessa. Ostatnio naukowcy odkryli, że nie zależy to od napastników podróżnych, ich nastrojów, a nawet smaków. Faktem jest, że na wysokości kilku tysięcy metrów receptory w ustach osoby zaczynają zachowywać się w szczególny sposób.

Poczucie zapachu i smaku pogarsza się, a zwłaszcza receptory odpowiedzialne za percepcję kwasu i soli. Dlatego w trakcie lotu sok pomidorowy i herbata z cytryną są tak popytu. Cukier, wręcz przeciwnie, wydaje się mniej słodki, ale kawa – miększa.

Dzięki tym wszystkim kaprysom naszego ciała wielu pasażerów chętnie jedzą wcześniej niekochane jedzenie, podczas gdy inni nie mają najmniejszego zadowolenia z jedzenia.

Mity o zagrożeniach żywienia w locie

Niektórzy pasażerowie twierdzą, że jedzenie podczas lotu jest nie tylko szkodliwe, ale także niebezpieczne dla trawienia. Przecież w ich opinii produkty żywnościowe w samolocie na dużej wysokości iw warunkach zwiększonej presji po prostu nie będą trawione. To z kolei znacznie zaszkodzi organizmowi.

Współcześni lekarze całkowicie odrzucają tę wersję. Udowodniły, że trawienie ludzi nie jest w żaden sposób związane z ciśnieniem i wysokością. Ponadto twierdzą, że odmowa jedzenia na długich lotach jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego konieczne jest spożywanie co trzy do czterech godzin. Aby uniknąć odwodnienia, musisz przestrzegać systemu picia – nie wahaj się poprosić stewardesów o kolejną szklankę wody lub herbaty.

Ponadto wiele pasażerów jest rozproszonych z powodu powszechnego lęku przed lataniem. Podczas jedzenia system nerwowy się uspokaja, a ciało zaczyna uwalniać hormony radości.

Zasady żywieniowe w samolocie: zakaz niektórych rodzajów produktów

Jeśli boi się zatruwać się pożywieniem w samolocie, pospieszymy się, aby cię upewnić – należy sprawdzić naczynia pod kątem mikroorganizmów. Szczególnie uważnie sprawdzane są desery na bazie masła i kremu.

Międzynarodowe przepisy zabraniają przygotowywania potraw z określonych rodzajów produktów. Należą do nich na przykład mięczaki i skorupiaki. Również zalane, gotowane przy użyciu żelatyny, a surowe kokosowe wióry są zabronione. Na ogół lista zawiera ponad sto różnych produktów.

Czy można zabrać ze sobą bagażnik na samolot?

Odkryliśmy już, że niektóre bilety nie zawierają żywności. Ale co jeśli nie możesz zrobić bez jedzenia? Zapłacić lub być głodnym? Wcale nie. Zasady przewozu lotniczego nie wolno przewozić na pokładzie samolotu. Możesz je umieścić w bagażu podręcznym. Nie zapominaj jednak, że istnieją pewne ograniczenia, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz jeść podczas własnego podróży lotniczych.

Zasady przewożenia żywności do samolotu pasażerskiego

Oczywiście, przede wszystkim pasażerowie zabierają ze sobą jedzenie, które można kupić bezcłowo. W tym przypadku nie ma ograniczeń co do liczby i rodzaju przewożonych produktów.

Można jednak umieścić inne rzeczy w bagażu podręcznym, które podczas lotu będą smaczne przekąski. Często pasażerowie zabierają ze sobą chipsy, krakersy, czekoladę i orzechy. Zasilanie domowe jest również dość powszechne, pakowane w małe pojemniki. Pamiętaj, że podczas zameldowania w locie musisz je pokazać pracownikom linii lotniczych.

Nie zapominaj, że objętość cieczy, na pokładzie, nie powinna przekraczać stu mililitrów. I należy je zapakować w szczelnie zamkniętych pojemnikach nie więcej niż jednego litra. Jeśli weźmiesz do domu sałatkę domową, uważaj, aby była umieszczona w zamkniętej plastikowej torbie. Jeden pasażer ma prawo umieścić w bagażu podręcznym tylko jeden taki pakiet.

Dlatego moms, martwi się o to, czy jest możliwe jedzenie dzieci w samolocie z domu, może być zupełnie spokojny. Nikt nie zabroni przewożenia samolotu kilku hermetycznie zamkniętych słoików puree dla małego pasażera w podróży.

Zbieramy lekką przekąskę: rada doświadczonych podróżników

Jeśli nigdy nie jadłeś z sobą na pokładzie samolotu w domu, możemy pomóc uniknąć najczęstszych błędów. Posłuchaj naszej rady, a wtedy Twój lot będzie z pewnością przyjemny:

 • Podczas podróży lotniczych ciało desperacko potrzebuje białkowych potraw, więc weź gotowane kurczaki lub wołowinę i ser;
 • Jedzenie nie powinno mieć ostrych zapachów (w powietrzu poczucie zapachu osoby jest pogarszane);
 • Produkty zabrane z Tobą nie powinny powodować niedogodności dla Ciebie i innych pasażerów (kruszenie się i szybkie zepsucie);
 • Doskonała do przekąski ciemnej czekolady, mieszanki orzechów lub suszonych owoców;
 • Spełniają głód zwykłymi kanapkami;
 • Ci, którzy nie mogą zrobić bez pływania pełnym posiłkiem, zalecamy przygotowanie lekkiej sałatki (bez fasolki i dużej ilości majonezu);
 • Owoc podczas lotu doskonale zaspokaja pragnienie i głód, jednak nie powinny być zbyt wodniste.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nie masz żadnych pytań na temat żywności na pokładzie. A teraz nawet długi lot nie stanie się dla ciebie trudnym testem.