602 Shares 4421 views

Rekordy świata w lekkoatletyce. Najstarsze zapisy świata w lekkoatletyce

Kierownictwo brytyjskiej federacji lekkoatletyki przedstawiło ideę zerowania rekordów świata w lekkoatletyce. Wynika to z dużej liczby i skali skandali domagających się w 2015 r. Inicjatywa została zrozumiana przez prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) Sebastian Coe.


Sugerował, aby anulować "podejrzane" wyższe wyniki, które można osiągnąć przy użyciu zakazanych leków. Takie rejestry wciąż wydają się nieosiągalne dzisiaj.

Historia

Pierwsi profesjonalni sportowcy pojawili się w połowie XIX wieku w Anglii. W tym samym czasie po raz pierwszy zaczęła się rejestracja najlepszych wyników w różnego rodzaju zawodach lekkoatletycznych. Pierwsze rekordy świata w lekkoatletyce rejestrowano w wyścigu o 1 milę. Wraz z organizacją w 1914 r. Międzynarodowych organów zarządzających, IAAF, zostały opracowane zasady rejestrowania najwyższych osiągnięć i wykazu dyscyplin, w których zostały zarejestrowane.

Stopniowo uregulowano metody pomiaru wyników i warunków zawodów, aby nie kwestionować wartości rekordów. W 1968 roku w Meksyku, na igrzyskach olimpijskich, w prowadzonych dyscyplinach po raz pierwszy zastosowano najbardziej zautomatyzowany system pomiaru czasu. Wynik został ustalony na najbliższe setne sekundy. Rekordy świata w lekkoatletycznych i lekkoatletyce w rzucaniu i skakaniu zaczęły być rejestrowane przy pomocy najnowocześniejszych instrumentów pomiarowych i systemów elektronicznych.

Podstawowe zasady ratyfikacji zapisów światowych

Aby umieścić sportowców w równych warunkach, w celu uznania zapisu, konieczne jest przestrzeganie surowych zasad ustanowionych przez IAAF. Tak więc, obejmując bieżnie, sprzęt wykończeniowy, oznakowanie – wszystko musi być zgodne z zatwierdzonymi normami. Rekordy świata nie są rejestrowane – najlepsze wyniki w lekkoatletyce lekkoatletycznej – w zawodach, w których uczestniczą sportowcy różnej płci, lub jeśli sportowcy z różnymi narodami pracują w drużynie przekazów. Podczas prowadzenia wyścigów sprintowych do 200 m oraz poziomych skoków, tylna oś nie powinna przekraczać 2 m / s. W zawodach bramkowanych dopuszczalne są podmuchy do 4 m / s.

Najważniejszym warunkiem udanej rejestracji, która musi przejść w międzynarodowych rekordach sportowych jednostek sportowych w lekkoatletyce, jest wdrożenie ścisłych środków antydopingowych. Wszelkie naruszenia zasad pobierania próbek i prowadzenia ich badań sprawia, że największe osiągnięcia są nieślubne. Właśnie wokół tych kwestii istnieją wątpliwości co do wzorców szczególnie niezwykłych osiągnięć świata.

Odmiany osiągnięć świata

Najbardziej prestiżową na świecie lekkoatletykę i lekkoatletykę są rekordy założone przez mężczyzn i kobiety w lekkoatletyce olimpijskiej, w rozgrywkach na świeżym powietrzu. Po igrzyskach olimpijskich, drugą najważniejszą konkurencją dla sportowców lekkoatletycznych jest lato mistrzostw świata. Zapisy Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce są zaszczytnym osiągnięciem dla każdego biegacza, rzucającego lub całorocznego konkurenta. Zimowe mistrzostwa, odbywające się w arenach sportowych pod dachem, mają własne specyfikacje i ich tabele najwyższych osiągnięć.

Każda znacząca konkurencja sportowców ma własną historię, a zatem własną tabelę osiągnięć. Rekordy Igrzysk Olimpijskich, mistrzostwa kontynentalne, największe etapy Grand Prix lekkoatletyki – silna zachęta dla każdego sportowca. Największe obiekty sportowe prowadzą również ich archiwa z najlepszych wyników, które mogą być stale aktualizowane.

Rekordy w różnym wieku

W historii sportu jest wiele gwiazd, które wykazały wyniki rekordów na różnych etapach kariery sportowej. W tabeli, która rejestruje rekordy świata w lekkoatletyce lekkoatletycznej wśród juniorów, są nazwiska tych, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w dorosłym wieku. Najszybszy sprinter na planecie, Usain Bolt, posiada rekord świata w wyścigu o długości 200 m i młodszym rekordzistym – 19,93 s i dorosłym – 19,19 s.

Po zakończeniu kariery w dużych dyscyplinach sportowiec nie zatrzymuje aktywnych treningów. Prowadzenie konkursów między weteranami promuje popularność sportu, a rekordy świata w lekkoatletyce wśród weteranów są doskonałym zachętą, aby nie zmniejszyć konkurencyjności w wieku dorosłym. Sportowcy lekkoatletycy rywalizują w swoich grupach wiekowych i starają się pokonać rekordy pokazane przez latarnie.

Skok do następnego tysiąclecia

Eksperci są często pytani, jak często można uzyskać najwyższe wyniki w różnych dyscyplinach lekkoatletyki iw jakim stopniu. W historii były zapisy, które wydawały się nie do pomylenia, ale przewyższone przez sportowców przyszłych pokoleń. Jednym z najjaśniejszych przykładów – osiągnięciem długodystansowego skoczka Bob Bemon.

W finale Igrzysk Olimpijskich w Meksyku udało mu się skoczyć na 8.90 m. Poprzedni rekord świata został przekroczony fantastycznym 55 cm. W dniu finału deszcz padał deszcz, wiatr był w normie. Mówiło się, że podobnie jak wszyscy sportowcy, pomogły rozproszone powietrze na wyżynach. Sędziowie przez długi czas nie potrafili poprawnie wyznaczyć "Bangu" lotu, a gdy były liczby rekordów, nikt nie mógłby długo wierzyć w ich poprawność. Ten rekord został uznany za wieczny, ale trwało to 23 lata, a amerykański skoczek Mike Powell przekroczył go w Mistrzostwach Świata w 1991 roku w Tokio o 5 cm. Osiągnięcia Beamona to rekord olimpijski.

Najstarszy zapis

Jeśli zdecyduje się zresetować tablicę wyników światowych, osiągnięte zostaną osiągnięcia, które mogą być spełnione przez pół wieku. Najstarsze zapisy świata w lekkoatletyce były pokazane w czasie, gdy stosowanie stymulantów nie zostało poddane tak okrutnym zakazom jak dzisiaj. Dlatego wiele osób wyraziło nielegalność ich obecności na liście wyższych osiągnięć, chociaż nie są to "kalify na godzinę", ale przez sportowców, którzy przeszli długą i trudną drogę na szczyt.

26 lipca 1983 r. Czechosłowacki biegacz Yarmila Kratokhvilova przebiegł 2 okrążenia na stadionie – 800 m – przez 1 minutę 53.28 sekundy. Była już doświadczonym sportowcem, a przed biegiem w środkowej odległości brała udział w sprintie. Jego wynik wydaje się nierealistyczny dla dzisiejszych biegaczy.

Najstarszy rekord świata związany z dyscyplinami zawartymi w programie "tor – and – field" jest rekordem strzału umieszczonego w rdzeniu zamkniętych przestrzeni, pokazanym również przez Czechosłowacką sportowcową Helenę Fibingerova. 19 lutego 1977 r. Wysłała pocisk do 20 m 50 cm. Najlepszym rezultatem na otwartej arenie była starsza, najmłodsza o 9 lat i więcej o 13 cm. Należy do radzieckiego sportowca Natalia Lisovskaya.

Sport najwyższych osiągnięć

Rekord świata to nie tylko punkt odniesienia dla wszystkich, którzy uprawiają sport na wysokim poziomie. We współczesnym świecie, gdzie sport jest również rozwiniętym kręgiem rozrywki masowej, istotna motywacja jest ważna. Bonusy i płatności, które są zaprojektowanymi rekordzistami świata, są wyrażone w znacznej liczbie. Nie jest przypadkiem, że w skoku wysoko z biegunem – forma, w której zawodnik i trener wyznaczają ostateczną wysokość – największa liczba udanych prób ustanowienia nowego rekordu. Legendarna Sergei Bubka jest autorem 35 światowych płyt, a Elena Isimbaeva podniosła poprzeczkę o 28 razy.