898 Shares 8564 views

Jak wybrać zgrzewarki do rur z tworzyw sztucznych? Sprzęt do spawania rur z tworzyw sztucznych

Dzisiaj coraz częściej na montaż rurociągów wodnych przy użyciu rur z tworzyw sztucznych. Jest to spowodowane nie tylko przez ich trwałość, ale także dobre wyniki. Ze względu na wysokie parametry termiczne rury polipropylenowe są idealne do dostarczania gorącej wody. Aby połączyć je ze sobą za pomocą klejenia, zgrzewania i zaciskania tulejek. Ten ostatni rodzaj uważany jest za najbardziej korzystny. Ale w tym przypadku musi zgrzewarki do rur z tworzyw sztucznych. Aby dowiedzieć się, jak go zaznaczyć, a następnie będziemy rozmawiać w tym artykule.

Trochę o szczególnym spawania

rura polipropylenowa może być zamontowany na systemie wykorzystującym wiele rodzajów spawania: kolbą, mufą i gniazda. Jeśli nie masz ochoty na nabycie złączki i kształtki, konieczne jest, aby wybrać metodę łączenia na styk, ponieważ jest uważany za najbardziej ekonomiczny. Oczywiście, trzeba urządzenie do spawania rur plastikowych. Zasada działania urządzenia jest podobna do lutownicą, dlatego nazywa się czasem tylko to. Urządzenie może być połączone z końcami przewodów ogrzewania. Dokująca jest realizowane na kilka sposobów. Najbardziej popularne – kontakt-flash. Jej istota polega na połączeniu stopionych końcach pod ciśnieniem. Wytrzymałość szwu, w większości przypadków nie ma granicę plastyczności rury. Głównym warunkiem – zapewnienie wysokiej temperatury lutowania tak wybrane, aby być ogrzewany do 250-260 ° C.

Urządzenie do spawania rur plastikowych: ręczny lub mechaniczny?

Wszyscy wiemy, że sprzęt spawalniczy zapewnia stałe połączenie przez ogrzanie powierzchni malowanej i dalszego ich połączenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że sprzęt spawalniczy dla wyrobów z tworzyw sztucznych i metali mają szereg cech i różnic strukturalnych. Zespoły do polipropylenu można podzielić na dwie główne grupy:

  • urządzeń mechanicznych – wykorzystywane do tworzenia stałego połączenia rur o dużych średnicach, a także tam, gdzie jest to konieczne, aby umieścić wiele wysiłku;
  • Używana do spawania – idealny do użycia w warunkach domowych (za pomocą takiego urządzenia może być połączony z rurą, której średnica nie przekracza 12,5 cm).

Szczegóły dotyczące sprzętu mechanicznego

Jeśli masz zamiar zarabiać pieniądze do spawania, to na pewno powinien dać pierwszeństwo profesjonalnego modelu. Większość sprzętu mechanicznego łączenia rur z polipropylenu jest przeznaczony do intensywnego użytkowania, w przeciwieństwie do urządzeń ręcznych. Urządzenie jest rama nośna, która jest umieszczona na urządzeniu rozdzielczej i urządzenia hydraulicznego. Po każdej stronie urządzenia ma chwytak pół-ring. Wkładki zamontowany pomiędzy uchwytami, które są niezbędne dla równomiernego rozkładu nacisku podczas połączenia i ustawienia. Średnica wewnętrzna każdej wkładki odpowiada średnicy rury poddawanej obróbce. Korpus (element grzejny) roboczy jest uformowana tarcza specjalną powłoką. Wewnątrz umieszczone są elementy grzejne. Należy zauważyć, że do spawania rury z tworzywa sztucznego prowadzi się z regulowaną temperaturą. Każdy profesjonalny spawacz to maszyna, ale to nie znaczy, że nie ma ręczną maszynę. Wynika to z faktu, że urządzenie jest lepiej dostosowany do rur o dużej średnicy.

Żelazo lub ręczne urządzenie do spawania rur plastikowych

Większość z nas wybrać spawacza wykonywanie operacji jednorazowych. Oczywiście, w przyszłości, to narzędzie jest przydatne, ale jest mało prawdopodobne, będzie szeroko stosowany. Urządzenie nazywa się żelazo to nie tylko dlatego, że jest zasada działania przypomina tego konkretnego urządzenia. Główne różnice są tylko w projektowaniu. Projekt zakłada, gorący talerz i termostat. Dla komfortu pracy wykonywany jest specjalny długopis. Przy końcu płyty grzewczej ma dwa otwory, w które wstawia się koniec dwóch rur. Powłoka teflonowa zapobiega stopionej rury do przylegania do płyty.

Należy zwrócić uwagę na opakowaniu produktu

Kupując produkt jest bardzo ważne, aby zwrócić uwagę, jest on dostępny w kompletny zestaw. To wszystko zależy od producenta, jednak możliwe jest zidentyfikowanie głównych elementów, które muszą być obecne.

Jeśli zamierzasz pracować z rur o maksymalnie dwóch średnicach, zestaw, oprócz jednostki mogą obejmować tylko klucz do końcówek. Ponownie, jest to bardzo skromne wyposażenie, które jest odpowiednie nie zawsze. Jeżeli jesteś miłośnikiem, to lepiej, aby dać zestaw preferencji, które będą wskazówki do pracy z tych rur polipropylenowych o średnicach 20, 25, 32 i 40 mm, które są najbardziej powszechne.

Istnieje również pełny zestaw. Ta opcja jest najdroższe, więc bardzo popularne tylko wśród profesjonalistów. Jeśli jesteś amatorem, wtedy taki sprzęt jest mało prawdopodobne, będzie się przydać. A teraz przejść bezpośrednio do kryteriów, według których chcesz kupić instrument.

urządzeń energetycznych

Oczywiście, urządzenie do spawania rury z tworzywa sztucznego musi być dostatecznie mocne. Parametr ten określa nie tylko najlepszą możliwą średnicę obróbki, ale również szybkość pracy. Na tej podstawie można stwierdzić, że im większa jest przewidywany nakład pracy, wymagana jest większa moc.

W wielu przypadkach wystarczy być narzędziem średniej mocy 1,5-2,0 kW. Ale w większości przypadków wskazane jest użycie nieco innego podejścia. polega na tym, że średnica obrabianej rury jest mnożona przez 10. W rezultacie wymagana minimalna ilość sprzętu. W tym przypadku spawania rur plastikowych minie bez żadnych problemów. Tak więc, jeśli chcesz lutować średnica rury 50 mm, potem 50 x 10 = 500 watów. Ale to nie jest zalecane, aby kupić narzędzia niskiego poboru energii, lepiej jest wziąć z marginesem 20-40%.

Wybierz producenta

Po wybraniu warto zwrócić uwagę na firmy produkujące sprzęt spawalniczy. Należy zauważyć, że spawanie plastiku – bardzo odpowiedzialny zawód, i jakość instrumentu zależeć będzie od stanu związku i jego trwałości.

Do tej pory najlepszym lutowanie czyni firmę „DAYTRON” w Republice Czeskiej. Sprzęt tego producenta zdobył uznanie na całym świecie. Cechy wyróżniające: wysoka jakość i szeroka funkcjonalność. Należy zauważyć, że lutowane do spawania rur plastikowych z Czech jest wiele warte, więc dobrą alternatywą jest produkty tureckie. Na przykład, spawacz „Candan” jest przeznaczony do współpracy z rur o średnicy 16-160mm. Jakość jest bardzo dobra, a cena – do zaakceptowania.

wniosek

Tutaj, w zasadzie, i wszystko, co można mówić o wyborze sprzętu. Pamiętaj, że plastikowy spawanie może spowodować oparzenia. Z tego prostego powodu, zakup sprzętu dołączone do niego instrukcji. Jeśli ktoś nie został uwzględniony, a następnie skonsultować się z profesjonalnym lub doświadczonych spawaczy. Mówią nam, w jaki sposób należy przeprowadzić spawania rur plastikowych. Instrukcja, niemniej nadal jest pożądane, a w każdym razie należy czytać, a wszystkie wymogi wymienione tam – bieg. Nie zapominaj o tym. I wszystko będzie dobrze.