491 Shares 5787 views

Rosyjskie linie lotnicze – od „Dobrolot” do „Aeroflot”

Ludzi w średnim i starszym pokoleniem czasem z nostalgią za czasów radzieckich, dyskretne reklamy, nazywając się latać samolotami „Aeroflot”. Plakaty z hasłem wisiał w pobliżu kas biletowych i tylko w miejscach publicznych, nie było sensu komercyjny, bo konkurenci w tym przewoźnika lotniczego nie był dostępny.


Obecna firma „Aeroflot – Rosyjskie Linie” jest bezpośrednim potomkiem tej potężnej organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa o różnym profilu. Emblemat, przedstawiający sierp i młot obramowane skrzydeł, z dobrodusznym humorem o nazwie „kurczak”, została zastosowana do kadłubów z różnych próbkach urządzeń niewojskowych. Rolnictwo, polarny, badania, pogoda, super ciężki transport, rząd, w ogóle, każdy samolot – wszystko to było „Aeroflot”. I to nie licząc główny kierunek, czyli przewozu pasażerów. Oczywiście, były czasy, kiedy z usług linii lotniczych stosowanych i przemysłu obronnego, a także w razie wojny, były plany prawie chwilowego przejścia do obsługi potrzeb wojska.

Dzisiaj „Russian Airlines” – jeden z największych koncernów na świecie, obsługiwane przez większość nowoczesnych typów samolotów w parku technicznego zarówno krajowych jak i importowanych. Jednakże, jest to po prostu kontynuacja chlubnych tradycji z czasów sowieckich. Wyrażenie „pierwszy świat” jest często stosowany w odniesieniu do osiągnięć „Aeroflot”.

Firma „Dobrolot” powstał w 1923 roku, w 1932 roku został on nazywa, stało się znakiem jednego z najbardziej znanych w świecie, który jest dziedziczony przez rosyjskiej linii lotniczej. Skrzydlate godło stała się symbolem kultury wysokiej niezawodności i usług, szczególnie na trasach międzynarodowych.

Przed wojną, podróż samolotem nie zajmują bardzo ważne miejsce w ogólnym ruchu pasażerskiego, chociaż podstawą przyszłej potęgi firmy „Russian Airlines” został założony w 1939 roku, gdy przywództwo Stalina postanowiła nabyć amerykańskiej firmy „Douglas” licencję na produkcję DC-3. W tym czasie, ten typ samolotu był najbardziej zaawansowany w klasie samolotów pasażerskich i transportowych w ZSRR, został wydany pod symbolem „Li-2.” Heavenly kromka naprawdę pomogło w latach wojny, a potem, po zwycięstwie, był używany do przewozu pasażerów.

Następnie główny ruch pasażerski przejął średnim IL-14, a następnie pokrewnych Russian Airlines wziął samolot An-24. Dla lotów długodystansowych skorzystało od 1956 roku pierwszy na świecie samolot pasażerski Tu-jet 104 i Tu-114 turbośmigłowy.

Wyliczenie wszystkich typów statków powietrznych, które są stosowane przez firmę „Russian Airlines” zajęłoby kilka stron drobnym drukiem. Było wszystko, małych, z salonu jak minivan, AN-2, AN-14, "Bee", L-410, i ogromne transporterów Ana a nawet naddźwiękowy Tu-144.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego „Aeroflot” stała się rosyjska linia lotnicza. Przeżywszy trudnych latach dziewięćdziesiątych znów wziął silną pozycję na krajowym i międzynarodowym rynku transportu lotniczego.

Z sowieckiego „Aeroflot”, „Russian Airlines” charakteryzują się oprócz floty osadów krajowym i suche amerykańskiego „Boeing” oraz europejskiego „Airbus”. Godło pozostała taka sama, prawda jest na ogon sierp miejscu czerwone flagi molotkastye wziął biało-niebiesko-czerwony tricolor.