346 Shares 5168 views

Co jest istotą mimikry? Mimikra: przykłady

Jak wiecie, natura nie tworzy niczego niewłaściwe. Każde urządzenie, do którego dał żywy organizm, zawsze funkcjonalne i praktyczne. I umiejętności kamuflażu nowo nabytych roślin, owadów, ptaków i innych zwierząt w toku ewolucji, pozostawiając tylko te, które niezawodnie pomagają przetrwać. Aby zrozumieć istotę mimiki, konieczne jest, aby zrozumieć, co to jest i co jest przeznaczone.


rodzaje mimiki

Maskowanie istot żywych można podzielić na grupy według różnych kryteriów. Pierwszy z nich – celem mimiki, które można podzielić na dwie grupy:

  1. Agresywny: drapieżnik wtapia się w tło zasadzkę jego zdobycz. Najczęściej jest behawioralne lub kolor mimika. Przykłady zwierzęcych myśliwych, jego wykorzystania, mogą być wymienione przez długi czas: lew łączy się z sawanny, tygrysie paski sprawiają, że niewidoczny w lesie, niedźwiedź polarny jest niewidoczny na tle śniegu i lodu.
  2. Pasywne: zaprojektowany do ukrycia jadalne zwierzę. To jest trudniejsze, nawet jeśli wyrażone tylko w kolorze.

Rodzaje stosowanych technik mimikry można sklasyfikować następująco:

  1. Kolor. I to może być maskowanie nie tylko krajobraz, ale również naśladuje innych niebezpiecznych gatunków fauny w przypadku pasywnych celów maskujących.
  2. Formularz mimika – typowe dla owadów i stworzeń morskich, a także obrony przed celów. Przejawia się podobieństwa wizualnego z „nieciekawe” obiektów drapieżnych natury. Spośród wyższych zwierząt nie ma przykładów takiego maskowania. Po tym wszystkim, istota postaci mimikry? Złudzenie optyczne. Ssak w zorientowanym głównie na węchu polowania.
  3. mimika dźwięku. Ten sam rodzaj ochrony. Wyrażone w naśladowaniu odgłosów niebezpiecznych stworzeń. Przykładem może być Sichik królik, sycząc jak wąż.

kolor mimika

Najbardziej rozpowszechnioną formą przebraniu. Najprostszym rozwiązaniem – aby połączyć się z tłem – jest wykorzystywany w celach agresywnych i pasywnych. Większość żywe korzystające z tego przebrania, „jest” kolor całe życie. Istnieją jednak odmiany kolorów mimikry. Pierwszy z nich – sezonowa zmiana koloru. Przykładem może być zając. Jeszcze bardziej skomplikowany mechanizm maskowania w niższych organizmów, które mogą zmieniać kolor w zależności od tła, na którym pojawił. Scalanie z kolorem powierzchni – to jest esencja koloru mimikry. Najbardziej znanym przykładem jest kameleon, zdolny do „malowania” siebie, nawet w kolorze szachownicy. Ale on nie jest sam w jego umiejętności: gąsienica Smerinthus tiliae utrzymuje zielony kolor, siedząc na liściu i przemalowany w kolorze brązowym, podróżując wzdłuż tułowia.

kopiowanie niebezpieczne

W zasadzie odnosi się również do koloru mimikry. Jednak opcja ta jest jeszcze bardziej skomplikowana. Maskując gatunków jako trujące i niejadalne jest używany przez owady, gady i płazy. Najbardziej zróżnicowane pod tym względem mimika motyle. Na przykład, nieszkodliwe białe skrzydła motyla jest trujący farbowanie heliconiinae. Rozróżniać je tylko od struktury ciała. Jednak nie tylko kopiowane krewnych. Tropikalny motyl Kaliga ma bardzo atrakcyjny rysunek na skrzydłach, podobnie jak oczy sowy.

Jeszcze pod przykrywką niebezpiecznych krewnych jest bardziej popularna w świecie dziennym. Analogiem naszej Snake – wąż mleka – jest śmiertelnie trujący walka kolor sumator koral, nieszkodliwy żaba allobates zaparo malowane bardzo niebezpieczny zwane bilinguis Epipedobates. Jednak dinner „oczy” – spot na górze – są zastraszające odbiór.

Głównym warunkiem że muszą być spełnione w celu ukrycia „zagrożona” ogień – liczba mimikrantov musi być mniejsza niż liczba kopiowane. Predators sporadycznie wciąż „spróbuj na ząb„niejadalne drapieżnych. A jeśli co najmniej połowa przypadków będą pyszne, ubarwienie ochronne przestanie działać.

środowisko imitacja

Jest to bardzo często nie tylko na lądzie, ale również na wodach morskich i oceanicznych. Wykonane podobny non-food – to esencja tego rodzaju mimikry. Użyj go wszystkim krab przypomina kamyk, krewetki Palemona – pupyrchatye brązowe wodorosty Morza Sargassowego, gdzie mieszka. Taka mimikra może być tymczasowy zachowanie: ukrywanie macki ośmiornicy przyciąga do siebie, zmienia kolor (jak widać, nie jest to połączenie dwóch rodzajów kamuflażu) i łuki „z powrotem”. Rezultat: przed sobą nudne i bezużyteczne kamienia.

Kontrowersje nad mimiką

W ostatnich latach wielu badaczy zaczęło wątpić w wiarygodność tej metody ochrony – w każdym przypadku, odtwórczy. Faktem jest, że maskowanie-mimika jest oparty głównie na widoku oszustwa. Ale nawet owadożerne ptaki kierują się nie tylko obrazami, ale także zapach. W związku z powyższym, jeśli pachnie smaczne, mogą nie zwrócić uwagę na fakt, że kij owad wygląda jak patyk, a jeść. Odstraszacz farby, ich zdaniem, bardziej skuteczne – ptak nie latać na tyle blisko, aby sprawdzić, czy prawdziwa sowa oczy patrzył na nią z drzewa. Ponadto, owady Liściec żerowania na liściach, często jeść ich krewnych, myląc je z ich naturalnego pożywienia. Gąsienica, zwany zemlemerkami, są cięte ogrodnika, wymieszać je z kapusty. Jednak osoba o wiele łatwiej oszukać niż ich naturalnych wrogów. Jednak ze względu na to wszystko, co można stwierdzić, że pytanie, co jest istotą mimiki, ponownie pozostał bez odpowiedzi.