530 Shares 3230 views

Płyn tnąca (płynu) Klasyfikacja wniosek

Proces obróbki metali jest nieodłącznie związane z silnym tarcie, które występuje pomiędzy przedmiotem obrabianym a narzędziem. Jest to szczególnie widoczne podczas toczenia i frezowania działa, gdy narzędzie jest bardzo gorąca, zimna wytłaczanie, high-speed rocker lądowania. Intensywne tarcie przyczynia się do przedwczesnego zużycia narzędzia, plastycznego odkształcenia obrabianego przedmiotu, zmiana właściwości metalu na skutek przegrzania. W celu zmniejszenia siły tarcia wymaga specjalnego chłodziwa (płynu) oraz spadek temperatury.


Parametry chłodziwa klasyfikacyjnych

Ogólne chłodziwa Klasyfikację przeprowadzono na kilku parametrów:

 • O pochodzeniu składników. Olej produkowany chłodziwa, które są na bazie olejów naftowych, zwierzęcych lub roślinnych tłuszczów.
 • W drodze łączenia. Emulsol – gotowy produkt o długim okresie trwałości emulsji lub technicznych, przygotowane bezpośrednio przed użyciem koncentrat według GOST.
 • Na fizyczne i mechaniczne parametry – lepkość, liczbę kwasową, temperatury zapłonu. Ta ostatnia cecha powoduje, że stosowanie oleju chłodzącego na gorąco.
 • Zgodnie z dziedziny aplikacji. Produkuje różnego rodzaju płynów chłodzących dla różnych warunków pracy aplikacji. Syntetyczny płyn cięcia dla operacji plastycznych odkształceń, płyn chłodzący na tokarkach lub frezarkach.

Rozpuszczalne w wodzie syntetyczne chłodziwa uniwersalny EFELE CF-621 w postaci koncentratu przeznaczonego do obróbki żeliwa, stali, w tym ze stali i ze stopów tytanu, aluminium i stopów miedzi. Chłodziwo to rosyjska produkcja ma bursztynowy kolor i przyjemny zapach karmelu. Nie zawiera formaldehydu, chloru i aminy drugorzędowe, więc bezpieczne dla ludzi. Wykonane składników syntetycznych, z dodatkiem (15%), oleju mineralnego kompozycji, emulsja ta ma niski koszt, jest charakterystyczny dla produktów mineralnych. Biostabilności i wydajność EFELE CF-621 pozwala rozwiązanie obróbki metali jest mniejsze w porównaniu do innych stężeniach chłodziwa.

Klasyfikacja składu chłodziwa

Od składu chłodziwa wyróżnić następujące typy:

 • Oleju – preparaty składników, które są niemieszalne z wodą. Emulsja olej bazowy są parafiny, mineralne lub oleje mineralne (60-95%). Aby poprawić skuteczność ochrony przed zużyciem, tarcie korozji w kompozycji zawierają różne dodatki, inhibitory. Emulsja olej posiada doskonałe właściwości smarownicze. Używany do miękkich metali w prostych trybach.
 • Mineralny – podstawa wykonana z oleju na drodze uwodornienia katalitycznego. W celu zwiększenia skuteczności dodatków wymienionych tłuszczy, chlor, siarka, związki fosforu. Te kompozycje są stosowane w tego typu metali, takich jak: cięcia stali, aluminium, mosiądz, gwintowanie, frezowanie pracy stale stopowe.
 • mieszające się z wodą – wodny roztwór na bazie oleju mineralnego. Kompozycje te mają własności doskonałe chłodzenie i niską toksyczność, ale o niskiej jakości smarowania. Zakres – lekkie i średnie obowiązek toczenia miedzi i brązu, frezowanie i wiercenie wszystkich rodzajów metali nieżelaznych, szlifowania i wykrawania stali.
 • Syntetyczne i półsyntetyczne – mieszanina wody, środków powierzchniowo czynnych, rozpuszczalnych w wodzie polimerów, przeciwpieniące i dodatków przeciwbakteryjne, inhibitory korozji. Aby zwiększyć smarowność kompozycji syntetycznych także podawać dodatki przeciwzużyciowe.
 • Emulsje – kompozycje o wysokim stężeniu rozproszonych cząstek. Zmniejszyć stopień zużycia narzędzi i urządzeń w praktycznie wszystkich operacji obróbki metali.

Struktura i mechanizm działania czynnika chłodzącego

Powszechne zastosowanie środków chłodzących w procesach obróbki metali ze względu na skuteczne rozdzielenie tarcie powierzchni obrabianego przedmiotu i narzędzia i zmniejszenie temperatury. Najbardziej skuteczne chłodziwo może zawierać następujące składniki w swoim składzie:

 • Podstawą olejów syntetycznych lub tłuszczów zwierzęcych.
 • Dodatki, które zwiększają zużycie cierne i wydajność ekstremalnych ciśnień.
 • Składniki, zapobiegając kompozycji rozwarstwianie w czasie przechowywania.
 • Dodatki zapobiegające korozji i zniszczenia.
 • Części, ograniczające pienienie i zwilżenie powierzchni metalu.

Zastosowanie płynu chłodzącego

płyny do obróbki metali są używane do smarowania i chłodzenia obszaru roboczego w metalu. Właściwości chłodziwa mogą zmniejszyć tarcie w strefie obróbki, a tym samym zmniejszenie zużycia narzędzia, zwiększając jakość produktu przez zwiększenie intensywności procesu i, w konsekwencji, na ogólną wydajność.

Ze względu na ich dobre właściwości smarujące chłodzącego zmniejsza siłę tarcia między powierzchnią przedmiotu obrabianego i krawędzi tnącej narzędzia, tarcia cięcia metalowej warstwy. Niektóre smar techniczne mają właściwości chemiczne, które promują zmniejszenie nie tylko siłą tarcia, ale także sił skrawania. Większość chłodziwa – środki powierzchniowo czynne o wysokich właściwościach adsorpcyjnych. Są one zdolne do utworzenia stabilnej warstwy na powierzchni metalowej, co znacznie zmniejsza tarcie. Niektóre specjalne dodatki powierzchniowo mieć na metalowej „klinowania” działania. Wydłużonych cząsteczek, takich dodatków należą do mikropęknięć na powierzchni metalowej, na przykład klin, co osłabia wiązanie pomiędzy cząstkami materiału. W ten sposób, płyn chłodzący „pomocy” narzędzia roboczego do cięcia warstwy z metalu bazowego.

Najczęstszymi kompozycje chłodziwa do obrabiarek

tokarki i frezarki do obróbki metali wytwarzane są następujące płyny:

 • Emulsoles podstawie mineralne i oleje z ropy naftowej.
 • Emulgatory syntetycznych kwasów tłuszczowych.
 • Toczenie i frezowanie pracy, zapewniając obróbkę stali nierdzewnych i stopów wytworzonych zgodnie z GOST 38.01445-88 wysokiej prędkości. W tym celu umieszczono syntetyczne kompozycje oparte na oleju łojowego alkohole vysokoatomnye trietanoloaminy.
 • Sulfofrezoly – wysoce oczyszczonej mieszaniny oleju i związków zawierających siarkę. Nie zawierają wodę, alkalia, kwasy. Takie chłodziwa do maszyny, aby skutecznie zredukować tarcie, nie powodują korozji.

Zastosowanie chłodziwa do obróbki ciśnieniowej metali

Sposób ten wiąże się ze znacznym metalu specyficzna siła i względnego ruchu pomiędzy przedmiotem obrabianym a narzędziem. Chłodziwa stosowane w takich sposobach powinny posiadać znacznie wyższą lepkość. Cechy charakterystyczne kompozycji, ciśnienie metali są następujące:

 • Dostateczną lepkość.
 • Odporność na pękanie i separacji w warunkach wysokiej temperatury.
 • Zastosować vodnografitovye tonkocheshuychatogo kompozycji z włączeniem grafitu w oparciu o zawiesiny w oleju.

Charakterystyka stosowania płynów tnących

Dla bardziej efektywnego wykorzystania chłodziwa powinien wziąć pod uwagę kilka prostych zasad.

 • Minimalny przepływ cieczy, niezależnie od tego, czy stosuje się wodny roztwór lub emulsję – 10-15 l / min.
 • Ważne jest, że przepływ płynu chłodzącego jest w dziedzinie edukacji maksymalna ilość ciepła. Podczas obracania – Jest to obszar, w którym oddzielone wióry z obrabianego przedmiotu.
 • Dopływ chłodziwa należy przeprowadzić natychmiast. Gdy czynnik chłodzący po chwili bardzo gorącego noża będzie przerwano, w wyniku tworzenia się pęknięć w nim.
 • Chłodziwo nie jest stosowany, gdy obrót kruchego metalu (brązu, żelaza, itp.); Podczas obracania materiały tworzą małe wióry, które miesza się z płynem chłodzącym, może zablokować jednostki do obróbki (karetki zacisk prowadnica ramy), co prowadzi do przedwczesnego zużycia i uszkodzenia tych elementów.

Produkcja i przechowywanie chłodziwami

Oprócz długiego przechowywania gotowych kompozycji, koncentratów i wytworzonych składników do otrzymywania cieczy, dostosowane do warunków danego przedsiębiorstwa. Płyn chłodzący, płyn chłodzący, których cena zależy głównie od składu odpowiadającego danemu rodzajowi pracy w dzisiejszym rynku jest realizowany za 70-160 rubli / litr w przypadku gotowych kompozycji producentów krajowych i 105-290 rubli / litr produkcji zagranicznej. Wartość średnia w koncentracie wynosi 240 obr / litr. Przed naniesieniem płynu poprzez następujące procedury:

 • Mieszanie prowadzono w części zainstalowane temperatury kompozycji i stempla (60-110 0 ° C).
 • Analiza składu zgodnie z GOST.
 • Przygotowane kompozycje są przechowywane w specjalnych pojemnikach, co pozwala wykonywać okresowe ogrzewanie i mieszanie.
 • W trakcie przygotowywania emulsji, wprowadzenie dodatków, która jest osadzona na cienkiej emulgowania wibracyjnego.
 • Uzupełnianie urządzenia podającego ciągły.
 • Podczas użycia kompozycja jest zanieczyszczony. Zapewnienie układu do oczyszczania cieczy chłodzącej pozostałości metalowych. produkty odpadowe, które nie mogą być skutecznie czyszczone do utylizacji.