280 Shares 8888 views

Co to jest tusz do drukarki?

Drukarki wykorzystujące technologię druku mikro-krople specjalnego tuszu stały się niezwykle popularne od czasu pojawienia się na rynku. Wynika to z niskich kosztów urządzeń, możliwości wydruku kolorowego na papierze, prostej i niezawodnej konstrukcji oraz długiej żywotności. Jedyną wadą jest wysoka cena wkładów atramentowych, które mają zdolność szybkiego zakończenia w najważniejszych momentach. Jednocześnie jest możliwość zaoszczędzenia znacznej kwoty, jeśli tusz do drukarki zostanie ponownie napełniony. Chociaż jest to znane wielu, niektóre niuanse pozostają bez należytej uwagi, ponieważ czasami po tankowaniu jednostki drukującej nie udaje się. Każdy, kto zdecydował się nauczyć, jak wypełniać naboje, po prostu ma obowiązek wiedzieć, jaką farbą jest drukarka, czy tylko dlatego, że zrozumienie różnic w zewnętrznych płynach do drukowania może sprawić, że drukarka będzie działać.


Zasady pracy

Drukarki atramentowe wytwarzają wiele dużych firm – HP, Lexmark, Canon i Epson. Nie wskazywaliśmy tego drugiego oddzielnie od pozostałych trzech – ten producent stosuje zupełnie inną zasadę przeniesienia obrazu do przewoźnika. W urządzeniach z pierwszych trzech wymienionych firm tusz do drukarki jest przenoszony za pomocą technologii strumienia cieplnego, a w firmie Epson zastosowany jest efekt piezoelektryczny. Rozważmy każdy z rozwiązań bardziej szczegółowo.

Uszczelnienie termiczne (dysza pęcherzykowa) jest znane wszystkim – skomplikowana nazwa ukrywa zasadę, którą każdy uczeń się zna. W dyszach głowicy drukującej, przez którą przechodzi farba do drukarki, w ciągu zaledwie kilku sekund drobne elementy grzejne mogą nagrzewać się do wysokich temperatur. Skład płynu barwiącego dobiera się w taki sposób, że przy takim nagrzaniu pęcherzyki powietrza pojawiają się w dużej ilości, co spycha mikrodrop – na nośnik.

Stosuje się zupełnie inne rozwiązanie urządzeń Epson. W dyskach są zainstalowane specjalne kryształy, których cechą jest możliwość ściskania w wyniku działania prądu elektrycznego. Tak więc tusz do drukarki jest po prostu wysuwany ze względu na jego ściskanie przez ściany aparatu.

Z powyższych rozważań wynika wiele wniosków:

– barwniki cieczy przeznaczone dla urządzeń różnych przedsiębiorstw produkcyjnych są niezgodne ze sobą i nie są wymienne, chyba że określono oddzielnie;

– użycie atramentu przeznaczonego do druku termicznego, w roztworach piezoelektrycznych prędzej czy później spowoduje awarię urządzenia;

– koszt barwnika może się znacznie różnić, a przyczyną tego jest nie tylko chciwość producenta. Dlatego pytanie "jaka jest farba do drukarki", którą często pytają początkujący, nie można odpowiedzieć bez znajomości modelu drukarki. I koszt zależy od składu płynu.

Rodzaje atramentu według kompozycji

Oprócz powyższych różnic wszystkie barwniki są podzielone na dwie grupy – rozpuszczalne w wodzie, tanie i pigmentowane, które są preferowane przez tych, którzy potrzebują wyższej jakości i bezpieczeństwa druku. Atramenty z pierwszej grupy zawierają zasadniczo oczyszczoną wodę, do której dodawany jest barwnik w określonej proporcji. Wymagane właściwości są dostarczane przez specjalne dodatki, które umożliwiają osiągnięcie pożądanej lepkości, czasu suszenia (oszczędne dysze) itd. Zalety takich barwników obejmują niską cenę. Wadą jest to, że woda, która przypadkowo dostała się na arkusz z drukowanymi danymi, powoduje rozmycie atramentu.

Ta funkcja pozbawiona pigmentowanych barwników. Są to zawiesiny barwnych mikrocząstek, które są podstawą szczególnego rozpuszczalnika. Dodatki gwarantują, że cząstki nie osadzają się na dnie pojemnika, ale na papierze będą mocno przymocowane. Cena takich rozwiązań jest wyższa niż ceny rozpuszczalnych w wodzie.

Podczas wymiany tuszów konieczne jest dokładne usunięcie resztek poprzednich z kasety za pomocą płynu do mycia.