338 Shares 3741 views

Dlaczego napęd nie czyta płyt? Główne przyczyny i rozwiązania tego problemu

Z biegiem czasu, w odległości komputer lub laptop po prostu nie chce czytać płyt. Zdarza się, że dotyczy to tylko poszczególnych dysków lub rodzajów mediów (na przykład napęd czyta wszystkie płyty z wyjątkiem DVD-R lub CD-RW), a niekiedy absolutnie wszystkie płyty pozostanie nieprzeczytane – dysk po prostu nie chce z nimi pracować. Przyczyny tego „strajku” napędu może być kilka. Poniżej przedstawiono najczęstsze problemy, dlaczego napęd nie czyta płyt, i dostarcza rozwiązania tych problemów.

Najpierw trzeba ustalić, napęd przestał żadnego konkretnego dysku, lub nie czytać wszystko, co mu zaoferować. Jeśli uparcie odmawia przeczytać tylko jedną płytę wszystkich proponowanych sprawdź, czy zadrapania, otarcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne – być może przyczyna leży w dysku, a nie dysku.

Jeśli napęd jest wiernie służył przez kilka lat, a dopiero potem przestać działać, może on po prostu potrzebny do czyszczenia soczewek optycznych, który jest odpowiedzialny za odczytywanie informacji z mediów. Aby oczyścić go, można użyć płyty czyszczącej, ale wskazane jest, aby skonsultować się ze specjalistą, który nie tylko czyści obiektywu demontażu napędu, ale również zapisać go z kurzu i innych cząstek, które leżą wewnątrz urządzenia podczas jego pracy.

Jednak czasami zdarza się, że nowy lub prawie nowy napęd odmawia pracy. Dlaczego napęd nie czyta płyt w tym przypadku? Problemy z napędem może nastąpić z różnych powodów. Najpierw musimy sprawdzić, czy pętla jest uszkodzony podłączając dysk do płyty głównej. Jeśli jest uszkodzona, to szlak może być główną przyczyną problemu. W przypadku stwierdzenia widocznych uszkodzeń, można jeszcze spróbować podłączyć dysk do płyty głównej za pomocą innego pętlę.

Jeśli napęd nie chce reagować na polecenia użytkownika, można spróbować usunąć urządzenie z systemu i zainstalować go ponownie. Aby to zrobić, przejdź do „Właściwości systemu” wybierz „hardware” i znaleźć potrzebne urządzenia, należy go usunąć. Po tym, konieczne jest ponowne uruchomienie komputera, aby upewnić się, że system był w stanie ponownie zdefiniować dysk i zainstalować go na wszystkie niezbędne sterowniki. Najczęściej po takiej manipulacji napędu zaczyna. Ale są też inne odpowiedzi na pytanie dlaczego napęd nie czyta płyt.

Czasami przyczyną awarii funkcjonować prawidłowo dla napędu jest pojawienie się w systemie tak zwanych wirtualnych napędów wykorzystujących programy, system pomocy, aby przeczytać obrazów dysków przechowywanych na komputerze. Jeśli napęd przestał działać po został uruchomiony jeden z programów (na przykład, Virtual CD lub Alcohol 120%), można spróbować go całkowicie wyjąć i sprawdzić, czy to będzie działać wtedy.

Czasem poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego napęd nie czyta płyt, może prowadzić do wyniku nieszczęśliwego – okazuje się, że na pokładzie napęd jest po prostu spalone. Dlatego przed zakupem tego urządzenia, pożądane jest, aby wyjaśnić, co dla siebie dysk najlepszy ze wszystkich ofert na rynku. Aby to zrobić, można skonsultować się z ekspertami lub czytać specjalistycznych forach w internecie.

W niektórych przypadkach, dalej pracować nieczytelny dysk wystarczy migać. Szczegółowy opis tej procedury, jak to firmware można znaleźć również w Internecie. Najważniejsze, aby pamiętać, że napęd po nieudanej firmware można po prostu wyrzucić, więc trzeba podejść do tego procesu z najwyższą powagą.

To tylko podkreśla dlaczego napęd nie czyta płyt. Jeśli Twój problem nie pasuje do żadnego z powyższych elementów, najlepiej jest szukać profesjonalnej pomocy.