360 Shares 6232 views

Szerpów – Kto to jest? Gdzie są Szerpów?

Szerpów – unikalny ludzie, którzy mieszkają w odległych częściach Nepalu. Tajemnicze mieszkańcy górskich są zawsze w cieniu Mount Everestu. Niewiele osób wie, że ten naród ma niesamowitą wytrzymałość i doskonałą adaptację dużej wysokości. Oni wiedzą lepiej niż ktokolwiek górzystym i zajmują wiodącą pozycję w liczbie wspinaczki na Mount Everest.


Ludzie ze wschodu

Kiedy dosłowne tłumaczenie „Sherpa” oznacza „ludzi ze wschodu.” Historii tych wspaniałych ludzi jest mało znane. Mówią, że ich przodkowie przybyli z Tybetu, a sami Szerpów mieć mongolskich korzeni. Można powiedzieć, że Szerpów – Tybetańczyka. ludzie gór mówimy w języku, który niewiele różni się od tybetańskiego. Szerpów od swoich przodków przyjęte zwyczaje, odzież, żywność subtelności. Dziś pojęcie „Szerpów” stało się słowo gospodarstwa domowego. Conqueror of Everest Tenzing Norgay w swojej autobiografii, „Tiger śniegu” trafnie charakteryzuje ten naród kilka wierszy: „Chłopiec podnosi głowę i widzi wysokiej górze. Potem patrzy na ziemię i zobaczyć towar. Chłopiec spokojnie bierze ją i idzie w parze z ciężarem góry. Aby przejść wraz z obciążeniem – jest ich zwykle stan Sherpa. Ciężar – część jego ciała … „Może dlatego wśród turystów pojęcie” sherpa „przez wiele lat związany z przewodnikiem górskim lub porter.

Cechy ludzi gór

Szerpów – naród, który nie został napisany językiem. W dni tygodnia, są one prowadzone według kalendarza tybetańskiego. mieszkańcy górskich nie używać nazwy, ale ich nazwy mogą zmienić całe życie. Szerpów, podobnie jak ich przodkowie, to wyznawcy buddyzmu. Jednak oni nie przywiązują szczególną wagę do rytuałów, ceremonii dla nich najważniejsze – wiara w duszy. Modlitwy górskie Nepalski ludzie się skupić. Tutaj ludzie wierzą w bogów i odizolowane kącie sali modlitwy w domu. Niektóre rodziny w sądach ustawić bieguny, urządzone ze specjalną flagą. Sherps palony jak Indian. , Pochowani są tylko dzieci i ludzi, którzy zginęli w górach. Wygląd, ludzie, góra jest praktycznie nie różni się od Mongołów. Spójrz, wygląda jak Szerpów. Zdjęcia z tych niezwykłych ludzi przedstawiony jest poniżej.

Typowy dzień Sherpa

Nepalska górskie ludzie wstać bardzo wcześnie – z pierwszymi promieniami słońca. I od razu rozpocząć pracę. Szerpów praca jest do przewozu ładunków. Zapewniają one solą w Katmandu i Tybet przynieść wełny. Szerpów nie boją się stromych zboczach. Robią codziennie 10-godzinną podróż z ładunkiem pod górę iz powrotem. W te wakacje to zaczyna się dopiero po 5 po południu, kiedy ustawia słoneczny. Zatrzymują się w gospodach piecyk pieców. Nie można nie tylko jeść, ale także, aby uzyskać ciepłe. Szerpów – zaskakująco wytrwałych ludzi. Zaczynają działać jako tragarzy już 12 lat. I 14 – są podniesione do nowego etapu drabinie kariery: stają się przewodnikami. Oznacza to, że ich codzienne obciążenie staje się lżejsze, a zysk wzrósł z $ 7 do 15 $ dziennie. Przewodniki, w przeciwieństwie do tragarzy może rozmawiać z cudzoziemcami, a także w przyszłości – być członkiem grupy wspinaczy.

rodzina

Czy Sherpa rodzina roślina? Gdzie ich dzieci mieszkają? Spróbujemy dowiedzieć się ciekawe momenty. Nepalska górskie ludzie naprawdę zamienia rodzinę, składającą się z męża, żony i dzieci. role w nim jest: mój ojciec codziennie pracuje jako przewodnik, a matka zajmuje się domem. Podobnie jak w wielu krajach, żona jest sprzątanie domu, przygotowywanie posiłków, wychowywaniem dzieci. Ponadto, wiele kobiet nadal posiadają niewielki kiosk, który sprzedaje chipy oraz rozmaite napoje. Sherpa Dom otwarty dla każdego turysty. Można powiedzieć, że jest to zajazd dla odwiedzających gości. Należy zauważyć, że Szerpów są uczciwi. Jeśli turysta pyta ich szukać po swoje rzeczy, nie da się i zapewnić ich pełne bezpieczeństwo. Ale za tę usługę, będą chcieli dostać niewielką nagrodę pieniężną.

Cechy kuchenne

Sherpa kraj przyciąga wielu turystów. Wiele osób chce poznać to niesamowite górskie ludzi i spróbować lokalnej kuchni. Szerpów wybredna nawyków żywieniowych. Oni nie przylegają do konkretnego menu. Na ich stole widać dania mięsne, suszone żywności, a nawet konserwy, które pozostawiają tu turystów. Tradycyjne potrawy Sherpa przygotowany Mo-mo. Na skład danie przypomina zupę, do którego dodawane są pierogi. Z napojów Szerpów jak piwo, które jest wykonane z ryżu i jęczmienia, i herbata. ceremonie herbaciane odbywają się kilka razy dziennie.

alpine geny

Jeśli poprosić Nepal, gdzie głównie żywe Szerpów, nie wahał się odpowiedzieć: „W górach”. To miejsce, gdzie „ludzie ze wschodu” stawiają swoje domy. Turyści nie przestanie powtarzać, że geny Sherpa Alpine: są tak odporne i cierpliwy. Aby wspiąć się na górę na dzień Sherpa – zjawisko naturalne. Nie widział nic zaskakującego. Niezbyt często mają wytrzymałość mężczyzn, kobiet, a nawet dzieci. Pojęcie „słabszej płci” wśród Szerpów nie istnieją. Tutaj kobiety są równe mężczyznom nosi ciężkie ładunki i wykonywać skomplikowane prace. Hałaśliwej Szerpów burden szybko odebrać i umieścić ją w czoło. Uważają, że jest to najbardziej skuteczny sposób, aby nosić ciężkich ładunków na długich dystansach.

Jak dostać się do Szerpów?

W górach Nepalu zamieszkany przez Szerpów. Gdzie oni są dokładnie i jak chodzić? Największa osada Szerpów – Namche Bazaar, który jest 3880 m npm (południowym regionie Khumbu). Droga do wioski ludzi górskich przejść przez dolinę rzeki Kosi Dude. Droga jest dość wąska, nie więcej niż metr, a ona wyciskany przez strome klify. W drodze do Szerpów znajdując wiszące mosty, które łączą sąsiednie wsie. Jeśli ścieżka zaczęła się rozwijać, to znaczy, że są w pobliżu miejscowości Namche Bazaar. Tu zaczyna się w domu wesoły i pracowity Szerpów. Należy zauważyć, że droga do Namche Bazaar przypomina fascynującą podróż. Dolina rzeki podoba podróżującym malownicze krajobrazy. W drodze do Szerpów, turyści mogą zobaczyć majestatyczny lodowaty grzbiet, która rozciąga się pomiędzy szczytami i Kariolung Kangtayga.

Podbój Everestu

Wiadomym jest, że „ludzie ze wschodu” pojawił się wielokrotnie na szczycie słynnej góry. Szerpów na Everest po raz pierwszy pojawił się w 1953 roku. To wtedy badacz Nowa Zelandia Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay byli w stanie wspiąć się na najwyższym punkcie terenu. Na cześć feat Hillary umieścić na flagę na szczycie góry i Tenzing określone w czekoladek śniegu podziękować bogom za ich wsparcie w trudnej ścieżce. Innym Sherpa, Apa Sherpa, nie tylko wspiął się na Mount Everest. Po raz pierwszy dokonał tego wyczynu w 1990 roku. każdego roku aż do szczytu góry obok Tenzing. Ostatnim razem zrobił to w 2011 roku, a następnie stał się prawdziwym mistrzem w alpinizmu. Nikt nie był w stanie powtórzyć jego rekord – 21 wspinaczki Everest. Innym Sherpa zaskoczył świat. Pemba Dorje był w stanie wspiąć się na najwyższym punkcie terenu w ciągu 8 godzin i 10 minut. I Babu Chiri Sherpa wspiął się na górę, a tam przez 21 godzin. Zapisy te nie mogą replikować najlepszych wspinaczy Ziemi. Szerpów zasługują na szacunek. Paradoksalne, jak się może wydawać, ale nie udało się zdobyć Everest prostych tybetańskie tragarzy i przewodników. I nadal Szerpów nadal towarzyszyć turystycznych wypraw w góry. Oni nie przestają pracować w niebezpiecznych warunkach przewodów, ponieważ jest głównym źródłem ich dochodów. Jedynym sposobem, można je nakarmić siebie i swoich rodzin.