586 Shares 7425 views

Falklandy – archipelag niezgody

Falklandy – mały archipelag na południowym Atlantyku, który ma teraz status terytoriów zamorskich brytyjskiej Korony – teraz z powrotem w 1982 roku stał się prawdziwym „jabłko niezgody” między Wielką Brytanią a Argentyną. Od kwietnia do czerwca tego roku, nie było wojny na pełną skalę z wykorzystaniem najnowszych technologii w czasie. To był jedyny konflikt zbrojny w ciągu ostatnich kilku dekad, kiedy obie strony Maszyny broń porównywalna kwota.

Falklandy składać się tylko z dwóch stosunkowo dużych wysp z niezwykle „oryginalnych” imion – East i West Falkland. Są one oddzielone od siebie wąską cieśninie. Ponadto, w archipelagu składa się z kilkuset małych wysp. Większość ludności mieszka na East Falkland. I nie byłoby w tym nic godnego uwagi tych wysp, jeśli nie ich położenie geograficzne.

Falklandy zajmują taką doskonałą lokalizację, który jest wygodny pas postoju po wysyłkę na południowym Atlantyku i wspaniały port dla parkingu i remontu statków do przewozu ładunków suchych, trawlerów i innych transportu morskiego. Jest to szczególnie istotne w świetle faktu, że aktywny rybackiej prowadzonej w tych wodach. Ponadto, w archipelagu leży dość energiczny szlak handlowy. Ale to nie wszystko. Falklandy, które mają korzystne położenie geograficzne pozwala na planie wojskowo-strategiczną kontrolować całą powierzchnię wody południowego Atlantyku.

Ale kryzys Falklandy miał bardziej poważne konsekwencje ekonomiczne. We wczesnych latach osiemdziesiątych brytyjskie firmy aktywnie rozwijany wyspę archipelagu półki do produkcji oleju. I argentyński stan energii w tym czasie był bardzo niepokojący …

Tak więc, drugi z kwietnia 1982 roku, kontyngent argentyńskich sił zbrojnych wylądowały na Falklandach. Garnizon marines Her Majesty stacjonował w archipelagu, miał zacięty opór, powodując utratę pierwszych agresorów. Ale wkrótce na zlecenie „Jarhead” gubernator poddał. Tak rozpoczął się konflikt Falkland. inwazja operacja zwana „Rosario” odbyła się pomyślnie. Ale zabawa dopiero się zaczyna.

Wstrętny rząd argentyński dyktator Ogólnego Leopoldo Galtieri, gdyż aneksji Falklandów, realizowany kolejny cel – połączyć taką agresywną politykę zagraniczną, rozdarty przez wewnętrzne sprzeczności argentyńskiego społeczeństwa. Junta wojskowa została zapewniona, że w Wielkiej Brytanii, z powodu oddalenia archipelagu z kraju ojczystego, wolą do rozpoczęcia rokowań.

Ale szafy „Żelazna Dama” Margaret Thatcher zareagowali bardzo ostro, że właśnie w duchu tej pani. Decydując o życie odpowiedzieć siłą, Wielkiej Brytanii wysłał na militarne rozwiązanie siły ekspedycyjne sytuacji składa się z 107-MI okrętów wojennych (wśród których był niszczyciel „Sheffield”, wkrótce zatopiony „Exocet” argentyński pocisk) i 6 okrętów podwodnych, a także wkładki ocean "Kuin Elizabet" i "Canberra", miał na pokładzie 6000 Marines.

Argentyńska marynarka mała flota nie miał szans, aby zatrzymać ten Armada. Ale armia argentyńska była jego argument – epicentrum walk były znaczące liczby samolotów i około 12 tysięcy żołnierzy. Wydawało się, że taka siła może skutecznie uniemożliwić lądowanie brytyjskich jednostek na wyspie.

Dwudziestego pierwszego maja, angielskiego „marines”, wspierane przez siły marynarki wylądował na East Falkland. Tworząc przyczółek, przenieśli wyspę śródlądową w kierunku centrum administracyjnym Wyspy Brytyjskie Falkland – Stanley.

W przeciwieństwie do morskich i powietrznych walk na lądzie wysokiej technologii nie mają takie znaczenie. Tutaj wszystko jest bardziej tradycyjnie – wynik bitwy często decyduje o broni automatycznej, bagnety, granaty i szkolenia bojowego żołnierzy. W tym składniku, mały kontyngent brytyjskich zawodowych „marines” miała niewątpliwą przewagę nad słabo wyszkolonych argentyńskie poborowych. Mimo znacznej przewagi liczebnej tych ostatnich.

Punktem zwrotnym była krótka kampania wojskowa 29 maja, kiedy podczas jednej z walk 450 brytyjskich spadochroniarzy pokonany podział argentyńskie numeracji 1450 żołnierzy. Po tym, Argentyńczycy jakiś czas opór w górzystych regionach wyspy, ale nie zostały zniszczone lub niewoli.

Czternasty czerwca argentyńskie dowódca kontyngentu w Falklandy generał major Menendez, widząc beznadziejność sytuacji, rozkazał swoim żołnierzom złożyć broń. Tak więc, w Falklandach ponownie podniósł flagę Wielkiej Brytanii, a administracja prawny przywrócone.