297 Shares 6727 views

Jak wytrzeć metal w domu?

Wielu ludzi interesuje, jak prawidłowo utwardzać metal w domu iw jakich przypadkach ten proces jest wymagany? Hartowanie produktów z tego materiału jest przeprowadzane, jeśli jest konieczne zwiększenie jego wytrzymałości. Na przykład, aby utwardzyć krawędzie do cięcia naczyń kuchennych (nóż, przycinarek) lub narzędzi (dłuta, dłuta itp.), A metal uzyskuje pewną plastyczność, co ułatwia przetwarzanie materiału. Kowale są znane tej regule. W artykule opisano, jak utwardzać metal w domu.

Dlaczego potrzebuję hartowania?

Hartowanie metalu zwiększa twardość produktu o około 4 razy. W tym przypadku przedmiot tego materiału może łatwo przeciąć szklaną powierzchnię. Hartowanie jest wymagane ze względu na niewystarczającą wytrzymałość obiektu lub odwrotnie. W pierwszym przypadku wyroby metalowe zaciąć się, aw drugim – kruszyć.

Sprawdzanie poziomu twardości metalowego produktu

Aby sprawdzić poziom hartowania produktu metalowego, należy wziąć plik i narysować narzędzie wzdłuż krawędzi obiektu tnącego, na przykład topora lub noża. Jeśli uważasz, że plik zaczyna się trzymać lub trzymać się metalu, oznacza to, że produkt nie jest wystarczająco hartowany. Jednocześnie jego krawędź będzie miękka i giętka.

Jeśli instrument łatwo odejdzie od obiektu i poczuje, że go gładzi, a dłoń nie czuje nierówności, oznacza to, że metal jest zbyt twardy.

Możliwe jest gruntowanie metalu w domu. W tym przypadku nie należy uciekać się do złożonych technologii. Proces jest przeprowadzany ręcznie.

Należy pamiętać, że proces nie podlega stalowi o niskiej zawartości węgla. Ale aby osiągnąć wzrost wytrzymałości wyrobów z materiałów węglowych lub narzędziowych jest realny.

Jak jest utwardzane?

Technologia gaszenia obejmuje dwa procesy: ogrzewanie produktu metalowego do wysokiej temperatury, a następnie chłodzenie.

Zaleca się obróbkę cieplną powierzchni, jeśli:

  • Istnieje potrzeba nadania metalowej dodatkowej wytrzymałości;
  • Potrzebne jest zwiększenie plastyczności, na przykład późniejsze kucie.

Koszt utwardzania produktu metalowego na poziomie zawodowym wynosi 200 rubli. Dla 1 kg. Ogrzewanie małych części jest tańsze. Cena za tę usługę wynosi 20 rubli.

Jak wytrzeć metal w domu? Konieczne jest zapoznanie się z niektórymi niuansami tego przypadku.

Ogrzewanie powinno być jednolite. Na metalu nie powinno być czarnych lub niebieskich plamek. Nie nagrzewaj produktu do ekstremalnej temperatury. Fakt, że proces przebiega prawidłowo, jest wskazywany przez jaskrawoczerwony kolor.

Jaki sprzęt jest używany do utwardzania?

Na przykład, aby utwardzać metal w domu w formie wiertła, stosuje się piec elektryczny lub termiczny, lampę lutowniczą lub ogień. To, co jest właściwe w danym przypadku, zależy od tego, jaki indeks temperatury jest potrzebny do przetworzenia materiału.

Chłodzenie różnych narzędzi

Zasady dotyczące chłodzenia mogą być inne. Proces można przeprowadzić w jednym lub więcej przyjęciach. Wszystko zależy od rodzaju metalu.

Jak twardnieć metal nie na całej powierzchni, ale tylko w pewnym miejscu? W tym przypadku używany jest typ hartowania. Wskazuje kierunek strumienia zimnej wody na punkt obiektu.

Jeśli działanie jest przeprowadzane przy użyciu pojedynczego płynu chłodzącego, wymagane są wyspecjalizowane urządzenia w postaci lufy lub wiadra. W tym celu stosuje się nawet kąpiel. Ta metoda chłodzenia nadaje się do elementów na bazie stali węglowej lub stopowej.

Jeśli wymagany jest schemat chłodzenia obejmujący dwa etapy, aby obniżyć temperaturę produktu, wykorzystywane są różne media. Ten proces zapewnia uwalnianie metalu. Początkowo wiertła lub tarcze chłodzone są wodą, a następnie maszyną lub olejem mineralnym. Chłodzenie z jego pomocą jest drugim etapem procesu, ponieważ istnieje ryzyko zapłonu pod wpływem wysokiej temperatury.

Użycie wody do chłodzenia

Główną cieczą do chłodzenia jest woda. Jeśli dodasz trochę soli lub mydła, szybkość chłodzenia będzie się zmieniać. Z tego względu zbiornik do utwardzania nie może być używany do mycia rąk. Aby utrzymać ten sam indeks twardości na metalowej powierzchni, należy utrzymywać temperaturę cieczy w temperaturze 20-30 ° C Nie można tego często zmieniać w zbiorniku. Nie chłodzić produktu w bieżącej wodzie.

Wadą utwardzania przy pomocy wody jest wygląd na metalowej powierzchni wielu pęknięć. W ten sposób należy poddać procesowi prostą formę lub przedmioty spajane.

Co jest używane do utwardzania części o złożonych kształtach?

Jak utwardzić złożony metal? W przypadku stali stopowej 50% roztwór soli sodowej stosuje się w postaci zimnej lub ogrzewa do temperatury 50-60 ° C. Detale podgrzane w solnej wannie i przechodzące przez nią są wygaszane, wychodzą jasno. Nie pozwól, aby temperatura roztworu była wyższa niż 60 ° C.

Opary, które występują podczas hartowania, są szkodliwe dla zdrowia, dlatego wanna musi koniecznie być wyposażona w kaptur wentylacyjny.

Jak stal stopowa jest hartowana?

Jak twardnieć metal? W domu stali stopowej poddawany jest proces w kąpieli olejem mineralnym. Cienkie przedmioty wykonane ze stali węglowej wygaszają się w ten sam sposób. Zaletą kąpieli olejowych jest to, że szybkość chłodzenia nie zależy od temperatury oleju. Będzie płynąć równie szybko dla każdego ze wskaźników.

Jak poprawnie poprawić metal w oleju? W takiej kąpieli nie powinno się dostać wody, ponieważ może to wywołać pojawienie się na powierzchni metalowych pęknięć obiektów. Należy zauważyć, że jeśli olej jest podgrzewany do temperatury 100 ° C, dopływ wody nie spowoduje pęknięcia produktu.

Wypadki w kąpieli olejowej

  • Przy utwardzaniu uwalnia się gazy toksyczne.
  • Na obiekcie tworzy się płytka nazębna.
  • Olej może się zapalić.
  • Jakość hartowania w łaźni olejowej stopniowo maleje.

Jak metal jest wydany?

Wszystkie części, które zostały poddane hartowaniu poddawane są odpuszczaniu. To usuwa napięcie wewnętrzne. W wyniku tego procesu twardość maleje i zwiększa się plastyczność materiału.

Jak uwalniać hartowany metal? W zależności od pożądanej temperatury proces jest przeprowadzany:

  • W kąpieli z olejem;
  • W wannach z azotanem;
  • W piecach z obiegiem powietrza;
  • W kąpieli alkalicznych.

Co określa temperaturę odpuszczania?

Jak poprawnie osłabić hartowany metal, co należy rozważyć? Ważnym czynnikiem jest temperatura odpuszczania. Zależy to od typu stali i wymaganego indeksu twardości produktu. Na przykład, produkt wymagający HRC 59 – 60 jest hartowany w temperaturze 150-200 ° C. W tym przypadku napięcie wewnętrzne maleje, a twardość pozostaje praktycznie niezmieniona.

Stal szybkotnąca jest obniżona w temperaturze 540 – 580 ° C. Proces ten nazywa się hartowaniem wtórnym. Jej skutkiem jest zwiększenie twardości produktu.

Metal jest utwardzany kolorem zabarwienia. Podgrzewany jest na piecu elektrycznym, w piecach lub na gorącym piasku. Folia tlenkowa, która pojawia się podczas nagrzewania, jest zabarwiona w różnych kolorach. W tym przypadku powierzchnia metalowego produktu jest czyszczona ze skalą, węglem i olejem.

Po odpuszczaniu, metal jest zwykle chłodzony w powietrzu. Produkty chromowo-niklowe są chłodzone wodą lub olejem, ponieważ powolne chłodzenie tych gatunków prowadzi do kruchości temperaturowej.

Jak walcować stal na otwartym ogniu?

Jak utwardzać metal na ogień? Dla łatwego przeprowadzania procesu hartowania metali w warunkach domowych konieczne jest wykonanie ognia i przygotowanie dwóch opakowań o dużej pojemności. W ogniu musi być dużo gorących węgli.

W jednym pojemniku należy wylać olej napędowy lub olej silnikowy, a także w innej czystej wodzie. Lepiej, jeśli jest dobrze. Początkowo przygotowywane jest narzędzie, za pomocą którego metal, który jest podgrzany do granicy, zostanie utrzymany. Używają kleszczy kowalskich. Ale jeśli nie, to możesz użyć czegoś podobnego.

Po wykonaniu wstępnych prac, wiertła metalowe lub inne narzędzia umieszcza się w środku płomienia na gorących węglach. Białe węgle są dużo gorętsze od innych. Należy dokładnie obserwować proces hartowania. Płomień ognia musi być szary. Jeśli ogień staje się biały, to jest zagrożenie przegrzania, a nawet spalenia metalu.

Należy upewnić się, że kolor karmazynowy jest rozprowadzony równomiernie w obszarze ognia. Na krawędzi metalowego wyrobu nie powinno być czarnych plam. Jeśli materiał wskazuje niebieskie plamki, oznacza to nadmierne zmiękczenie materiału i jego nadmierną plastyczność. To nie może być dozwolone.

Po kalcynacji w ogniu metalowego produktu należy ją wyjąć z gorącego punktu. Obiekt żarzący jest kilkakrotnie opuszczany do pojemnika olejem z interwałem wynoszącym 3 sekundy. Odstęp czasu jest stopniowo zwiększany. Opóźnienie na tym etapie jest niemożliwe. Operacja jest przeprowadzana szybko i gwałtownie. Produkt zanurza się w oleju, dopóki jego kolor przestanie być jasny i nasycony.

Następnie obiekt jest zanurzony w wiadrze wody, który musi być lekko potrząśnięty. Na tym etapie powinieneś być bardzo ostry, ponieważ krople oleju na nożu lub toporze mogą być odwodnione podczas zanurzania w środowisku wodnym. Wiertło powinno być opuszczone do cieczy o grubym końcu.

Jak właściwie utwardzić metal, już wiesz. Jeśli zastosujesz się do wszystkich zaleceń, proces przyniesie pożądany efekt.

W jakich przypadkach używasz pieca elektrycznego?

W domu trzeba utwardzać wyroby z metali nieżelaznych lub stali. W tym przypadku wymagana jest bardzo wysoka temperatura 900 ° C lub większa.

Podgrzej produkt z metalu do takiego wskaźnika w stanie tylko piecu elektrycznego lub muflunkowego. Ten ostatni może być wykonany ręcznie, ale niemożliwe jest wykonanie elektrycznego.

Jak zrobić piec muflowy?

Jak utwardzać metal w domu z mufą pieca wykonane przez siebie? Taka korekta stanie się bardzo potrzebna w gospodarstwie domowym. Umożliwi to termiczne przetwarzanie wyrobów metalowych bez zbędnej manipulacji. Do produkcji piekarnika własnymi rękami wymagana jest glina ogniotrwała stosowana do powlekania. Materiał ten tworzy komorę o grubości nie większej niż 1 cm, a jej wymiary wynoszą 210 x 105 x 75 mm.

Wykonywanie formowania pieca muflowego własnymi rękoma, ucieka się do używania wstępnie przygotowanej formy kartonowej. Że nie jest piórem, impregnowane jest parafiną.

Glina jest rozłożona na pleśniu z niewłaściwej strony. W tym przypadku, podczas suszenia, nie kurczy się. Po zestaleniu sam materiał odejdzie od powierzchni formy. Glinka ogniotrwaa może stać się podstawą drzwi piekarnika.

W wolnym powietrzu należy pozwolić sobie na domowy piec muflowy. Następnie suszy się do końca w piecu w temperaturze 100 ° C. Drzwi i komora są stopniowo wypalane, gdy temperatura wzrasta do 900 ° C

Części należy pozostawić do ostygnięcia bez wyjmowania ich z kuchenki. Wtedy łączy się z nim drzwi. Jego powierzchnia jest uziemiona plikiem.

W aparacie jest nawijany 18 m drutu z nichromu. Jego grubość powinna wynosić 0,75 mm. Pierwsze i ostatnie kręgi muszą być skręcone. Aby uniknąć zamykania, odległość pomiędzy obracaniem jest smarowana gliną. Na suchej warstwie materiału należy rozprowadzić inną warstwę o grubości 12 cm.

Piec muflowy, wykonany ręcznie, składa się z metalowej ramy, której wielkość wynosi 270 x 200 x 180 mm.

Aby ułatwić montaż obudowy, należy ją zaprojektować z dwoma wymiennymi osłonami mocowanymi za pomocą wkrętów.

Do przedniej pokrywy drzwi zamocowane są do zawiasu. Powinien otworzyć się w kierunku poziomym. Te drzwi za pomocą śrub i uszczelek należy zainstalować część ceramiczną.

Wszystkie luki są pokryte gliną, a krawędzie przewodu są usuwane do tylnej pokrywy ramy.

Następnie złącze i standardowy przewód z wtyczką. Wszystkie otwory między częściami grzejnymi a ramą napełniają się okruchem z azbestu.

Aby zainstalować termoparę i móc śledzić proces hartowania metalu w komorze, należy wywiercić dwa otwory. Średnica pierwszego powinna wynosić 1 cm, a druga 2 cm. Bliższe są zasłony z metalu.

Masa własnego pieca muflowego wynosi 10 kg. Podgrzewa się do temperatury 900 ° C na godzinę. Z jego pomocą można ułatwić proces hartowania wiertarek, pilników, matryc i wielu innych wyrobów metalowych.

Urządzenia muflowe do hartowania metali nie są jedynym urządzeniem. W tym celu stosuje się urządzenie komorowe, piecyk elektryczny lub termiczny i piekarnik do kąpieli. Urobek pieca muflowego własnymi rękami jest bardziej opłacalny niż zakup gotowych urządzeń. Na przykład średnia cena takiego urządzenia na rynku wynosi 40 000 rubli.