304 Shares 8916 views

Holometabola: przykłady Tabela

Pełnej lub częściowej transformacji owadów określa różnicę w ich rozwoju i funkcjonowania. Szczególnie dotyczy to rozwoju i adaptacji do niekorzystnych warunkach. Holometabola zostaną omówione w naszym artykule.


Ogólna charakterystyka owadów klasy

Owady są największymi klasa Stawonogi typu. Ich cechy charakterystyczne są różnicowanie ciała do głowy, klatki piersiowej i brzucha, jak również obecność łączonych części. Owady mają sześć chodzenia nogi i jedną parę anten. Na piersi większości z nich znajdują się skrzydła. Są podwójne arkusze krotnie.

Wszystkie owady charakteryzują rozwój pośredniego. Oznacza to, że zaobserwowali larwy. Ale jego metamorfoza może nastąpić w różny sposób. Na przykład owady z całkowitego przekształcenia pewnego czasu są poczwarek. W tym okresie nie karmić, które zapewnia im bezbolesne doświadczenie niekorzystnych warunkach.

niepełna konwersja

Rozważmy główne etapy, które tworzą kompletny i niekompletny transformacji owadów. W rezultacie, w obu przypadkach zapłodnienia jaj wylęgają się larwy. Wraz z rozwojem z niepełną metamorfozy generalnie podobny do dorosłych, ale nie ma skrzydeł. To larwa żywi się i wzrasta. Ponieważ obejmuje nie są w stanie rozciągnąć ten etap towarzyszy linienia. Tylko pod tym warunkiem może zwiększyć rozmiar i jego przekształcenia osoby dorosłej.

Holometabola rzucić w stadium larwalnym, ale potem przekształcić się w poczwarki. Przedstawiciele jednostek Orthoptera i wszy nie. Ich larwy natychmiast rozwija się dorosły. Przykłady takich owadów są koniki Dybok, turkucie, koniki polne, szafy, Pediculus humanus.

Oznacza to, że rozwój owadów z niepełną metamorfozy przez następujące etapy: jaja, larwy i dorosłych.

owady cyklu z całkowitego przekształcenia

Pełna konwersja obejmuje rozwój larw poczwarki. Nosi niewielkie podobieństwo do osoby dorosłej. W poczwarek nie mają skrzydeł i oczy. Ich kończyny może być skrócona lub nieobecny. Niektóre owady są utworzone tymczasowe narządy larwalne. Na przykład, gąsienice motyli tworzą fałszywe nogi.

Holometabola wylinka kilka razy w stadium larwalnym. Potem pupate. W tym okresie jest niemal kompletny remont ciała. Na tym etapie, owady nie jeść i nie ruszaj się. Istnieje błędne przekonanie, że poczwarka tworzy dodatkową górną pokrywę. W rzeczywistości tak nie jest. Na wszystkich etapach owadów objętych tylko naskórek. Rozwój od larw do poczwarek, a potem dorosłego owada towarzyszy okresowego linienia.

Holometabola: Stół

Owady, które są w procesie rozwoju są stadium poczwarki, są bardziej liczne. Ponieważ w tym okresie zwierzę nie może jeść, w ten sposób mogą przetrwać niekorzystne warunki. Na przykład, tak wiele motyle zimować. Grupy owadów z pełnej konwersji i ich główne cechy zostały przedstawione na wykresie.

Nazwa drużyny dowód przedstawiciele

Chrząszcze (Coleoptera)

Gębowego gryzienie typ, obecność twardego elytra Colorado potato beetle beetle grabarzem beetle, biedronki
Motyli (Lepidoptera), Gębowe typu ssącego, błoniaste skrzydła pokryte łuskami Swallowtail, jastrzębia ćma, limonnitsa, admirał, Peacock
Hymenoptera Żucia gębowe lizanie typu błoniaste skrzydełka Pszczoła, trzmieli, szerszenie, osy, mrówki
Diptera Opracowany przedniej pary skrzydeł, tylny przekształcony kantary Mucha, komar, giez, hoverfly
pchły Skrzydła nieobecne gębowego przebijania ssania, nogi saltatorial pchła ludzka, szczur

bugs

Chrząszcze są najliczniejszą grupą. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje około 300 tysięcy gatunków. Przedstawiciele rzędu można znaleźć na całej ziemi i świeżej wody. Wszyscy oni mają twardy elytra, często malowane w różnych kolorach. Pamiętaj, jak widoczne na tle zielonych liści stonki ziemniaczanej. Ten kolor nazywa przestrodze.

Chrząszcze żerują na liściach lub mniejszych zwierząt. Tak, biedronki jedzą mszyce i Krasotel – gąsienice motyli. holometabola rozwój, w tym chrząszczy odbywa się w kilku etapach: jaja, larwy, poczwarki, dorosły owad – imago. I wszystkie są różne cechy zewnętrzne. Jeśli larwy wyglądać gąsienic, imago ma wszystkie cechy stawonogów.

Lepidoptera

Holometabola, których przykłady będziemy teraz rozważyć, są jednymi z najbardziej pięknej przyrody. Ich nazwa naukowa jest związana ze strukturą skrzydła, które są pokryte łuskami. Ale wszyscy nazywali im motyle, co przełożyło się ortodoksyjnym znaczy „stary kobieta, babcia”. Wynika to z przekonania starożytnych, że dusze zmarłych zamieszkują te owady.

Ślinowe gąsienice motyli gruczoł wydzielają specjalną substancję, które składają się na przędzę. Tych owadów splot Osłona – kokonu lub pupa dołączony do różnorodnych przedmiotów. Filamenty mole jedwabników, którego długość może wynosić do 2 km, stosuje się do wytwarzania naturalnej tkanki.

Hymenoptera

owady z rzędu z pełnej metamorfozy można sobie wyobrazić bez przedstawicieli publicznych błonkoskrzydłe. Przede wszystkim, to miód pszczoły i mrówki. Żyją w dużych grupach, w którym jasno przypisane obowiązki. Na przykład, kolonia pszczeli składa się z królowej (macicy), mężczyźni – drony i wiele osób pracujących.

Podobny obraz można zobaczyć w mrowisk. Owady te są obecni pracownicy. Budowy samej obudowy, są one mieszane gleby zwiększyć porowatość i wzbogacania go z substancjami organicznymi. Mrówki są uznawane za nadal bezkonkurencyjna „silnych ludzi”. Te unikalne owady są w stanie podnieść na wadze więcej niż własnych około 25 razy. Jest to możliwe dzięki niezwykłej sile skurczu mięśni.

Diptera

Z rzędu Diptera – również holometabola. Są łatwo rozpoznawalny po charakterystycznym brzęczeniem. Ten dźwięk jest wytwarzany w drgania zmodyfikowane tylnej pary skrzydeł. Nazywane są halterami owadów i zapewniają równowagę podczas lotu.

Wbrew powszechnemu przekonaniu artykułów spożywczych komarów jest nektar z kwiatów. Ale kobiety z niektórych gatunków rzeczywiście żywią się krwią ludzi i zwierząt. Substancja ta jest konieczna dla nich tworzyć jaj. Zatem komary mogą przenosić choroby niebezpieczne, takie jak malaria.

Są niebezpieczne owady i muchy. Są nieszkodliwe na pierwszy rzut oka, ludzkie mieszkańcy mieszkania jeść. W związku z tym, ich larwy rozwijają się w skupiska materii organicznej: dołów na śmieci, usuwania odpadów, martwych zwierząt. W rezultacie, zawiera ogromną liczbę wirusów, jaj pasożytów, zarodników bakterii na powierzchni ich ciała i w przewodzie pokarmowym. Lecą i zanieczyszczać żywność. W ich użyciem, ludzie mogą zarazić się czerwonki, tyfusu, gruźlicy i innych groźnych chorób.

pchły

Jeszcze inne krwiopijne owady z pełną metamorfozę – pchły. W rezultacie pasożytniczego trybu życia, są one całkowicie pozbawione skrzydeł. Mają przekłucia ssania gębowego, przez które żywią się krwią człowieka i ssaków.

Pchły mają bardzo małe rozmiary. Ich ciała jest spłaszczony bocznie, osiąga zaledwie 5 mm. Zwiększa w rozmiarze odpowiednim do wzrostu brzucha, gdyż wypełnione krwią. Ale larwy pcheł żywią się szczątków organicznych. W związku z tym, można je znaleźć na piętrze budynków mieszkalnych i norach gryzoni.

Pchły są bardzo niebezpieczne. Niosą szereg chorób bakteryjnych i wirusowych. Należą salmonellozy, tularemię, zapalenie wątroby typu B i C, kleszczowego zapalenia mózgu, tyfus, dżuma, miksomatozy.

Więc holometabola, których przykłady zostały uwzględnione w nas nasz artykuł, przedłożony przez następujące jednostki: Chrząszcze, ćmy, pchły, Pereponchato- i Diptera. Larwy tych owadów są bardzo różni się od dorosłych. A w trakcie transformacji mają zamiar pełną metamorfozę ciała. Wraz z rozwojem kompletnego owadów metamorfoza przejść przez etapy jaja, larwy, poczwarki i dorosłe owady – imago.