115 Shares 3422 views

Krzesło obrotowe ze sklejki ręcznej: materiały, rysunki i instrukcje

Krzesło obrotowe jest dość popularnym elementem mebli w domu i ogrodzie. Na takim fotelu będzie miło odpocząć, siedząc na tarasie. Kup dzisiaj, prawie w każdym sklepie meblowym, ale jest taki drogie urządzenie, więc lepiej jest to zrobić samemu.

W tym celu konieczne jest przechowywanie wysokiej jakości materiału o właściwościach odstraszających wilgoć. Ważne jest, aby pamiętać, że sklejka w przetwórstwie przewiduje konieczność przestrzegania określonych zasad. Potrzebne są narzędzia do pracy, na przykład narzędzie tnące, które ma małe zęby.

Materiały do fotela

W warunkach roślinnych, podobne modele są wykonane z różnych materiałów, może to być:

 • Walcowanie stali;
 • Drewno lite;
 • Sklejka.

Ten ostatni nadaje się najlepiej do pracy niezależnej. Wykorzystuje się również szereg drewna – krzesło staje się estetycznie atrakcyjne i trwałe. Można go wpisać we wnętrzu mieszkania i na zewnątrz ogrodu. Z sklejki, krzesła na kołach zaczęły być produkowane stosunkowo niedawno. Warianty fabryczne są znacznie tańsze, ale nie są tak atrakcyjne, jak te wykonane z naturalnego drewna.

Czy warto używać sklejki?

Jeśli zastanawiałeś się, jak zrobić fotel obrotowy, musisz zdecydować, czy użyć sklejki do tego. Opisywany materiał to wstęga cienkich warstw drewna różnych gatunków. Na etapie produkcji usunięto cienką warstwę z kłody, którą wielokrotnie klejono razem ze specjalną kompozycją w oddzielną płytę.

Sklejka ma wysoki margines bezpieczeństwa, a jego struktura jest podobna do drewna naturalnego. Przed wykonaniem fotela obrotowego należy odebrać materiał. Preferując sklejkę, możesz zaoszczędzić, a także zapewnić wygodę przetwarzania materiału. Ponadto, sklejka ma dość atrakcyjny wygląd i dużą wytrzymałość.

W sprzedaży dostępne są płótna o różnej grubości, które pozwalają wybrać najlepszą opcję dla określonego typu konstrukcji i ładunku. Rower często wykonuje ręcznik obrotowy wykonany ze sklejki. Jeśli zdecydujesz się również na doświadczenie mistrzów, powinieneś również dowiedzieć się o wadach tego materiału.

Wady sklejki

Minusy materiału są wyrażane w małej odporności na wilgoć i słabości końców. Jeśli nie traktujesz płótna specjalnym związkiem, lepiej nie używaj ich do robienia mebli ogrodowych, które przez większość czasu będą spędzane na świeżym powietrzu. Z czasem krzesło z pewnością pogorszy się. Jeśli chodzi o niestabilność końców, również muszą być chronione, w przeciwnym razie materiał zerwie się w czasie.

Przygotowanie narzędzi i materiałów

Jeśli zamierzasz zrobić kołysanie na dachu, możesz mieć pewność, że prace montażowe nie będą trudne. Jednak z góry musisz zaopatrzyć się w niektóre materiały, w tym:

 • Sklejka;
 • Zestaw elementów mocujących;
 • Klej stolarza;
 • Karton.

Krzesło obrotowe wykonane ze sklejki nie może być wykonane ręcznie, chyba że zajmie się dostępem zestawu narzędzi. Do cięcia i montażu mebla należy przygotować:

 • Piła elektryczna;
 • Dłuto;
 • Władca;
 • Ołówek;
 • Nadmierna liczba plików;
 • Młot;
 • Gon;
 • Ruletka.

Jeśli chodzi o najważniejszy materiał – sklejka – wtedy będziesz potrzebować trzech arkuszy. Ich grubość powinna wynosić 20 i 15 mm – różnica ta okaże się przydatna, ponieważ wykonasz różne elementy, z których każda podlega pewnemu obciążeniu.

Lepiej kupić arkusze standardowych rozmiarów, które są równe 1520×800 mm. Kiedy wykonywane jest fotel obrotowy, rysunki muszą być przygotowane. Ale praca nie może być uruchomiona nie tylko bez nich, ale także bez śrub drewnianych. Ale aby dołączyć do pustych przestrzeni między nimi przydatny klej stolarza. Będzie on używany tam, gdzie wkręty samogwintujące nie będą używane.

Aby wyprodukować zestaw wzorów, musisz kupić karton. Za pomocą wzorów można nakładać kontury części na powierzchnię sklejki. Do układanki należy przymocować zestaw piły. Lepiej wybrać piły średnio lub małe zęby, ponieważ materiał przeznaczony do cięcia ma kilka cienkich warstw, a duże zęby po prostu wyrywają krawędź.

Wykonywanie fotela

Krzesło obrotowe na dachówkę powinno być wykonane zgodnie z określonym schematem. Obejmuje montaż produktu, który składa się z ramy. Będzie ona oparta na dwóch częściach:

 • Sidewall;
 • Paski poprzeczne.

Sam projekt po produkcji możesz dodać miękki materac, który sprawi, że ten mebel stanie się bardziej komfortowy. Przy robieniu ścianki bocznej powinien być ukształtowany jak bumerang. Ten projekt będzie pasował do pokoju z dowolnym wzorem. Paski poprzeczne są wykonane z tej samej sklejki, są potrzebne do łączenia dwóch bocznych ścian. Te elementy do montażu będą potrzebne 14 sztuk.

Do montażu słupków poprzecznych konieczne są zatrzymania. Wykonane są z pręta, którego przekrój poprzeczny wynosi 20×40 mm. Pręt należy pociąć na poszczególne kawałki 50 mm. Wysokość krzesła wynosi 1 m, jego szerokość i długość powinny wynosić odpowiednio 0,6 i 1,2 m.

Metody pracy

Wymiary krzesła obrotowego ze sklejki zostały wspomniane powyżej, ale można zaprojektować projekt samodzielnie. W każdym razie kolejność prac pozostanie taka sama.

Produkcja powinna rozpocząć się od przygotowania szablonu, który określi rozmiar i kształt części bocznych. Szablon powinien być przedstawiony na kartce. Boomerang powinien mieć dużą dolną część promieniową – umożliwia to fotelowi kołysanie się bez szarpania.

Po nałożeniu konturu na powierzchnię kartonu należy wyciąć szablon przy użyciu nożyczek. Teraz mistrz musi przenosić znaki na powierzchnię blachy ze sklejki, aby dwie części utworzyć z jednej strony minimum jednego odpadu. Po nałożeniu konturu można rozpocząć piłowanie bocznych elementów.

Kiedy fotel obrotowy wykonany jest ze sklejki własnymi rękami, na następnym etapie końce części muszą być obrabiane papierem ściernym. Ważne jest, aby nie pozostawiać zadziwia. Teraz trzeba wyciąć poprzeczki – przy użyciu sklejki 15 mm. Te pręty powinny wynosić 14, ich długość i szerokość wynoszą odpowiednio 600 i 40 mm. Po zakończeniu pracy każdy pręt musi być szlifowany papierem ściernym.

Zalecenia specjalistyczne

Teraz możesz przygotować przystanki dla poprzeczki. Wykonane są z pręta, którego przekrój poprzeczny wynosi 20×40 mm. Na każdym poprzecznym pręcie będą dwa stopnie. Z każdej strony wykonywane są oznakowania dla prętów. Linia musi powtórzyć górny koniec. W tym przypadku mówimy o linii przywiązania.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę na krok między słupkami – powinien być taki sam. Gdy tylko linia montażu prętów zostanie umieszczona na jednej stronie, znaki powinny być przenoszone na drugą stronę. Jeśli fotel obrotowy wykonany jest ze sklejki własnymi rękoma, konieczne będzie mocowanie prętów. Są przymocowane do kleju do łączenia. Stosowany jest do powierzchni pręta i ścianki bocznej. Aby zapewnić wysoką niezawodność mocowania, należy dodatkowo użyć śrub drewnianych.

Dwie boczne ściany muszą być przymocowane poprzeczkami poprzecznymi. Najpierw ustawiaj pierwsze i ostatnie, możesz przejść do innych. Do sztywnych prętów zamocowane są kleje i małe śruby samogwintujące. Przed ich wkręceniem do pręta, otwórz otwory tak, aby materiał nie pęknął. Gotowe ramy są poddawane działaniu środka ochronnego w końcowym etapie. Jest pokryta plamą w dwóch warstwach, a następnie można rozpocząć stosowanie lakieru.

Jak zginać sklejkę na fotel?

Często pracownicy domów zastanawiają się, jak skręcić sklejkę w domu. Możliwe jest uzyskanie pożądanego zgięcia niemal wszystkich rodzajów tego materiału, niezależnie od ich grubości. Takie manipulacje mogą być konieczne, jeśli sklejka jest zainstalowana nie w poprzek, ale wzdłuż ramki.

Ogólnie rzecz biorąc, elastyczna sklejka jest sprzedawana w sklepach budowlanych. Zazwyczaj ma małą grubość (w odległości 4 mm). Doskonale nadaje się do różnych projektów. Część jest cięta na wymiar, a następnie przymocowana śrubami do ramy. Optymalną kombinacją jakości i ceny jest sklejka wykonana w Chinach. Jest dość elastyczny i ma akceptowalne właściwości. Jeśli chcesz używać bardziej sztywnego materiału, który chcesz wygiąć, możesz użyć kombinacji kilku metod, między innymi:

 • Bonding;
 • Przycinanie;
 • Parzenie.

Poszycie sklejki

Jeśli będzie się kołysać fotel, którego rysunki są przedstawione w artykule, może być konieczne zagięcie materiału. W tym celu lepiej używać metody parowania. Zajmuje pojemnik wrzącej wody lub żelaza, który ma funkcję ciągłego dopływu pary.

Arkusz może być po prostu mokry – czas wygrzewania zależy od grubości materiału i kierunku zgięcia. Po zwilżeniu części należy ją przymocować do szablonu i przymocować do sucha, pozostawić do wyschnięcia aż do wyschnięcia. Maksymalne dopuszczalne zagięcie jest możliwe przy zginaniu na włóknach. Jeśli pracujesz w domu, lepiej jest połączyć nawilżenie i na parze. Parowanie powinno być tylko miejscem, które powinno być zakrzywione, nawilżać tylko wierzchnią warstwę forniru.

Składany fotel z własnymi rękami

Jeśli wykonasz składane krzesło z sklejki, musisz działać na innej technologii. W tym celu rama wykonana jest z litego drewna, ponieważ wytrzymuje większe obciążenia. Wnętrze, które będzie wyglądało jak krzesło bez nóg, może być wykonane ze sklejki.

Dwie części krzesła będą połączone za pomocą specjalnych haczyków, które można nabyć w sklepie z artykułami metalowymi. W takim przypadku mebel będzie zajmował mniej miejsca po demontażu. Krzesło na kołysanie krzesło ze sklejki w tym przypadku jest również przedstawione na tekturze. Boczne kawałki będą wyglądały jak dwa szuflady o różnych rozmiarach z elementem poprzecznym łączącym te dwa elementy. Dolna część jest również wykonana w formie bumerangu.