229 Shares 3781 views

Katedra św Andrzeja w Kronsztadzie: historia, zdjęcia

Oferujemy do zapoznania się z jednym z najbardziej znanych rosyjskich kościołów o bardzo ciekawej historii. Katedra św Andrzeja w Kronsztadzie – to niespełnione marzenie Piotra I. Ten król zobaczył rosyjskiej stolicy „jak Amsterdam.” Jego środek znajdował się na Vasilyevsky Island.

Pomysł Piotra Wielkiego

Od 1716 do 1718 roku w zakresie rozwoju miasta został zdefiniowany miejsce, gdzie miał znajdować się w katedrze św Andrzeja w Kronsztadzie. Miało to wyprostowany przed dwunastu uczelni. Przyszłe życie tej rady widać zatem jako środka zmiany czasu z Piotrem, który opisywany tolerancję religijną. Dlatego, katedra św Andrzeja w Kronsztadzie miało zjednoczyć nie tylko mieszkańców naszego kraju: prawosławni, katolicy, luteranie, – ale także cudzoziemców w jednym działaniu bez granic, wspólnotę chrześcijańską. Budowę jego władzy świeckiej wykazała jedność chrześcijańskiej Europy z państwem rosyjskim.

Jednak wysiłki rządu i szlachta leżał Katedra Piotra I były daremne. Zanim pierwszy kamień położono w jej powstania, zajęło trzydzieści lat.

Wasilewskiego Wyspa aż 1719

Na Wyspie Wasilewskiego aż 1719 istniało prawie żadnych budynków, z wyjątkiem komór Mienszykowa z drewnianego kościoła z nimi, a także francuskiego osady, która była zamieszkana przez rzemieślników obcokrajowców. Po 1719 roku zaczął być wykonane z drewna i kamienia budynków planu zatwierdzonego przez Piotra I.

Rozpoczęcie budowy wyspy

Budowa budynków, przeznaczonych do najważniejszych oficjalne miejsce (deski), rozpoczęła się w 1722 roku. Tu, na placu przed nim, cesarz wyznaczono miejsce dla przyszłości Kościoła.

Katarzyna I, żona Piotra, aby odziedziczyć tron po jego śmierci, intencji zmarłego małżonka jest całkowicie oddzielony. Na wyspę Wasiljewskiej bloków czasowych dla przyszłych aleje i ulice zostały już zidentyfikowane. Ze względu na potrzebę budowy kościoła dla tych, którzy żyli na wyspie, została przyjęta decyzja, aby zmienić miejsce przyszłej budowy. Został on umieszczony na rogu 6. linii i Bolshoy Prospect, które będą musiały być kościół kamienny z czasem. Ale po pierwsze, zaczęliśmy budowę drewniany, tymczasowy.

Pierwszy kościół

Zaznacz budynek w 1728 roku została zakończona. Budowa została ukończona w 1731 roku. Było to jednopoziomowe skromny kościół, którego okna wychodziły na Grand Avenue. Autor projektu jest nieznany, ale można przypuszczać, że to George. Trezzini.

W 1732 roku, 8 października, Feofan Prokopowicz konsekrował nowy kościół w imię Andreya Pervozvannogo. Duchowieństwo zostały przelane trzech kapłanów. Mieszkańcy wyspy Wasiljewskiej w listopadzie 1733 została nadana dekretem Duchowego Zarządu Kościoła świętego Andrzeja. To był odwiedzany przez wielu znanych twarzach Petersburgu, był nawet wyposażony w królewskim miejscu. Na uroczystej liturgii, która odbyła się 30 lipca 1745, zajęło przysięgę Trediakovskii Łomonosowa. Ten kościół był pod patronatem rodziny cesarskiej. Anna Iwanowna kochał ją odwiedzić. Dała pieniądze do naczynia i szaty. Niewielki cmentarz obok kościoła. Tutaj, zgodnie z tradycją, został pochowany BF Dołgorukiego, senator, jeden z towarzyszy Piotra.

Budowa nowego kościoła z kamienia

Parafianie w 1740 roku zwrócił się do Anny Ioannovne i poprosił ją, aby wybudować kościół obok kamienia. miasto odbudowane Komisję 05 kwietnia 1740 zezwolił na budowę nowego budynku z kamienia, teraz ogrzewany (w starym było bardzo zimno). Już w tym samym roku, w dniu 21 kwietnia przedstawił plan. Autor tego projektu również nie jest znana, ale architekt O. P. Trezini 29 maja poinformował Duchowe deska, że budynek będzie pod jego kontrolą.

Święty Synod 2 czerwca 1740 zezwolił na budowę, mówiąc, że decyzja o nazwie będzie po zakończeniu budowy. Na budowę kościoła po jakimś czasie dostaliśmy różnych materiałów, gwoździe i wapno, które pozostały po naprawie domów w Petersburgu, gdzie mieszkał perskiego ambasadora wraz ze swoją świtą.

W 1760 roku, 17 października, nowo wybudowany kościół kamienny z ogrzewaniem piec został poświęcony w imię Trzech hierarchów. Katedra św Andrzeja w Kronsztadzie znajduje się obok budynku, w ogrodzeniu po prawej stronie. Nowy kościół był kamień struktura dwukondygnacyjny, na planie prostokąta, na płycie fundamentowej. Bęben jest mały, ośmiokątny, podłogi wykonane są z kamiennymi łukami krucjat. Zrobione z kościoła domowego Menshikov ikonostasu w jego miejsce stanął aż do 1827 roku, po czym został zastąpiony przez nowy, który został przekazany z kościoła domowego Titova, generała-majora. W warsztacie znanego jubilera FA Verkhovtseva, został wyprodukowany w 1861 Poods srebrnych szat, przeznaczonych do ołtarza. Kalwaria obraz z trzech krzyży zostały urządzone z nim.

10 dzwony umieszczone na dwustopniowej wieżę nowego katedry. Oni słyną z pięknej dzwonienia. Polyeleos i Zmartwychwstanie – największy z nich. Katedra jest również słynie z rzeźbionym drewnianym ikonostasem w stylu barokowym. Niestety, artysta, który napisał ikonę Zbawiciela (Grigoriya Bogoslova, Vasiliya Velikogo i Ioanna Zlatousta), również pozostaje nieznany.

Uroczyste wmurowanie kamienia kościoła św Andrzeja

Wielkie nieszczęście miało miejsce w 1763 roku, w dniu 4 lipca. Drewniany kościół św Andrzeja od pioruna zapalił się. Ona nie udało się obronić przed ogniem. Synod wolno było budować 6 października zamiast spalonego drewnianego budynku kamienna katedra Kronsztadzie Andrzejki. Szczegółowa historia budowy tego budynku z dzwonnicą i pięć głów, niestety, nie jest znana. W 1764 roku, 18 lipca, odbyło się uroczyste wmurowanie katedry (poniżej zapewnia jego zdjęcie).

Katedra św Andrzeja w Kronsztadzie dzisiaj wygląda. A. I. Petrov, Petersburg historyk, twierdzi w swej książce „Historia Petersburgu” Aleksiej Iwanow był autorem projektu. Jednak nie zostało to potwierdzone. Słabo poznane rekonstrukcje historii i budowy katedry, ale wiadomo, że w 1766 roku, w dniu 8 sierpnia, wewnątrz kościoła podczas prac zawalił kopuły. Architekt AF Wist, autor projektu, został aresztowany. Okazało się, że upadek nie spowodował błąd autora i słabą jakość materiałów, z których katedra została zakończona. Literatura świecka i sakralna, dokładna data jego zakończenia nie jest określony, ale na budynku w 1950 roku zainstalowano tablicę pamiątkową, zgodnie z którym, został zbudowany w latach 1764/80 (Architect – Wiest).

powódź

Po wystąpieniu powodzi w 1824 roku, katedra jaskinia była wypełniona wodą. Duchowieństwo kazał mu się spać, aby uniknąć ewentualnej powodzi w przyszłości i aby zamknąć byłego wejście do skarbca mu głuchy.

kamienne ołtarze

10 marca 1848 zdecydowano się dołączyć po obu stronach katedry kamiennych ołtarzy. Oznacza dla nich zostały zebrane od parafian. Architect Project – H. grzebienia. Kaplica prawo było w imię Wniebowzięcia NMP i lewo – w imieniu H. Myra. Zostały one ustanowione w 1848 roku, w dniu 31 lipca i uświęceni w ciągu dwóch lat w dniu 15 października. W XIX wieku to wyglądało, jak pokazano na zdjęciu, Andrzejki Cathedral (Kronsztad).

Kościół staje się coraz wspanialszy

Kosztem kupców parafian AI Timenkova i V. A. Frolova w 1850 roku, pięć rozdziałów katedry i dzwonnicy były złocone i pokryta nowym sprzęcie. Dekoracja wnętrz została zmieniona w 1858 r. Został on następnie ponownie wykonany z łuków i malowanie ścian, redid ikonostas, złocone ozdoba na łuki i sklepienia. Trzywarstwowej ikonostas wykonany, rzeźbione, złocone. Czternaście obrazy drugiej i trzeciej kondygnacji były malowane przez artystę Shishkin. Ikonograf Poshekhonov napisał dwie w pierwszej warstwie.

Wraz z Radą do żywego przypowieści został zbudowany na dziedzińcu kamienicy. Był aż do 1826 roku niewielki, dwupiętrowy. Na pieniądze kościoła w 1826 roku, aby zbudować na trzecim piętrze.

Pożar w 1897 roku

W 1897 roku, 24 lipca, około dziesiątej w nocy, na wyspie zdawała się świecić wystarczająco silny. Fakt, że zapala się Katedra św Andrzeja (Kronstadt). Do świątyni rzucili się tłumy, istnieje inna strona ścigał straży pożarnej. Produkuje złocenia kopuł podczas następnego remontu. W górnej części z nieznanego powodu złapany podpalili wokół kopuły katedry i drewnianej drewna. Dzięki staraniom dzielnych strażaków i rozebrano, ale część dachu w tym samym czasie cierpiał.

Losy katedrze św Andrzeja w sowieckich lat

W 1918 roku, w dniu 23 stycznia został ogłoszony dekret SNK, według którego Kościół został oddzielony od państwa. Stwierdzono, że nie ma życia religijnego i kościół nie mogą być właścicielami nieruchomości. Cała ich własność została uznana za własność narodową. Kościół stracił wpływ na serca i umysły młodego pokolenia, są przeprowadzane przez wieki, ponieważ zgodnie z tym rozporządzeniem szkoła została oddzielona od kościoła.

Po wielu obszarach kraju (przede wszystkim – region Wołgi) zostało pochłonięte w ekstremalnej suszy, która wprowadziła miliony ludzi na skraju głodu, rząd radziecki 23 lutego 1922 wydał dekret. Wszystkie kosztowności kościelne miały być wycofane ze świątyń być wykorzystywane przez państwo, aby kupić zboża za granicą.

Wszystkie wartości Katedra Andrzeja zostały skonfiskowane w marcu 1922 roku. Co więcej, niektórzy z kapłanów, którzy jej przeciwnych, zostali aresztowani i skazani.

Do najbardziej aktywnych użytkowników na początku 1938 roku został aresztowany przez NKWD, a następnie transportowane do Levashovsky nieużytki. Tam zostali rozstrzelani. Katedra Kronsztadzie Andrzejki, którego zdjęcie jest prezentowane w niniejszym opracowaniu został zamknięty 16 maja 1938. Parafianie udało się wsiąść do góry sklejki ikonostas i desek. Ze względu na to przetrwała do dnia dzisiejszego to relikt, który jest słusznie dumny z Kronsztadu. Katedra świętego Andrzeja, który był przechowywany jest zbiór muzeum, wynajęty przez wiele lat przez Instytut Antropologii i Etnografii. Trzy-piętrowy dom, który do 1974 roku była zamieszkana przez potomków kapłanów, została przesiedlona.

kościół powrót

Kościół Trzech hierarchów powrócił 15 lipca 1991 r. Ona została przeniesiona do społeczności katedry św Andrzeja w wieczność. Prace konserwatorskie rozpoczęły się w 1994 roku, a dziś katedra świętego Andrzeja (Kronsztad) przywrócone. Zostały one wykonane krzyże na dzwonnicy i kopuły, zastąpionego pokryć dachowych, jak również naprawa jest wykonana. odzież metalu zostały zakupione do ołtarza i tronu, a także licznych ikon i płyt kościelnych.

Lokalizacja i harmonogram usług

Dziś kościół działa. Każdy może odwiedzić katedrę św Andrzeja w Kronsztadzie. Adres: Vasilevsky Island, 6. linia 11. Godziny otwarcia: codziennie od 9 rano do 7 wieczorem. W danym dniu, można przyjść do służby w katedrze świętego Andrzeja (Kronsztad). Harmonogram usług w następujący sposób: Liturgii posiadanych na 10 rano, spowiedź – o godzinie 9:30, usługa wieczór odbywa się 17 godziny.