834 Shares 8612 views

Gotycki ornament w architekturze i wnętrzu

Gotyk pojawił się we Francji w XII wieku. Powstał on w oparciu o stylu romańskim, który korzystał z zasadą jasności i przejrzystości, pragnienie konstruktywnej otwartości. Budynków i domów gotyckie maswerku jest zasada jednolitość formy, ale w celu uzyskania zróżnicowania, przy użyciu wielokrotnych elementów o różnych proporcjach, ale podobna. Elementy te tworzą poczucie ażurowej koronki.

Gotycki styl we wnętrzu

Do wnętrza w stylu gotyckim charakteryzuje się dużymi oknami, wszystkie rodzaje efektów świetlnych, wielobarwne witraże i podkreślona pionowości wszystkich elementów konstrukcji. Nieodłączne cechy tego stylu można uznać dążenie wzwyż irracjonalność, lekkość, mistyka i wyrazistość. Konkretne wskazówki stylistyczne wnętrza nadaje Gothic ozdoba i wykorzystanie witraże w tradycyjnym gotyckim gamie kolorów i odcieni. W tym samym witrażu może być stosowany nie tylko w oknach, ale również na ścianach niesłyszących. Jako uzupełniający element wnętrza w stylu gotyckim będzie wyglądać świetnie piec kaflowy lub kominek jest luksusowo urządzony. Ornament w stylu gotyckim – to w zasadzie wszystkie elementy flory, zwykle w postaci liści klonu i winogron, a geometryczny kształt łuku.

Kolorystyka, w której utrzymywana jest ozdoba

Gotycki styl można opisać jako ciemny i zimny, nawet ponury. Cechuje go rubinem, fioletowy, czerwony, żółty, zielony, niebieski i jet czarnym kolorze, a także goździki różowe kolory i srebro, złoto wątku. Te odcienie nadają wnętrzu gotyckiej tajemnicy i mroku. Jeśli mówimy o materiałach typowych dla gotyku, jest to inny rodzaj kolorowego drewna – orzech, dąb, świerk, sosna, modrzew Europejskiego i jałowca. Dodatkowo, ten styl nieodłącznym rzeźba, ceramika, kamień i kości, metalu i szkła, które zdobi gotycki ornament lub malowanie szkliwa.

Meble w stylu gotyckim

nieodłącznie Gothic jest łatwe nie tylko w kolorach, ale także w meblach. Co do zasady, we wnętrzu znajdują się wszystkie rodzaje półek, ekrany, duże regały z rzeźbionymi powtarzając Gothic ozdoba na oknach w formie arkady, wysokich szaf małży, skrzynie z ćwiekami żelaza i bufety na wysokich nogach.

Charakterystyka ozdoba w stylu gotyckim

Odkąd jej powstania gotycki ornament innej symboliki i różnorodność. A teraz, tam nadal być używany i transformacja bizantyjskich motywów klasycznych, ale jednocześnie są też nowe, bardziej współczesne motywy. Tkać krzywoliniowej geometrii alternatywny prostoliniowy. Oprócz powszechnych ozdobnych konstrukcji geometrycznych i stworzyć postać kulistych trójkątów i czworokątów i lancet łuki, powszechnie stosowaną formą ziołowe o charakterze lokalnym, które charakteryzują specyfikę ornamentacji ery – listki róż, koniczyny, bluszcz, dąb, winogrona, i tak dalej. Szczególne miejsce w architekturze gotyku obejmuje wytłoczone Gothic ozdoba, wykonana w kamieniu.

Wylotami ozdoby

Architektura jako sztuka gotycka opracowany wraz z rzeźbą. Wylotami ozdoby stylizowane palmetami i motywów akantu są wykorzystywane rzadziej, ustępując innych form życia roślinnego. Kwiatowe motywy z okresu wczesnego gotyku ozdoba zarodku trafia w XIII wieku. przekształcony w pełnowymiarową liści i bujne bukiety kwiatów i owoców w XIV wieku.

Ozdobne motywy gotyckie

Elementy architektury gotyckiej jest tradycyjnie ozdobione wizerunkami ludzkich głów, centaurów, pojedynczych epizodów z Biblii w postaci liczb, figur historycznych, róża liści i winogron. Na przykład, architektura Notre Dame, w którym chimery przedstawionym groteskowe skrzydlaty potworów. Gotycka dekoracyjnego mebli są często stosowane w postaci cienkiej splotu, żebrowanych łuków połączonych z zielonej wzoru. Pod koniec XV wieku. Ornament „fałdy pościeli” została rozdzielona. Ponadto meble odgrywa również rzeźby kamienne fryz drewna w postaci ciasno tkane, skręconych liści i gałązek.

Płytki dekoracyjne w stylu gotyckim

W dobie gotyckich kafli podłogowych most z ceramiki, ozdobione ornamentami. Zasadniczo, to płytka była kwadratowa, ale czasami prostokątny, sześciokątny kształt. Połączenie linii wzór tworzony pojedynczych płyt całkowitą zdobienie powierzchni. Płytka jest wyłożona głównie typu układania – paski, ale czasami używane i bardziej złożony układ, na przykład w ko. Płytka ozdobione różnymi motywami – wegetatywnej, geometryczny, antropomorficzne, zoomorficzne i tak dalej. Najczęstszymi wzory uważany jest kombinacją pędów roślinnych i Palmettos. Tradycyjne gotycki rodzaj i dotyczy ornament lilii wysokiej łodygi, która może być reprezentowana jako jeden kwiat lub zarodku w postać czterech połączonych ze sobą.