267 Shares 4828 views

Śluz szyjny – skąd się zsyntetyzował?

Szyjny śluz jest lepkim i przezroczystym płynem biologicznym syntetyzowanym przez epiteliocyty kanału szyjnego. Biochemiczna kompozycja i ilość płynu zmieniają się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Na przykład w okresie wydzielania komórki wydzielnicze mogą zsyntetyzować do 0,6 g tej cieczy dziennie, podczas gdy w fazie lutealnej wytwarza się tylko około 0,05 g. Śluz szyjny jest unikalnym płynem biologicznym, który składa się ze złożonych białek i węglowodanów (glikoproteiny Typ mucyny). Ten śluz może poruszać się z powodu rytmicznego skurczu mikrokrypów, które są zlokalizowane w komórkach nabłonkowych. Ten rodzaj ruchu mikrokrypów umożliwia usunięcie męskich gamet z kanału szyjnego, które nie są w stanie zapłodnić (nawożenie). Ponadto, villi zapewniają promowanie bardzo aktywnych plemników w jamie macicy. Należy powiedzieć, że śluz szyjny wspiera aktywność męskich gamet zlokalizowanych w narządach płciowych kobiet. Dlaczego ten śluz jest tak potrzebny do spermy? Faktem jest, że nie mogą żyć w kwaśnym środowisku pochwy, a szyjny śluz ma alkaliczną reakcję, która chroni komórki płciowe przed śmiercią.

Ze względu na działanie progesteronu, płyn szyjny zmienia swoją biochemiczną kompozycję. Ponadto, skład śluzu może zmieniać się znacząco po narażeniu na różne modulatory, takie jak estrogeny, prostaglandyny i relaxynę. Możliwość poczęcia zależy od konsystencji (lepkości) śluzu szyjnego. Jeśli ciecz ma lepką konsystencję lub nie wystarczy, najprawdopodobniej nie wystąpi zapłodnienie. Dzisiaj wpływ na modulatory na stromę i warstwę mięśniową macicy został dokładnie zbadany. Wiadomo, że niektóre prostaglandyny przyczyniają się do złagodzenia szyjki macicy, inne – do skurczu mięśnia sercowego i mięśni. Relaxin uczestniczy w ujawnianiu szyjki macicy w okresie poprzedzającym chuligację.

Naukowcy stwierdzili, że śluz szyjny zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Dlatego rozróżnia się kilka typów płynu szyjnego, rozwijanych w różnych okresach cyklu menstruacyjnego. Po miesiączce, śluz jest prawie żaden lub zbyt mały. Błona śluzowa pochwy jest sucha. W tym okresie prawdopodobieństwo nawożenia jest minimalne. Wielu specjalistów w dzisiejszych czasach nazywa się "suchym". Po jakimś czasie (3-4 dni) natura płynu szyjnego zmienia się tak, aby stała się lepka i przypomina klej. W takim śladzie męskie gamety nie mogą istnieć, ale prawdopodobieństwo nawożenia wzrasta, zwłaszcza w czasie, gdy taka ciecz jest syntetyzowana na krótko przed owulacją. Następnie śluz jest rozcieńczony, jego konsystencja przypomina grube krem. Ciecz może być biała, mętna lub z żółtawym zabarwieniem. W tym okresie cyklu miesiączkowego pojawia się uczucie wilgoci w pochwie, a ślady wyładowania można znaleźć na bieliźnie. Taki śluz wspomaga istotną aktywność plemników, a także sprzyja ich postępowi. W tym okresie najlepiej powstrzymać się od stosunku seksualnego. Przed owulacją, podczas owulacji, a także po niej, płyn szyjny nabywa wodnistą konsystencję, która przypomina białko jajka. Z reguły jest ona bardzo lepka i przezroczysta. Ten śluz można rozciągać na kilka centymetrów. Z pochwy są obfite wydzieliny, które pozostawiają mokre plamki na bieliźnie. Ten typ szyjki macicy jest najbardziej korzystny dla promocji, aktywności życiowej plemnika i, oczywiście, do nawożenia. Te dni lepiej nie angażować się w aktywność seksualną.