663 Shares 3494 views

Gdzie powstaje sperma: jak i gdzie edukacja

Mężczyźni nie mogą być mniej ciekawy niż kobiet. Dlatego niektóre z nich są bardzo zainteresowani własnym ciałem urządzenia, a zwłaszcza jego najważniejsze narządy. Bold w tym przypadku są lekarze, a reszta po prostu robi literaturę czytania wymagane. Najważniejsze pytania: Gdzie powstaje sperma? Jak on wygląda? Ile żyć? Jak porusza? Spróbujmy odpowiedzieć na nie w taki sposób, że jest to jasne dla wszystkich.

definicja

Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie, gdzie powstaje sperma, trzeba zrozumieć, że on reprezentuje. Plemniki – to zarodkowe komórki zwierząt i ludzi. Zazwyczaj te komórki są zdolne do aktywnego poruszania, co jest niezbędne w celu dotarcia do komórki jajowej i jej zapłodnienia.

W porównaniu do żeńskich gamet, plemniki są małe, fertyczny, a jednocześnie w organizmie dojrzewania wielu (w przeciwieństwie do jaj, których jeden jest korona trzydzieści żeńskiego układu hormonalnego).

Konstrukcja tej komórki zarodkowej wskazuje, że wszystkie zwierzęta i grzyby miały wspólnego przodka – jednokomórkowe organizmy. Tradycyjnie, wszystkie męskie komórki płciowe, nawet w roślinach, zwane plemniki, choć do nich zastosowanie i definicja „spermy” i anterozoidy.

Plemniki na zwierzętach

Co dziwne, ale zwierzęta nie są znacznie różni się od osoby w kwestii struktury i funkcji komórek rozrodczych. Gdzie powstają plemniki? Jak one wyglądają? Czy są jakieś zasadnicze zmiany?

Normalna nasienia zwierząt ma łeb, część pośrednią i część końcową (lub wici). Głowa, tradycyjnie, jest jądro, które jest o połowę liczby chromosomów. W uzupełnieniu do informacji genetycznej w głowie mają enzymy do wprowadzenia jaja i centriola. Część pośrednia jest taka sama główkowej występuje duża mitochondrium, który dostarcza energię i utrzymuje swój ruch wici.

Wyjątki od próbki są przedstawione w wyżej określonych rodzajów ryb akwariowych których nasienia dwa wici. Odnosi się ona do skorupiaków (mogą to być trzy lub więcej „ogony” z komórek rozrodczych). Ale glisty ewolucja obrażony przez komórki ruchliwych – nie ma rzęski lub wici wokół jego ciała. Komórki płciowe tych zwierząt posiada plastikową ścianę komórkową, która pozwala nawigować za pomocą prolegs. W traszek na plemniki obecnego fin. Ale istnieją różnice nie tylko w ogonach, ale także w głowach. Jeżeli osoba one ellipsopodobnye, to myszy i szczury mogą pochwalić formularz kryukopodobnoy.

Wymiary komórek rozrodczych u mężczyzn są bardzo małe – kilkadziesiąt do kilkuset mikrometrów. Taka różnica nie ma nic wspólnego z wielkością osoby dorosłej.

Otwarcie spermy

Zanim naukowcy zastanawiali się pytanie: „Gdzie jest sperma produkowanego?”, Nie mieli pojęcia, że istnieją specjalne komórki biorące udział w reprodukcji człowieka i zwierząt. A w ogóle struktura żywych tkankach miał bardzo niewielkie pojęcie.

Rewolucja w nauce doszło w połowie XVII wieku, kiedy Antoine Holender Leeuwenhoek wynalazł mikroskop i spojrzał na niego różne obiekty: pyłek, liści i płatków roślin, skóry ludzi i zwierząt i wiele innych. W 1677 roku, doszło do komórek rozrodczych. Opisał jaj i plemników, którą określił jako „przełomowej zwierzęcia.”

Jak każdy naukowiec, Leeuwenhoek najpierw umieścić wszystkie eksperymenty na sobie, więc pierwsza ludzka sperma zostały opisane, a dopiero po innych zwierząt. Pomysł, że te „zwierzęta” są zaangażowane w tworzenie, szybko przyjść do głowy Antoine, który nie omieszkał poinformować brytyjskiej społeczności naukowej.

Ale ta hipoteza została odrzucona, a sto lat był uważany pasożyty sperma w ciele mężczyzny, nie mają nic do zapłodnienia. Dopiero na początku XIX wieku, włoski Spallanzani udowodnił prawdziwość tej teorii.

struktura

Jeśli nie brać pod uwagę długość wici, sperma jest najmniejsza komórka w ludzkim ciele, około 55 mikrometrów. Te małe wymiary pozwalają na szybkie poruszanie się w jamie macicy i dotrzeć do jaja.

W celu jeszcze mniej do powstawania plemników przeszli szereg przemian:
– jądro staje się bardziej zwarta poprzez kondensację materiału genetycznego;
– cytoplazma rozdziela się na osobne „cytoplazmatycznym kropli”;
– istnieją tylko te organelle, które są niezbędne do komórki.

  1. Głowica elektrolizera plemników ma kształt eliptyczny, spłaszczony bocznie. Czasami może to być wklęsła z jednej strony, a wtedy możemy mówić o forma ma tendencję do łyżką. W głowie to:
    – rdzeń o haploidalną zestaw chromosomów. Konieczne jest, aby po połączeniu obu gamet całkowitą ilość informacji genetycznej była równa liczbie komórek somatycznych, albo płód nie przeżyją i będą mieć zniekształcenia. Ze względu na silne „skurczu” chromatyny jest nieaktywny, a nie syntezy RNA.
    – akrosomem – jest ewolucyjnie modyfikować aparatu Golgiego, konieczne jest, aby upewnić się, że szef spermy może dostać się do komórki jajowej.
    – centrosomu – organelli, który obsługuje „szkielet komórkowy” i umożliwia przepływ ogona.
  2. Środkowa część lub szyi – zwęża się od głowicy i ogona. Jest mitochondria, które wytwarzają energię dla ruchu wici.
  3. Ogon lub wić – cienką ruchomą częścią spermy. Popełnia obrotowy ruch posuwisto-zwrotny, dzięki czemu komórka, aby osiągnąć cel.

funkcja

Powstawanie spot sposób plemniki i jest ściśle związane z jego funkcji. I bardzo ważne z nich – to przenikanie do komórki jajowej i nawożenia. Aby wykonać tę funkcję, natura dostarcza mobilności, masę i chemiczną „atrakcyjności” plemników.

organizmy męskie i żeńskie przeznaczone do reprodukcji własnego gatunku, dzięki czemu są kompatybilne fizycznie, chemicznie i genetycznie. Jeśli człowiek dba o jego zdrowie, nie ma złych nawyków, w czasie, aby wszystkie szczepienia (szczególnie śwince), jego komórki rozrodcze będzie gotowy do pełnienia swojej funkcji w dowolnym momencie.

ruch

tworzenie plemników u mężczyzn jest wynikiem, między innymi, z wytworzeniem rzęski komórek, co pozwala na ruch. Podczas ruchu gamety jest obracany wokół swej osi z prędkością 0,1 milimetra na sekundę. To jest więcej niż trzydzieści centymetrów na godzinę. Muszą pokonać dystans 20 cm. Gdzieś kilka godzin po stosunku płciowym, sperma dotrzeć do jajowodów oraz (jeśli jest jajko) zapłodnienie występuje.

Wewnątrz nasienia męskiego ciała prawie się nie porusza, nie są one aktywne i biernie przeniesione wzdłuż przewodów nasiennych wraz z płynu nasiennego z powodu perystaltycznych ruchów rzęsek i przewodów.

Żywotność spermy

Naukowcy z fizjologów próbowali uporać się z pytaniem gdzie plemniki powstają i dlaczego są one okresowo aktualizowane? Okazało się, że cały proces dojrzewania gamet trwa dłużej niż dwa miesiące, ale one uzyskać dużą liczbę. W rezultacie, ludzie nie mają niedobór materiału genetycznego.

Żywotność plemników jest utrzymywana tylko przez miesiąc, a oni potrzebują odpowiednich warunków:
– w temperaturze powyżej 32 ° Celsjusza;
– brak chorób zapalnych.

Ale poza męskiego ciała, komórki zachowują swoją mobilność nawet cały dzień. Wewnątrz macicy, tym razem może być przedłużony do trzech dni.

Co jest spermatogenezy?

Spermatogenezy – jest tworzenie się plemników, które występuje pod czujne regulacji układu hormonalnego ciała.

Wszystko zaczyna się od komórek progenitorowych, które po kilku podziałach przyjmować postać plemników dorosłych. W zależności od gatunku procesie dojrzewania plemników może się zmieniać. Na przykład, w strunowców w okresie embrionalnym ustanowione specjalne komórki, które migrują do gonad i tworzą zawiązki puli komórek, które następnie stają się plemniki.

Spermatogenezy u ludzi

Sposób formowania plemników człowiek nie różni się od innych kręgowców. Proces rozpoczyna się w okresie dojrzewania (wiek 12) i rozciąga się prawie do 80 lat.

Według jednego źródła dojrzewania plemników cykl trwa 64 dni, z drugiej strony – do 75 dni. Ale zmiana cylindrycznego nabłonka (który jest substratem dla komórek rozrodczych) jest nie mniejsza niż raz na 16 dni.

Cały proces zachodzi w krętych kanalików nasiennych jąder. W błony podstawnej kanalików rozmieszczonych spermatogonia i spermatocyty pierwszego i drugiego rzędu, które następnie różnicują się do dojrzałej komórki. Pierwsze progenitorowych przejść przez kilka cykli podziału mitozy, a gdy są one na tyle, aby przełączyć mejozy. W wyniku tego ostatniego podziału produkuje dwa spermatocytów córka, a potem jeszcze dwa spermatydy. Każda z tych komórek ma połowę liczby chromosomów i może zapłodnić jajo.