465 Shares 3265 views

Rekord świata w biegu na 100 metrów: historia, wyniki.

Światowy rekord w biegu na 100 metrów trwa od ponad 6 lat. Stometrovka jest tradycyjną i najbardziej znaną dyscypliną lekkoatletyki. Konkursy na tę odległość odbywały się od czasu pierwszych igrzysk olimpijskich. Powszechność odległości polega na tym, że na tym jest, że można sprawdzić prędkość osoby, tak aby mógł on działać jak najszybciej. Jak wiesz, lekkoatletyka jest królową sportu, a sto metrów jest najczęstszym standardem we wszystkich jego formach.

Historia

W starożytności odbywają się 100-metrowe wyścigi mężczyzn. Niektórzy historycy uważają, że takie zawody mogą być bezpiecznie nazywane pierwszym sportem. Do początku XX wieku odbyły się niemal bez przerwy. Oznacza to, że główną uwagę zwrócono na prymat uczestników każdego konkretnego turnieju. W większości przypadków rasy były prowadzone na twardym gruncie, co nie zawsze było proste lub nawet. Jak buty były sandałami skórzanymi, w których można chustować stóp do krwi zwykłym chodem, nie mówiąc już o biegu. Dlatego nowoczesny sportowiec amatorski może z łatwością złamać światowy rekord, biegając na 100 metrów, na przykład w latach sześćdziesiątych XIX w.

Rekord świata w biegu na 100 metrów: mężczyźni

Profesjonalne szkolenia i komfortowe warunki do zawodów powstały dopiero w 1912 roku, z pojawieniem się pierwszej federacji lekkoatletyki. Rekord świata w biegu na 100 metrów został ustalony przez Donalda Lippiknotta, który pokonał dystans w ciągu 10,6 sekundy. Od tego czasu rekord zmagał się z różnymi lukami. Czas został skrócony dosłownie o jedną dziesiątą sekundy. Prosty mieszkańca takiej różnicy wydaje się być nieistotny, ale każdy sportowiec wie, jak trudno jest usunąć nawet setki sekundy na dystansie sprintu.
Rekord świata w biegu na 100 metrów, od 2000 roku, należy do jamajczyków. Usain Bolt w 2009 roku pokonał dystans 9.58. Zanim ta płyta należała do jego bliźniego Asafa Powell.
Nowe osiągnięcia zostały szeroko zakryte w mediach, ludzie mówili o tym, kto był daleko od lekkoatletyki. Teraz w społeczeństwie "Usain Bolt" jest synonimem szybkości i ostrości.

Rekord świata w biegu na 100 metrów dla kobiet

Wyścig 100 metrów kobiet nie ma tak głębokich korzeni, co mężczyźni. Ale konkursy odbywają się regularnie od 20 wieku i są zawarte w oficjalnym programie Letnich Igrzysk Olimpijskich. W przybliżeniu do lat 60, do rejestrowania wyników użyto ręcznych chronometrów. Zostały wydane specjalnie wyszkolonym sędziom, ale zupełnie niemożliwe jest wykluczenie czynnika ludzkiego. Wyniki "na ramieniu" różnią się w czasie rzeczywistym gdzieś w ciągu 1-2 dziesiątych sekundy, co jest dość poważne dla biegania w lekkoatletyce. Światowy rekord dla biegu 100 metrów wynosi 10,9 sekundy w 1973 roku. Nie jest to jednak oficjalne. W tej chwili najlepszy wynik to 10.49, ustalony w 1988 roku.
Mężczyźni mają tendencję do dominowania afrykańskich sportowców, którzy nie tylko tworzą rekordy świata, ale także wykazują lepsze wyniki. Kobiety mają najświeższe informacje o sportowcach z Niemiec i Stanów Zjednoczonych.