576 Shares 9851 views

Zahamowanie ośrodkowego układu nerwowego: rodzaje, wartość mechanizm

Regulacja aktywności neuronowej jest procesy pobudzenia i hamowania w ośrodkowym układzie nerwowym. Początkowo wydaje się, jako podstawowej reakcji na bodziec. W trakcie ewolucji miała komplikacji funkcji neuroendokrynnych, co prowadzi do powstawania głównych częściach układu nerwowego i układu wydzielania wewnętrznego. W tym artykule przyjrzymy się jednym z głównych procesów – hamowanie w ośrodkowym układzie nerwowym, rodzaje i mechanizmy jego realizacji.


układu nerwowego, jego strukturę i funkcję

Jeden gatunek tkanek zwierzęcych, nazwany nerwu specjalną konstrukcję, która zapewnia zarówno proces wzbudzenia i aktywowanie funkcji hamowania w OUN. Komórki nerwowe składa się z korpusu i przydatków: krótki (dendrytów) i długiej (aksonów), która zapewnia transmisję impulsów nerwowych z jednego do drugiego neurocyte. Koniec aksonu kontaktów komórek nerwowych z dendrytów następnego neurocyte w miejscach zwanych synapsami. Zapewniają one, że bioelektryczne impulsy wzdłuż tkanki nerwowej. W którym wzbudzenie zawsze porusza się w jednym kierunku – od aksonu do ciała lub dendrytów innego neurocyte.

Inną właściwością wyjątkiem wzbudzenia płynie w tkance nerwowej, – hamowanie w OUN. Jest to reakcja organizmu na bodziec, co prowadzi do redukcji lub całkowitego zaprzestania silnika lub aktywności wydzielniczej, co wiąże się neuronów odśrodkowej. Hamowanie w tkance nerwowej może nastąpić bez wstępnego pobudzenia, lecz jedynie pod wpływem hamowania mediatora, na przykład jako GABA. Jest on jednym z głównych nadajników hamowania. Można również wywołać tę substancję jako glicyny. Aminokwas ten bierze udział w zwiększaniu procesy hamujące i pobudza wytwarzanie cząsteczek kwasu synaps gammaaminomaslyannoy.

I. M. Sechenov i jego praca w neurofizjologii

Widocznym rosyjskiego naukowca, twórca teorii odruchową aktywność mózgu, wykazały obecność w centralnej części układu nerwowego specjalnych kompleksów komórek zdolnych do inaktywacji procesów bioelektrycznych. Otwieranie centrów hamulcowe w ośrodkowym układzie nerwowym jest możliwe dzięki zastosowaniu I. Sechenov trzy rodzaje eksperymentów. Należą do cięcia odcinków kory w różnych obszarach mózgu, stymulacja poszczególnych loci szarej czynnikami fizycznymi lub chemicznymi (elektrycznym, chlorek sodu), jak również sposobu wzbudzania fizjologicznych ośrodków mózgowych. I. M. Sechenov był wielki eksperymentator, wykonywanie bardzo precyzyjnych cięć w obszarze między wzgórzach, w samym wzgórzu żaby. Patrzył na zmniejszenie i całkowite zaprzestanie aktywności ruchowej kończyn zwierzęcia.

Więc neurofizjolog otwarto specjalny rodzaj procesów nerwowych – hamowanie w ośrodkowym układzie nerwowym. Rodzaje i mechanizmy jej powstawania, omówimy bardziej szczegółowo w kolejnych rozdziałach, a teraz po raz kolejny saktsentiruem uwagę na ten fakt: w takich działach jak rdzeniu przedłużonym i wzgórzowego położony teren zwany hamulec, lub centrum „Sechenovskiy”. Naukowiec udowodnił również swoją obecność nie tylko u ssaków, ale także u ludzi. Ponadto, I. M. Sechenov odkryte zjawisko toniczno centrów hamulcowych wzbudzenia. Rozumie się przez to proces małym pobudzeniu w neuronach odśrodkowych i związanych mięśni, jak również hamowania nerwu centra siebie.

Interakcja czy procesów nerwowych?

Badania widoczne rosyjski fizjolog I.P. Pawłowa i I.M. Sechenova wykazały, że praca z ośrodkowego układu nerwowego charakteryzujące się koordynację reakcji odruchowych. Oddziaływanie wzbudzenia i hamowania w OUN skutkuje skoordynowany regulacji funkcji organizmu: aktywność fizyczną, oddychanie, trawienie, wydalania. procesy bioelektryczne jednocześnie występować w ośrodkach nerwowych i może kolejno zmieniają się w czasie. Zapewnia korelację i terminowe przejście odruchów odpowiedzi na sygnały otoczenia wewnętrznego i zewnętrznego. Liczne eksperymenty przeprowadzone przez neurofizjologów, potwierdził fakt, że pobudzenia i hamowania w ośrodkowym układzie nerwowym – klucz zjawiska nerwowe, które są oparte na pewnych wzorców. Zbadajmy je szczegółowo.

Ośrodków nerwowych w korze mózgu, mają zdolność decentralizacji obu typów procesów w całym układzie nerwowym. Ta właściwość jest nazywany promieniujący pobudzenie lub hamowanie. Przeciwne zjawisko – zmniejszenie lub ograniczenie obszaru mózgu, rozsiewanie bioimpulsy. Nazywana jest koncentracja. Oba rodzaje oddziaływań naukowcy obserwowano powstawanie odruchów warunkowych silnikowych. W początkowej fazie umiejętności motorycznych, w wyniku napromieniowania wzbudzenia jednocześnie wyciąć wiele grup mięśniowych, niekoniecznie związanych z realizacją ustawy silnika utworzone. Dopiero po wielu powtórzeń generowane zestaw ruchów fizycznych (łyżwiarstwo, narciarstwo wodne, rowerowe), w wyniku koncentracji procesów pobudzenia neuronów korowych w poszczególnych ognisk, wszystkie ludzkie ruchy stają vysokokoordinirovannymi.

Przełączanie ośrodków nerwowych mogą również wystąpić w wyniku indukcji. Wydaje się, gdy spełnione są następujące warunki: po pierwsze istnieje stężenia hamującego lub pobudzającego te procesy powinny mieć wystarczającą wytrzymałość. W nauce znane dwa rodzaje Indukcja fazy S (w centralnym hamowania OUN zwiększa wzbudzenie) i formy negatywne (wzbudzenie powoduje proces hamowania). Również spójną indukcję. W tym przypadku, proces nerwowy jest odwrócone w środku nerwów. Neurologów badania udowodniły, że zachowanie wyższych ssaków i u ludzi jest zdefiniowany przez zjawisko indukcji, promieniowania i stężenie pobudzenia neuronowego i hamowanie.

bezwarunkowy hamowania

Weźmy pod uwagę w więcej rodzajów szczegółów hamowania w OUN i jej naciskiem na formularzu, który jest nieodłącznym zarówno u zwierząt i ludzi. Termin ten został zaproponowany przez Iwan Pawłow. Naukowiec uważa proces ten jest jedną z wrodzonych właściwości układu nerwowego i zidentyfikowano dwa w swoim rodzaju: umierający i trwałe. Omówmy je bardziej szczegółowo.

Załóżmy, że w korze tam wzbudzenia palenisku wytwarza impulsy do członu roboczego (mięśnie, komórki gruczołów wydzielniczych). Ze względu na zmieniające się warunki środowiska zewnętrznego lub wewnętrznego powstaje kolejny podekscytowany część kory mózgowej. Generuje bioelektrycznej sygnałów o większym natężeniu, że inhibituje wzbudzenie uprzednio włączony w centrum nerwów i odruchu łuku. Hamowanie umiera w OUN skutkuje tym, że intensywnością odruchu ustawiania stopniowo maleje. Wyjaśnienie to obejmować Pierwotnym bodźcem nie powoduje pobudzenie receptorów w procesie neuronu aferentnego.

Inny rodzaj hamowania obserwowany u ludzi i zwierząt, pokazuje eksperymentalne Nagrodą Nobla w 1904. I. P. Pavlovym. W czasie karmienia psów (przetoki pochodzące z policzków) eksperymentatorów zawiera ostry dźwięk – śliny przetokę ustało. Taki widok hamowanie naukowiec nazywa nadzwyczajne.

Jako właściwości naturalnej, zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego, przepływa przez mechanizm bezwarunkowy odruch. Jest to raczej bierny i nie powoduje przepływ dużej ilości energii, co prowadzi do ustania odruchów warunkowych. Stała hamowania bezwarunkowy towarzyszy wielu chorób psychosomatycznych: łuszczyca, spastyczne i wiotkie porażenie.

Co jest blaknięcie hamulca

Kontynuując badania mechanizmów hamowania w ośrodkowym układzie nerwowym, należy rozważyć, co jest jednym z jego rodzaju, zwany hamulec blaknięcie. Powszechnie wiadomo, że odruch orientowania jest odpowiedzią organizmu na wpływ nowego sygnału obcego. W tym przypadku w środku kory mózgowej nerwu wytwarza się w stanie pobudzenia. On tworzy łuk odruchowy, który jest odpowiedzialny za odpowiedź organizmu i zwany odruch ustalania położenia. Odruch ten czyn powoduje zahamowanie odruchu warunkowego, co się dzieje w tej chwili. Po powtórzeniu jednorazowych obce bodźce reflex, zwany wskaźnikiem stopniowo zmniejsza się i w końcu zanika. Tak, to nie powoduje większe hamowanie odruchu warunkowego. jest odbierany sygnał i taka nazwa hamulców blaknięcie.

Tak więc, zewnętrzne hamowanie odruchów warunkowych pod wpływem sygnału ciało obce jest wrodzone własności ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Nagły lub nowy bodziec, takie jak ból, uczucie dziwnego dźwięku, zmiany oświetlenia, nie tylko powoduje odruch ustalania położenia, ale również przyczynia się do osłabienia lub nawet całkowite zaprzestanie odruch warunkowy łuku, jest obecnie aktywne. Jeżeli sygnał zewnętrzny (inne niż ból) działa wielokrotnie hamowanie odruchu warunkowego jest mniejszy. Biologiczna rola procesów nerwowych swobodnej formie polega na przeprowadzeniu reakcji organizmu na bodziec, jest najważniejszym w tej chwili.

hamowanie wewnętrzny

Jego inna nazwa używana w fizjologii wyższą aktywność nerwowego – uwarunkowane hamowaniem. Podstawowym warunkiem dla powstania tego procesu – brak sygnałów wzmacniających pochodzących z zewnętrznego świata, wrodzonych odruchów: trawiennych, śliny. Wystąpiły w tych warunkach hamowania procesów OUN wymaga określonego czasu. Rozważyć swoje poglądy w sposób bardziej szczegółowy.

Na przykład, hamowanie występuje różnica w odpowiedzi na sygnały środowiskowe, zbiegając się amplitudy, intensywności i mocy uwarunkowanego bodźca. Ta forma współdziałania układu nerwowego i światem zewnętrznym umożliwia organizmowi drobniej odróżnić bodźce do izolowania ich z całości, co jest utrwalona wrodzoną odruch. Przykładowo, dźwięk wywołania z siłą 15 Hz, obsługiwanego przez rynny z żywnością, psa rozwinął kondycjonowanego śliny odpowiedzi. Jeśli zwierzę użyć innego dźwięku, moc 25 Hz, a nie wzmacniającą go z jedzeniem, w pierwszej serii eksperymentów, pies śliny przetoki zostaną przeznaczone zarówno do uwarunkowanego bodźca. Po pewnym czasie różnicowanie będzie zwierząt z tych sygnałów, oraz od mocy akustycznej 25 Hz z przetoki śliny przestaje wyróżniać, to jest opracowanie hamowanie różnicowania.

Uwolnić mózg od informacji, która utraciła istotną rolę dla ciała – funkcja ta jest precyzyjnie wykonuje hamowanie w ośrodkowym układzie nerwowym. Fizjologia empirycznie udowodnione, że uwarunkowana reakcja silnika, dobrze zakotwiczona do rozwijania umiejętności, może utrzymywać się przez całe życie człowieka, takich jak jazda na łyżwach, jazdy na rowerze.

Reasumując można powiedzieć, że hamujący procesy w ośrodkowym układzie nerwowym – osłabienie lub zaprzestanie pewne reakcje organizmu. Są one bardzo ważne, ponieważ wszystkie odruchy organizmu są korygowane zgodnie ze zmienionymi warunkami, a jeśli uwarunkowana sygnał traci swoją wartość, może nawet całkowicie znikną. Różne rodzaje hamowania w OUN są proste do tych ludzkich zdolności umysłowych jak zachowanie własnej, dyskryminacji bodźców oczekiwania.

Opóźnione wystąpienie procesu nerwowego

Empirycznie można stworzyć sytuację, w której reakcja organizmu na uwarunkowanej sygnał z zewnętrznego otoczenia jest pokazany przed narażeniem na bodźcem bezwarunkowym, takich jak żywność. Przez zwiększenie odstępu czasowego pomiędzy początkiem ekspozycji kondycjonowanego sygnału (światło, dźwięk, na przykład, miary w), a moment zbrojenia do trzech minut w powyższych śliny uwarunkowane bodźce bardziej opóźnione i nastąpi tylko wtedy, gdy przednie zwierzęcia pojawia podajnika żywności. Otulina odpowiedzi na sygnał na to wskazywać na hamowanie procesów OUN zwanymi opóźnionym widok, przy czym odnosi się to do czasu przepływu w przedziale opóźnienia bodziec nieuwarunkowany, takich jak żywność.

Wartości hamowania w OUN

Organizm ludzki jest, mówiąc w przenośni, to „na oko” ogromna liczba czynników środowiska zewnętrznego i wewnętrznego, dla których jest on zmuszony reagować i tworzyć wiele refleksji. Ich ośrodków nerwowych oraz łuki są utworzone w mózgu i rdzeniu kręgowym. Układ nerwowy przeciążenia ogromna liczba ośrodków wzbudzonych w korze mózgowej ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, ale także zmniejsza jego efektywność.

Podstawy biologiczne ludzkiego zachowania

Oba rodzaje aktywności w tkance nerwowej, jak i hamowania pobudzenia w OUN stanowią podstawę działania wyżej nerwowego. To powoduje fizjologiczne mechanizmy ludzkiej aktywności umysłowej. Nauka o wyższej aktywności nerwowej sformułowano I.P. Pavlovym. Nowoczesna interpretacja to brzmi następująco:

  • Wzbudzenie i hamowanie w ośrodkowym układzie nerwowym występujące w połączeniu zapewniają złożonych procesów umysłowych: pamięć, myślenie mowy, świadomości i stanowią złożone ludzkie reakcje behawioralne.

Aby tryb nauki opartej studiów, pracy, wypoczynku, naukowcy wykorzystali wiedzę z prawem działalności wyższy nerwowego.

Znaczenie biologiczne takiego aktywnego procesu nerwowego jak hamowania może być określona w następujący sposób. Zmieniające się warunki otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego (brak sygnału klimatyzowanej zbrojenie wrodzonej odruchu) powoduje odpowiednie zmiany adaptacyjne mechanizmów w organizmie człowieka. Dlatego nabyty odruch akt hamowana (OFF) lub całkowicie znika, staje się niepraktyczne dla organizmu.

Czym jest sen?

I. P. Pawłow w swoich pracach udowodnione doświadczalnie fakt, że procesy hamowania w ośrodkowym układzie nerwowym i snu mają taką samą naturę. W okresie czuwania ciała na tle ogólnej aktywności kory mózgowej jest jeszcze zdiagnozowana niektórych swoich witrynach objętych hamowania wewnętrznego. W czasie snu, promieniuje na całej powierzchni półkul mózgowych, osiągając podkorowe struktury: wzgórze (wzgórza wzrokowego), podwzgórze siatkowego i układzie limbicznym. Jak zauważył wybitny neurolog P. K. Anohin, wszystkie te części ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za sfery zachowań, emocji i instynktów podczas snu zmniejszają swoją aktywność. To pociąga za sobą redukcję wytwarzania impulsów nerwowych pochodzących spod pokrywy. Tak więc, aktywacja kory jest zmniejszona. Pozwala to na metabolizm odpoczynku i regeneracji w neurocytes mózgu i całym organizmie jako całości.

Doświadczenia innych naukowców (Hess saving) kompleksy zostały ustalone specjalne komórki nerwowe należące do nieswoistych wzgórza jądra. Procesy wzbudzenia zdiagnozowano u nich, powodując zmniejszenie biorytmami skorupy, który może być postrzegany jako przejście od stanu aktywnego (czuwania) do spania. Badania obszarów mózgu jak Silvio kanalizacji i III komory, skłoniły naukowców do idei istnienia środka regulacji snu. On jest anatomicznie związane z obszarów mózgu odpowiedzialnych za czuwania. Pokonać tego locus korę urazem lub wynikiem chorób genetycznych u ludzi prowadzi do stanów patologicznych, bezsenności. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że regulacja Ciało jest niezbędna dla procesu hamowania jak sen prowadzone ośrodki nerwowe międzymózgowia i jąder podkorowych: jądra ogoniastego, ciała migdałowatego, ogrodzeń i Soczewka.