284 Shares 5115 views

Mityczny człowiek Dydona i Eneasz, które stały się bohaterami legendarnej tytułowej opery

Mitycznych bohaterów Dydona i Eneasz podekscytowany wyobraźnia nie tylko starożytnych Greków i Rzymian, ale także ludzi z późniejszych epok. Love story, śpiewane przez Homera i Wergiliusza, bito i reinterpretuje starożytnych tragików. IT historycy widzieli zaszyfrowany kod przyszłości z wojen punickich. Dante Alighieri wykorzystywane historię Eneasza i Dido dla swoich pobożnych nawoływań do „Boskiej Komedii”. Ale uwielbiony mityczna para nadal English Baroque kompozytor Genri Porsell. Korzystanie z „Eneidy” Wergiliusza, Naum Teyt napisał libretto. Zatem, w drugiej połowie XVII wieku urodził się wielki opera w trzech aktach – «Dydona i Eneasz». Kim są Dydona i Eneasz? Bogowie? Nie. Ale nie ma żadnych znaków historycznych. Znaki te pochodzą z mitu i legendy zaczęło.

Historia Eneasza

Wielki poeta starożytności Homer, który żył w VIII wieku pne, w jego wieloaspektowej epickim dziele „Iliada” przyniósł między innymi wizerunek Eneasza. Ten syn Afrodyty, bogini piękna i ziemski król Dardani Anchises opuścił płonącą Troję i dwadzieścia statków wypłynął z jego ludzi na całym morzu. W XX książce „Iliada” opisał swoją ucieczkę. Uratował od zatonięcia miasta nie tylko jego żona i syn Crispus Yule, ale jego stary ojciec, niosąc na plecach w porządku. Grecy poszanowaniem takiego czynu, nie zauważył. Jednak inni starożytni pisarze dać inną wersję historii Eneasza. Leskh opisuje jak mityczny bohater zniewolony Neoptolemos. Arktin uważa, że poszedł z Troi Eneasz przed jego przechwytywania. Hellanicus, Lutatius Daphnis i Menekratus Xanthi Uważa się, że poddał miasto do Achajów. Cokolwiek to było, upadek Troi była wędrówka przyczyną plemienia Dardani. Burza na morzu odjechał statki u wybrzeży Kartaginy. W ten sposób poznaliśmy i miejscu Queen i Didona Énée. Mit mówi, że kochali się nawzajem. Ale posłuszny woli bogów, Eneasz pozostał wierny swojej służbie. Miał do ustanowienia Królestwa łacinników. Aby nie męczyć siebie i swoją ulubioną długie rozstanie, opuścił Kartaginę w tajemnicy. Dido, gdy dowiedział się o ucieczce Eneasza kazał zapalić stos pogrzebowy. Potem odchylił jej kochanek rzeczy sama wpadła do ognia.

wersja Wergiliusza

Dla Homera Dydona i Eneasz – bohaterów drugiego planu. Rzymski poeta Wergiliusz poświęca mitycznych bohaterów i ich historię miłosną więcej uwagi. Navigator, owinięte w zasłoną mgły, która ubranego matce, bogini Wenus, jest w Kartaginie. Widzi Beauty-królowej i że jest ona określana uprzejmie do członków jego zespołu. Wtedy to do niej. W święto Kupidyna, przyjąwszy postać syna Eneasza, Yule, prasowany Dido i niech strzałę w serce. Z tego królowa zakochuje się w bohatera trojańskiego. Ale ich szczęście trwało krótko. W rok później, bogowie wysłał Merkurego przypomnieć Eneasza swego obowiązku – pojechać do Włoch i ustanowienie nowego królestwa. Los, który, według pojęć starożytnych, nie może być zmieniony, Eneasz jest przeznaczony do małżeństwa Lavinia, córkę Latina. Nie słyszeć lamenty Dido, Eneasz pozostawia ją, gdy spała. Budząc się, królowa w rozpaczy wpada płonącego ognia. Widząc czarny dym unoszący się nad horyzontem, Eneasz rozumie jego przyczyny, a jego serce tęskni. Ale on następuje jego przeznaczenie.

Bohaterowie nie umierają

Poruszająca historia miłosna z tragicznego końca nie zapomnieli o upadku Cesarstwa Rzymskiego. Owidiusz Naso napisał „List do Dido Eneasz” (Heroidy VII). Ta mityczna para stała się głównym bohaterem tragedii Eurypidesa Pseudo „Res”. Dydona i Eneasz są wymienione w szeregu poezji średniowiecznej. A jeśli Rzymianie śmiało uznać za ich wspólnego przodka słynnego marynarza, Hiszpanie czcić jego założyciela królowa Kartaginy. Tak przynajmniej jest wskazany w kronice 1282 król Alfonso X «Estoria de Espanna».

przemyślenie polityczny

W 1678 roku, słynny brytyjski dramaturg Naum Teyt napisał sztukę „Brutus Alba, lub Enchanted Lovers”, który stał się później podstawą do opery G. Purcell „Dydona i Eneasz”. Libretto całkowicie reinvents historię miłosną i sprawia, że jest alegorią wydarzeń politycznych epoki króla Jakuba II. Że jego autorem jest wyświetlany w obrazie Eneasza. Dido jest według Tate – Brytyjczycy. Autor dramatu wprowadza nowe postacie, które nie występują w Wergiliusza. Ta czarownica i jej asystent – czarownice. Pod Tate wiąże się z papieżem i Kościołem katolickim. Te złe istoty przyjmują kształt Merkurego i nauschayut Król zdradzić swoich ludzi.

„Dydona i Eneasz” Purcella opera

Praca ta jest uważana za jedną z najlepszych dzieł kompozytora baroku. Oryginalny wynik nie został utrzymany, a na początku XVIII wieku, przeszedł wiele zmian (prolog zaginął muzykę, taniec i kilka koniec w gaju sceny). Jest to jedyne dzieło Purcell, bez dialogu mówionego. Po raz pierwszy opera została przeprowadzona na etapie pensjonacie Kobiet w Londynie. To dało naukowcom musical pt uwierzyć, że Porssel celowo uproszczone jego barokowy wynik, dostosowując ją do wykonywania uczennice. Najbardziej popularne są fragmenty arii operowej „Ach, Belinda” i piosenki marynarza. Jednak najbardziej wartościowe, które weszły do muzyki na świecie było „Lament Dido za”. Z odejściem ulubiony królowa Kartaginy pyta aniołki rozpraszają się na jej grób płatków róży, takie jak delikatne jak jej miłości. Lament Dido za – aria „Kiedy został wprowadzony w ziemi” – corocznie obchodzi dzień pierwszej wojny światowej, podczas ceremonii, która odbyła się w Whitehall.

Yin i Yang w przemyślenia Iosifa Brodskogo

W 1969 roku radziecki sprawiedliwości pasożyt, a dla reszty świata – wielki poeta napisał wiersz o nazwie „Dydona i Eneasz”. Brodsky dotyczy tylko pośrednio fabułę już znanego mitu. Główny nacisk robi na myślenia dialektycznego konfrontacji mężczyzna – czynnego i aktywnego – na początku, Yang i emocjonalne, kobiece yin. „Wielki człowiek” Eneasz, w swojej ofercie zdecydować losy Dido liści. Ale dla niej cały świat, cały wszechświat – to tylko jej kochankiem. Ona chce iść za nim, ale nie mogę. Okazuje się męki i śmierci dla niej.