518 Shares 6087 views

Dywizjony II wojny światowej. Najsłynniejszym asem II wojny światowej

Każda wojna jest strasznym żalem dla każdego, co w jakiś sposób wpływa. W swojej historii ludzkość doświadczyła wielu wojen, z których dwa to wojny światowe. Pierwszy świat niemal całkowicie zniszczył Europę i doprowadził do upadku niektórych znaczących imperiów, takich jak rosyjski i austro-węgierski. Ale jeszcze bardziej straszna w skali była II wojna światowa, w której uczestniczyły wiele krajów z niemal wszystkich części świata. Zginęło miliony ludzi, więcej zostało bez dachu nad głową. To straszne zdarzenie wciąż wpływa w ten czy inny sposób na współczesnego człowieka. Jego echa można znaleźć przez całe życie. Ta tragedia pozostawiła wiele zagadek, spory, które nie spadły od dziesięcioleci. Najcięższy ciężar przejął w tej walce nie za życie, ale za śmierć, ale nadal nie został w pełni umocniony z rewolucji i wojen domowych, a tylko Związek Radziecki, który buduje wojskowy i pokojowy przemysł. W sercach osiedlił się nieprzejednany wściekłość i pragnienie walki z najeźdźcami, którzy naruszali integralność terytorialną i wolność państwa proletariackiego. Wielu poszło na fronty dobrowolnie. W tym samym czasie nastąpiła reorganizacja opuszczonych zakładów przemysłowych w celu produkcji produktów na potrzeby frontu. Walka nabrała prawdziwej skali narodowej. Dlatego tak zwana jest Wielka Wojna Ojczyźniana.


Kim są aes?

Zarówno wojsko niemieckie, jak i radzieckie były doskonale wyszkolone i wyposażone w technologię, lotnictwo i inną broń. Pracownicy liczący się w milionach. Zderzenie takich dwóch maszyn wojskowych dało narodziny bohaterów i ich zdrajców. Jednym z tych, którzy mogą słusznie uznać bohaterów, są asy II Wojny Światowej. Kim są i co oni są tak znani? Ace można uznać za osobę, która osiągnęła w swojej dziedzinie takie wysokie wysokości, że nieliczne udało się podbić. Nawet w tak niebezpiecznym i strasznym biznesie, co wojsko, zawsze byli profesjonalistami. Zarówno ZSRR jak i siły sprzymierzone, a nazistowskie Niemcy miały ludzi, którzy wykazali najlepsze wyniki pod względem liczby zniszczonych urządzeń lub siły roboczej wroga. O tych bohaterach i opowiedzą ten artykuł.

Lista asów drugiej wojny światowej jest obszerna i zawiera wiele osobistości znanych z ich wyczynów. Były przykładem dla całego narodu, były uwielbiane, podziwiane przez nich.

Asy powietrzne II wojny światowej

Lotnictwo jest bez wątpienia jednym z najbardziej romantycznych, ale jednocześnie niebezpiecznych broni. Ponieważ każda technika może zostać w dowolnym momencie odrzucona, sprawa pilota jest uważana za bardzo zaszczytną. Wymaga żelaznej wytrzymałości, dyscypliny, zdolności do samodzielnego kontrolowania się w każdej sytuacji. Dlatego asy lotnicze były traktowane z wielkim szacunkiem. Wszakże być w stanie pokazać dobry wynik w takich warunkach, gdy twoje życie zależy nie tylko od technologii, ale także od siebie, – najwyższej sztuki wojskowej. Więc kim oni są – pilotami-asami Drugiej Wojny Światowej, i dlaczego ich wyczyn jest tak sławny?

Radzieccy piloci-asy

Jednym z najbardziej skutecznych sowieckich pilotów avi był Ivan Nikitovich Kozhedub. Oficjalnie podczas służby na froncie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej zastrzelił 62 niemieckich samolotów, a także został uznany za 2 amerykańskich myśliwców, które zniszczył pod koniec wojny. Ten pilotowy rekordowy oficer służył w 176. pułku lotnictwa myśliwców gwardii i poleciał na samolot La-7.

Drugi występ w czasie wojny to Aleksander Iwanowicz Pokryszkin (który otrzymał trzy razy tytuł Bohatera Związku Radzieckiego). Walczył na południowej Ukrainie, na Morzu Czarnym, wyzwolił Europę od hitlerowców. Podczas służby zastrzelił 59 samolotów wroga. Nie przestał latać nawet wtedy, gdy został mianowany dowódcą 9. Dywizji Powietrza Gwardii i wygrał niektóre z jego zwycięstw powietrznych, a już na tym stanowisku.

Nikołaj Dmitrievich Gulajew jest jednym z najsłynniejszych pilotów wojskowych, którzy wyznaczyli rekord – 4 lotnictwo dla jednego zniszczonego samolotu. W sumie za służbę wojskową zniszczył 57 samolotów wroga. Dwukrotnie otrzymał tytuł Bohatera Związku Radzieckiego.

Również Kirill Alekseevich Evstigneev miał wysoki wynik. Zestrzelił 55 samolotów niemieckich. Kozhedub, który miał okazję służyć wraz z Evstigneevem w tym samym pułku, mówił bardzo z szacunkiem tego pilota.

Dmitrij Borisovich Glinka jest asią radziecką. Zniszczył 50 samolotów wroga w 100 lotach bojowych. Został dwukrotnie odznaczony honorowym tytułem Bohatera Związku Radzieckiego.

Najwyraźniej radzieccy Aowie II wojny światowej wiedzieli, jak walczyć i czynić to odważnie i bezinteresownie.

Asy Allies

Ale sojusznicy lotnictwa pokrewnego mieli bardzo dobre wskaźniki. Wśród nich można wymienić wielu odważnych pilotów, ale nadal nie osiągają skuteczności radzieckich "sokołów".

Major Richard Bong miał listę zwycięstw, w których znalazło się 40 pojazdów wroga. Jest jednym z najbardziej wydajnych pilotów aliantów. Po wojnie Bong stał się pilotem testowym, ale zmarł podczas testowania nowego samolotu F-80, który nie mógł wyskakiwać z niego po spadochronie po tym, jak samochód został odrzucony przez silnik.

Brytyjczyk James James w czasie wojny zestrzelił 34 wrogich pojazdów. Dowodził jedną z grup strajku samolotów podczas lądowania w Normandii w 1944 roku. Zaczął walczyć w marcu 1943 roku, latając na myśliwce Spitfire.

Amerykański pilot, major Thomas McGuire, zestrzelił 38 wrogich samolotów. Otrzymał wiele nagród amerykańskich, w tym Medal Honorowy Kongresu. Zabity w bitwie pod wyspą Los Negros w wieku 24 lat. To się stało 7 stycznia 1945 roku.

Francuz Pierre Klosterman zdobył 30 zwycięstw w powietrzu, a także zniszczył dużą liczbę urządzeń naziemnych – lokomotywy, samochody i ciężarówki. Już w wieku 24 lat był w stanie osiągnąć rangę pułkownika lotniczego, w którym zakończył wojnę.

Asy niemieckie

Asa Luftwaffe II wojna światowa zasłużenie uznała za najbardziej skutecznych pilotów w historii. Jeden z nich stał się nawet rekordzistą w Guinness Book of Records. Kim był ten odważny pilot?

Najbardziej znanym niemieckim asem II wojny światowej, a równocześnie człowiekiem, który wyznaczył liczbę upadłych samolotów, których nikt nie pobił, jest Erich Hartmann. Na swoim koncie walki znajduje się 352 wrogich samolotów wroga, a ponad połowa zwycięstw, jakie strzelił nad bojowników (260). Hartman poleciał wyłącznie na Messerschmitt Bf 109G i powiedział, że był to najlepszy samolot, jaki kiedykolwiek widział. Pod koniec wojny podporządkował się Amerykanom, którzy dali go żołnierzom radzieckim. Rezultatem było prawie 10 lat więzienia w obozach, ale Erich udało się wrócić do żony i dzieci i zmarł w zaawansowanym wieku. Zapisany przez niego rekord, naprawdę zdumiony, ponieważ żaden z sowieckich lub sojuszniczych asów nie osiągnął tak imponującego wyniku.

Hans-Joachim Marcel jest niemieckim pilotem, który walczył głównie w Afryce. Podczas służby wojskowej, a była krótka, zastrzeliła 158 samolotów Amerykanów i Brytyjczyków. Wpadł na pustynię, zbliżając się do jego lotniska, po pomyślnym wykonaniu misji bojowej, ale to się stało z powodu wadliwego działania samolotu. Został pochowany z wielkimi zaszczytami.

Gerhard Bakhorn – inny niemiecki jako. Na swoim koncie walka 301 samolotów. Buckhorn był kilkakrotnie poważnie ranny, ponieważ poza pilotem pilotem był również pilotem testowym, zwłaszcza latając na pierwszym na świecie myśliwiecach Me-262. Po wojnie próbował samolotów rehabilitowanych niemieckich sił powietrznych.

Ale czy niemieckie asy II wojny światowej w lotnictwie były naprawdę tak profesjonalne, że mogły pojedynczo zniszczyć liczbę samolotów porównywalną do trzech dywizji powietrznych? Pod wieloma względami ich sukces wynika ze słabego przygotowania samolotu do sowieckich pilotów. Na początku wojny ZSRR stracił około 1200 samolotów, które miały wpływ na stan całej lotnictwa. Oczywiście, wraz z samolotami, ludzie, którzy mogą latać, mogą umrzeć. W takich warunkach przyspieszone kursy lotu zostały szybko zorganizowane, które mogły przywrócić liczbę pilotów, ale kosztem jakości. Na przykład średni czas lotu radzieckiego pilota w szkole wynosił 13-34 godziny, podczas gdy dla Niemców – około 400 godzin. Ponadto niemiecka taktyka prowadzenia walki powietrznej na początku wojny była na głowie nad rosyjskim. Pod koniec operacji wojskowych sytuacja zmieniła się w przeciwnym kierunku.

Jak widać, piloci-asy drugiej wojny światowej wykazali naprawdę imponujące wyniki. Ale nie tylko byli znani ze swoich wyczynów. Jakie inne rodzaje wojsk dały światu chwalebnymi mistrzami jednostek wojskowych?

Tankman-Aces Drugiej Wojny Światowej

Siły zbrojne są nie mniej ważne w trakcie operacji bojowych. Zbiornikowcy zawsze byli bardzo odważnymi żołnierzami. Ponieważ możesz zniszczyć zbiornik na wiele sposobów, łatwo jest zgadnąć, że niebezpieczeństwo czeka na nich wszędzie. Niemniej jednak tankowcy zawsze walczyli o ideały swojego kraju i bez wątpienia dali im życie. I, oczywiście, wśród nich były również słynne asy II wojny światowej.

Radziecki asy

Najbardziej znanym mistrzem radzieckich czołgów jest Dmitrij Lavrinenko, który mógłby pochwalić się osobistym dowodzeniem walki w 52 wrogich czołgach. Ten żołnierz walczył z wrogiem nad znanym T-34, który był jednym z symboli tej wojny.

Innym znanym czołgiem radzieckim II wojny światowej jest Zinoviy Kołobanov. Jego utwory zostały wprowadzone do wielu podręczników i książek, ponieważ udało mu się zniszczyć 22 niemieckich czołgów w jednej bitwie (jest to druga pod względem liczby wśród historii czołgów czołgów drugiej wojny światowej).

Ale pomimo faktu, że siły zbrojne należały do jednej z najbardziej liczących się w armii radzieckiej, z jakiegoś powodu ZSRR nie był znany z czołgów II wojny światowej. Dlaczego tak jest nieznany. Logiczne jest założenie, że wiele kont osobistych jest oczywiście zawyżonych lub zaniżonych, dlatego nie jest możliwe podanie dokładnej liczby zwycięstw wyżej wymienionych mistrzów walki z czołgami.

Niemieckie asy czołgowe

Ale niemieckie asy czołgów drugiej wojny światowej mają znacznie dłuższy utwór. Pod wieloma względami jest to spowodowane pedantyzacją Niemców, którzy ściśle dokumentują wszystko i mieli dużo czasu na walkę niż sowieccy "koledzy". Armia niemiecka rozpoczęła aktywne działania w 1939 roku.

Niemieckim czołgiem nr 1 jest Hauptsturmfuhrer Michael Wittmann. Walczył na wielu czołgach (Stug III, Tiger I) i zniszczył podczas całej wojny 138 pojazdów, a także 132 samojezdne artyleria czołgów różnych krajów wroga. Za swoje sukcesy wielokrotnie otrzymywał różne rozkazy i znaki III Rzeszy. Zabity w bitwie w 1944 we Francji.

Można też przydzielić taki as ace, jak Otto Karius. Dla tych, którzy są zainteresowani historią rozwoju czołgu czołgów III Rzeszy, bardzo przydatna będzie książka wspomnień "Tygrys w błocie". Podczas wojennych lat ten człowiek zniszczył 150 sowieckich i amerykańskich czołgów i czołgów.

Kurt Knispel jest kolejnym posiadaczem zbiorników. Zabił 168 czołgów i SAU wroga za służbę wojskową. Około 30 samochodów nie jest potwierdzone, co nie pozwala mu porównywać wyników z Wittmann. Kinspel zmarł w bitwie pod miastem Vostits w Czechosłowacji w 1945 roku.

Ponadto Karl Bromann miał dobre wyniki – 66 czołgów i karabinów samobieżnych, Ernst Barkmann – 66 czołgów i karabinów samobieżnych, Ericha Mausberg – 53 czołgów i karabinów samobieżnych.

Jak można zauważyć z tych wyników, zarówno radzieckie, jak i niemieckie asy czołgów drugiej wojny światowej były w stanie walczyć. Oczywiście liczba i jakość radzieckich pojazdów wojskowych była większa niż w Niemczech, ale jak pokazują praktyki, obie zostały wykorzystane z powodzeniem i stały się podstawą dla niektórych postojowych modeli czołgów.

Ale na tej liście broni, w której odróżniali swoich mistrzów, nie kończą się. Porozmawiajmy trochę o okrętach podwodnych.

Mistrzowie wojen podwodnych

Podobnie jak w przypadku lotnictwa i czołgów, najbardziej udane są niemieckie żeglarze. Statki podwodne Kriegsmarine od lat istnienia zatopiły 2603 statków państw sprzymierzonych, których łączna pojemność wyniosła 13,5 miliona ton. To naprawdę imponująca postać. Tak, i imponujące relacje osobiste niemieckich okrętów podwodnych Aes drugiej wojny światowej też mogły się pochwalić.

Najbardziej wydajnym podmorskim niemieckim okrętem jest Otto Krechmer, z uwagi na to, że jest 44 statków, w tym 1 niszczyciel. Łączne przemieszczenie zatopionych statków to 266 629 ton.

Na drugim miejscu – Wolfgang Lut, który wysłał na dno 43 statków wroga (i zgodnie z innymi źródłami – 47) z całkowitym wyprowadzeniem 225 712 ton.

Znany również jako asa morska to Gunther Prin, który zdołał zatopić nawet brytyjski okręt wojenny Royal Oak. Był jednym z pierwszych oficerów, które otrzymały liście krzyżykowe do Krzyża Rycerza. Prien zniszczył 30 statków. Został zabity w 1941 roku, kiedy brytyjski konwojer zaatakował. Był tak popularny, że ukrywał się przed ludźmi od dwóch miesięcy. W dniu pogrzebu cały kraj został ogłoszony żałobą.

Takie sukcesy niemieckich marynarzy są również dość zrozumiałe. Faktem jest, że Niemcy rozpoczęły wojnę morską w 1940 r., Wraz z oblężeniem Wielkiej Brytanii, chcąc tym samym podważać jej morską wielkość i, korzystając z tego, aby skutecznie zdobywać wyspy. Jednak bardzo szybko plany hitlerowskich zostały uwieńczone, ponieważ Ameryka przystąpiła do wojny z dużą i potężną flotą.

Czy Związek Radziecki miał asę wśród podmorsarzy?

Najbardziej znanym sowieckim marynarzem okrętu podwodnego jest Alexander Marinesko. Zatoczył tylko 4 statki, ale co! Ciężki pasażer liniowy "Wilhelm Gustloff", transport "Generał von Steuben", a także 2 jednostki ciężkiego basenu "Helene" i "Siegfried". Hitler wprowadził marynarza na listę wrogów. Ale los Marinesco nie sprawdził się dobrze. Upadł w hańbę sowiecką mocą i umarł, ale jego czyny przestały mówić. Nagroda Bohatera Związku Radzieckiego wielkiego marynarza, otrzymanego tylko pośmiertnie w 1990 roku. Niestety, wiele aes II wojny światowej USSR zakończyło życie w ten sposób.

Także słynnymi podmorserami Związku Radzieckiego są Ivan Travkin – zatopiony 13 statków, Nikolai Lunin – również 13 statków, Valentin Starikov – 14 statków. Ale Marinesko znalazła się na liście najlepszych okrętów podwodnych Związku Radzieckiego, co spowodowało największe szkody niemieckiej flocie.

Dokładność i ukrycie

Cóż, jak nie pamiętasz takich wybitnych myśliwców jak snajperów? Tu Związek Radziecki przyjmuje zasłużone palmy Niemiec. Snajperowie radzieccy – asy drugiej wojny światowej posiadali bardzo wysokie konta służbowe. Pod wieloma względami wyniki te zostały osiągnięte dzięki szkoleniom masowej ludności cywilnej podczas strzelania z różnych broni. Ikona "Voroshilovsky Shooter" została przyznana około 9 milionom osób. Więc jakie są najsłynniejsze snajperzy?

Nazwisko Wasil Zaitsiew wystraszyło Niemców i przekazało odwagę żołnierzom radzieckim. Ten zwykły facet, myśliwy, zabił 225 żołnierzy z Wehrmuseum z karabinu Mosina dopiero w ciągu miesiąca walki w okolicach Stalingradu. Wśród wybitnych nazwisk saperów – Fedora Okhlopkowa, z powodu których (podczas całej wojny) około tysiąca hitlerowców; Semyon Nomokonov, który zabił 368 żołnierzy wroga. Wśród snajperów były kobiety. Na przykład słynna Lyudmila Pavlichenko, która walczyła w pobliżu Odessy i Sewastopola.

Niemieccy snajperzy są mniej znane, choć w Niemczech istniało kilka szkół snajperskie są zaangażowane w szkolenie zawodowe od 1942 roku. Wśród najbardziej udanych niemieckich strzelców – Mattias Hettsenauer (345 zabitych), Josef Allerberger (257 zabitych), Bruno Sutkus (209 strzał przez żołnierzy). Wiadomo również przez snajpera z krajów bloku hitlerowskiego jest, Simo Hayha – Fin podczas wojny zabili 504 Red Army (niepotwierdzone).

Główną bronią każdej strzelca był Mosin karabin z celownikiem teleskopowym, ale w zależności od sytuacji, również używane przez SVT. Oprócz głównych cech jego broń, studiował także dyscypliny niezbędne do przetrwania – STEALTH, zdolność, aby czekać, aby być w całkowitym bezruchu i orientację.

Zatem, przygotowanie snajper Związku Radzieckiego była nieporównywalnie wyższa niż sił niemieckich, które pozwoliły radzieccy żołnierze noszą dumną nazwę – asy II wojny światowej.

Jak można stać asy?

Zatem termin „ace II wojny światowej” jest dość obszerna. Jak już wspomniano, osoby te osiągane w ich działalności jest naprawdę imponujące rezultaty. Cel ten został osiągnięty nie tylko dzięki dobremu szkoleniu wojskowym, ale także ze względu na wybitne cechy osobiste. Po tym wszystkim, na pilota, na przykład, bardzo ważne jest koordynacja i szybka reakcja na snajpera – zdolność czekać na dogodny moment na czasami jednego strzału.

W związku z powyższym, w celu określenia, które były najlepsze asy z II wojny światowej, jest to niemożliwe. Obie strony zobowiązały bezprecedensowe bohaterstwo, co pozwoliło odizolowany od masy całkowitej jednostek. Jednak aby stać się mistrzem mógł tylko uparcie ćwiczenia i doskonalenia swoich umiejętności bojowych, jak wojna nie toleruje słabości. Oczywiście, statystyki, suchy linia nie będzie w stanie przekazać do współczesnego człowieka wszystkie te trudności, przeciwności doświadczane przez specjalistów wojnie podczas jego tworzenia na cokole honoru.

My, pokolenie, które żyło, nie wiedząc o takich strasznych rzeczy, nie należy zapominać o wyczynach naszych poprzedników. Mogą one stać się inspiracją, przypomnienia, pamięć. I powinniśmy starać się zrobić wszystko, aby zapewnić, że takie wydarzenia jak straszne ostatniej wojny, już nie powtórzyć.