255 Shares 9256 views

XCTD obrazku: co to jest?

W codziennej praktyce lekarza dentysty dla prawidłowej diagnozy często wymaga migawkę ustach pacjenta. W zależności od wymagań lekarza, może to być panoramiczny lub przegląd. Ta ostatnia opcja jest również nazywany „ortopantomogramma”. Jakie są przeciwwskazania to? Jak wygląda procedura? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w dzisiejszym artykule.


XCTD obraz – co to jest?

XCTD lub ortopantomogramma – jest przeglądowy strzał systemu dentystyczne wykonane niezwykłe urządzenia – ortopantomografy. Ta metoda diagnozowania jest powszechnie stosowane w nowoczesnej stomatologii.

Z pomocą eksperta ocenia stan zębów, ich lokalizacji. Poprzez ten obraz, może on rozważyć patologii w zatoki szczękowej lub tkanek miękkich wokół. Procedura wysokiej jakości pozwala na właściwą diagnozę. A bez niego nie może być czas, aby rozpocząć terapię, zapobiegając w ten sposób powstawaniu powikłań chorobowych. W rzeczywistości, wiele chorób występuje bez wymawiane objawów.

Procedura wskazania

XCTD obraz zawiera szczegółowy i jasny obraz stanu różnych częściach systemu szczęki. Z pomocą doświadczonego technika może nawet zobaczyć ukryty stan zapalny, który nie może być uznany za pomocą konwencjonalnych radiogramów.

Technika ta pozwala również określić:

 • głębokość kieszonek przyzębnych;
 • ziarniniaków i torbiele;
 • gęstość tkanki przyzębia objętości;
 • obecność wnęk;
 • Stan materiału wypełniającego;
 • Zapalenie przewlekłe formy;
 • stan zatok szczękowych.

Migawka XCTD zęby muszą być powołany przed implantacją. Szczegółowy obraz pozwala na stworzenie najbardziej skuteczny plan leczenia. Orthopantomogram pomaga również kontrolować proces wszczepiania „sztuczne zęby”.

Istnieją inne wskazania do celów postępowania. Wśród nich są:

 • przygotowanie do protetyki, chirurgii lub;
 • chorobę przyzębia;
 • szczęki urazie układu;
 • Usunięcie mobilności zęba;
 • ropień w jamie ustnej;
 • Preparat do usuwania zębów mądrości lub innych jednostek problemowych.

Orthopantomogram przypisane nie tylko dorosłych, ale także do młodych pacjentów. Z pomocą obrazów wysokiej jakości ortodonta uczy jak uzębienie, jeśli powstają korzenie. To właśnie w ich nastolatków mieć do czynienia z różnymi problemami stomatologicznych. Ta wada zgryz i nieprawidłowe ustawienie poszczególnych zębów, a dysfunkcja aparatu wokalnego. Przed rozpoczęciem leczenia tych zaburzeń u wszystkich pacjentów bez wyjątku, lekarz przepisze obraz XCTD. Zdjęcie układu stomatologicznego pozwala wykonać właściwą terapię planowanie przyszłości. Dzięki niemu można zapobiec rozwojowi powikłań w przyszłości.

ewentualne przeciwwskazania

W niektórych przypadkach obraz XCTD lepiej nie robić? Z tego rodzaju diagnozy zaleca się zrezygnować w czasie ciąży. Jeśli potrzeba panoramiczny obraz nadal istnieje, lekarz powinien ocenić potencjalne ryzyko dla płodu wewnątrz macicy.

Eksperci ostrzegają, że lata są dozwolone, aby nie więcej niż 100 procedur ortopantomogrammu. Zazwyczaj jest on konsultowany dwukrotnie: najpierw w okresie diagnozowania, a następnie po przebiegu leczenia w celu oceny dynamiki ożywienia.

Technika zabiegu

Diagnoza odbywa się tylko w specjalnie wyposażonej. Przed rozpoczęciem procedury, pacjent musi usunąć wszelkie biżuterii i metalowe przedmioty, ponieważ zakłócać normalnego przejścia rentgenowskie. Na klatce piersiowej pacjenta kładzie się na smyczy fartuch do ochrony przed promieniowaniem i kołnierz szyi jest zamknięta.

Jak sama procedura? Pacjent zostaje twarzą niezwykłym urządzenia – ortopantomografy. Podczas badania, muszą być na poziomie, chwytając się za klatkę piersiową do platformy. Dla wygody jednostki mają specjalne poręcze. Obserwowani zęby gryźć płytę i tym samym utrzymać prawidłową pozycję żuchwy. Po zakończeniu tego etapu przygotowawczego zawiera jednostkę specjalisty.

Podczas zabiegu skaner rura zacznie obracać się powoli wokół głowy, wydając przy tym charakterystyczny hałas. Obraz natychmiast przeniesiono do filmu lub urządzeniu cyfrowym. Czasami lekarz pyta pacjenta, aby przechylić lub odwrócić głowę do XCTD obraz był dobrej jakości. Opisany sposób nie więcej niż 10 minut potrzeba.

Stosowane w technologii

W praktyce medycznej, stosując 2 rodzaje ortopantomogrammu: filmu i cyfrowych. W pierwszym przypadku technik wymaga dodatkowego czasu na rozwijanie obrazów. Jednak wynik jest raczej trudne do utrzymania przez dłuższy czas. Kiedy światło słoneczne szybko traci swoją pierwotną czystość.

Co to cyfrowy funkcje snapshot XCTD? Podczas procedury, pacjent otrzymuje minimalną dawkę promieniowania. Jego wyniki mogą być łatwo zapisane na dowolnym nośniku cyfrowym. Obraz można powiększać, regulacja kontrastu, jasności lub dodać.

Dziś lekarze wolą cyfrowych metod ortopantomogrammu ponieważ mają one wiele zalet:

 • Wyniki natychmiastowe;
 • nie czas spędzony na DIY wywoływania i drukowania fotografii;
 • Dawka promieniowania jest zmniejszona o 90%;
 • Nie ma potrzeby stosowania procedury retransmisji z powodu słabego obrazu;
 • Wyniki są przechowywane na komputerze, można uzyskać do nich dostęp w dowolnym momencie.

Wyniki badania bezpośrednio wprowadzić w formie elektronicznej do lekarza prowadzącego. Może on rozpocząć w odpowiednim czasie terapii lub wysyłać zdjęcia do innych ekspertów o poradę.

koszty usług

Ortopantomogrammu przypisuje dentystę, co najmniej – otolaryngologa. Niestety, usługa ta nie zawiera wszystkich istotnych instytucji medycznych. Najczęściej obraz XCTD dokonać w dużych ośrodkach stomatologicznych, które posiadają niezbędny sprzęt.

Cena panoramiczne diagnostyka może wahać się od 1 do 600 tys. Rubli. Cena ta zwykle zawiera zapis wyników i zachowywaniu medium cyfrowego. Takie zróżnicowanie cen wynika z kilku czynników: klinikach prestiżowych kwalifikacji lekarza, itp …