106 Shares 5763 views

Która góra w Australii jest najwyższa? Najwyższa góra w Australii

Tajemniczy kraj "z drugiej strony" świata w różnych branżach pobił wiele rekordów świata. Australia jest jedynym państwem zajmującym cały kontynent; W nim jest jeszcze najdłuższy płot (ponad 5 500 kilometrów, zbudowany w celu ochrony przed psami z dingo); Na terytorium kraju jest największa pastwiska (34 tys. Kilometrów kwadratowych); Jest właścicielem najdłuższej rafy – Wielkiej Bariery; Australia – jedyny kontynent, w którym nie ma aktywnych wulkanów, w tym – największej liczby trujących trupów; Ten kontynent jest najniższy z istniejących … Lista może być kontynuowana przez długi czas. Na pytanie, która góra w Australii jest najwyższa, można odpowiedzieć, ale najwyższy szczyt na świecie szczyt Kościuszki (Kosciuszko w innej transkrypcji) nie jest. Wyróżniał się jednak równym.


Gdzie jest najwyższa góra w Australii

Ponieważ jest już jasne, która góra w Australii jest najwyższa, dowiemy się, gdzie jest. Na południowym wschodzie kontynentu znajdują się australijskie Alpy, które reprezentują najwyższy australijski grzbiet i obejmują najwyższą australijską górę, szczyt Kościuszki. Jego wysokość sięga 2228 m.

Oprócz popularnego ośrodka narciarskiego, te miejsca znane są z hodowli bydła, zarówno rodowodowych, jak i rzeźnych. Stąd największe dostawy baraniny i drobnej wełny. Znaczna część dobrobytu państwa składa się z zapór, jezior i stacji hydroelektrowni wchodzących w skład projektu Snowy River.

Śmieszne przypadki z nazwiskiem

Początek historii z nazwą szczytu był dość standardowy: polski badacz imieniem Stsilecki, który po raz pierwszy wspiął się na szczyt i zdecydował, że jest najwyższa w Australii, nazwała ją Andrzejem Kościuszko, która stała się bohaterem narodowym nie tylko ojczyzny podróży – Polska, ale także USA, Białorusi i Litwie, a ponadto honorowym obywatelem Francji. Jednak jakiś czas później okazało się, że sąsiednia skała jest wyższa, nawet 20 metrów. Od hołdu dla bohatera kilku krajów wymieniono nazwy. Tak więc wcześniej szczyt w Kosciusku nazywał się Townsend.

I to nie jest śmieszne z nazwą szczytu! Dopóki nie otrzymała nowoczesnego imienia, nazywano go Tar-Gan-Gil i uważano za święty. Niektórzy mieszkańcy wciąż odnoszą się do starego imienia. Ponadto, wymawiają nowe, gdy czytają – Koziosko, z angielskiej pisowni Kościuszko.

Co niezwykłe to szczyt

Ciekawe, nie to, co góra w Australii jest najwyższa, ważne jest, aby znajdowało się w australijskich Alpach. I ten system górski jest znany z faktu, że śnieg spada w tym znacznie bardziej niż w Szwajcarii. Dlatego wśród turystów interesuje się szczyt w Kościuszce, głównie narciarzy górskich. Chociaż ludzie obojętnie na ten sport nie zostali obrażeni: można jeździć na szczycie na windzie, podziwiając wspaniałe krajobrazy, lub wybrać się na wycieczkę rowerową po dogodnej i bezpiecznej drodze.

Góra Kostsyushko jest integralnym składnikiem Parku Narodowego o tej samej nazwie. Miły składnik parku to liczne baseny termalne i jeziora, ciepłe nawet w sezonie śnieżnym. Więc kochanków pływania nie zaniedbuj takiej okazji.

Geograficzny paradoks

W rzeczywistości nie jest właściwie pytanie, która góra w Australii jest najwyższa. Nie zapominaj, że kraj zajmuje nie tylko kontynent, ale także posiada otaczające wyspy. A jeśli nie podzielisz ich z częścią kontynentalną, okazuje się, że największa góra w Australii to pokryty śniegiem wulkan zwany Mawson Peak, który znajduje się na wyspie Heard. Sama wyspa leży pomiędzy Afryką a Australią na Oceanie Indyjskim. Wulkan ma wysokość 2745 metrów, czyli ponad pół kilometra więcej niż "wzrost" szczytu Kościuszki.