711 Shares 4715 views

Siergiej Kapustin: osiągnięcia sportowe i biografia

Całe jego krótkie życie poświęcone jest hokejowi. W Ukhcie nie ma nikogo, kto by słyszał o Siergieju Kapustinie.


Dzieciństwo i młodzież

Siergiej Aleksiejew Kapustin urodził się 13 lutego 1953 roku. Według wspomnień krewnych, w latach dzieciństwa sportowiec był słaby i słaby. Nikt nawet nie myślał, że ten mistrz świata wyjdzie z tego bolesnego dziecka.

Lydia Maksimovna, hokejowa ciotka, wspomina, że spędził cały wolny czas z przyjaciółmi grając na hokeju na trawie. A wraz z początkiem uczęszczania do szkoły zniknął na stadionie "Neftyanik". Później mały hokeista zaczął studiować w szkole sportowej młodzieży, gdzie poczuł słodki smak pierwszych zwycięstw i gorycz porażek.

Taki jasny potencjalny gracz zawsze zwracał uwagę, a jego trener, Anatolij Kovalevsky, poprosił swojego mentora, Borisa Pavlovicha Kulagina, aby spojrzał na młodego talentu i zabrał go do swojego zespołu. Więc Siergiej Kapustin był w 1971 roku w "Skrzydłach Sowietów".

"Winged" życie

Jak wspomniał dawny sąsiad hokeistki, opuścił swój dom, nawet nie mówiąc już o osiemnastych urodzinach. Kulagin traktował Siergieza jako swojego syna. Były związane nie tylko ze sportem, ale z dobrymi relacjami z ludźmi. Niejednokrotnie hokeista przebywał w domku ze swoim trenerem. Kapustin od razu przyjął pozycję lidera zespołu i udowodnił swój profesjonalizm w 1972 roku w Lake Placid. Dwa lata później doskonale grał na Mistrzostwach Świata, gdzie zdobył dziesięć goli w grze i zdobył pierwszą nagrodę złota na świecie.

W stolicy hokeja po raz pierwszy wynajął pokój, a następnie otrzymał przestronny dwupokojowy apartament na Leningradzie Prospekt. Cztery lata po rozpoczęciu gry w Skrzydeł Radzieckich zabrał swoich rodziców do Moskwy. W tym samym roku ożeniłem się z dziewczyną o imieniu Tatyana, która urodziła syna Siergiego. Niestety, hokejowi nie można było cieszyć się roli ojca. W wieku czterech lat dziecko zachorowało na zapalenie płuc i umierało. Dla ojca to była ogromna tragedia, tylko jedna z ulubionych rzeczy pomogła odwrócić uwagę od bolesnej straty.

1976 był hojny w zwycięstwie. Siergiej Kapustin w "Skrzydłach" przeprowadził serię wspaniałych gier i wygrał zwycięstwo nad "Chicago Black Hawks", "Pittsburgh Penguins" i "New York Islanders". Takie zwycięskie mecze przyczyniły się do wkroczenia sportowca do zespołu olimpijskiego Związku Sowieckiego, w którym w tym samym roku zdobył kolejne złoto w Innsbrucku.

Era CSKA

W 1977 przeniósł się do CSKA. W tym klubie grały już legendy hokeju radzieckiego – Helmut Balderis i Victor Zhluktov. Wydawało się, że te trzy tytany stworzyły sojusz, który przyniósł zwycięstwo po zwycięstwie, ale wszystko okazało się znacznie bardziej skomplikowane. Problemem była psychologia. Każdy z tych graczy był liderem poprzedniego zespołu i był przyzwyczajony do faktu, że wszyscy inni grają dla nich. Teraz musimy odbudować nasze nawyki i nauczyć się grać w jednym zespole.

Na szczęście dla każdego, hokejowy piłkarz Siergiej Kapustin i Balderis zdołali przezwyciężyć swoje przyzwyczajenia i za pomocą trenera i kolegów z drużyny umieścili interesy zespołu w grze ponad własne. W ramach CSKA Kapustin Zdobył tytuł mistrza ZSRR, Europy i świata, zdobył Puchar Polski. W 1980 roku opuścił klub i przeniósł się do Spartak.

"Spartacus": spotkanie ze starą przyjaciółką i karierą zachodu słońca

Siergiej Kapustin twierdził, że każdy sportowiec, niezależnie od nagród i tytułów, ma trener, który jest zobowiązany do wszystkich. Dla niego był taki Boris Kulagin. W nowym składzie hokejowy piłkarz musiał zagrać w towarzystwie Wiktora Szalimowa i Siergieja Szepeliewa. Trio to główny konkurent CSKA Moskwa na pierwsze miejsce w mistrzostwach Związku Radzieckiego. Wkrótce zostali włączeni do reprezentacji narodowej.

Wpływ Kapustina na zespół był tak wielki, że jedynie wyraz twarzy zmienił nastrój wszystkich graczy. Został zaliczony do doskonałych zdolności przywódczych, poświęcenia, wytrwałości i całkowitego powrotu do gry. Nie wybaczał sobie ani nikomu, ani nikomu innemu.

W "Spartakusie" Siergiej Kapustin zdobywa złoto na Mistrzostwach Świata w Szwecji w 1981 roku i jest w drużynie światowej. Jednocześnie bierze Puchar Kanady. W wieku 33 lat decyduje się zakończyć karierę sportową i wyjeżdża do Austrii. Tam kilka lat w zespole czołowego działu pracował jako trener gry. Po odrzuceniu oferty japońskiego, aby zostać trenerem, wraca do Moskwy. Tutaj kończy najwyższą szkołę coachingową i gra na chwilę w zespole weteranów.

Mówią, że dobrzy ludzie nie pozostają dłużej na ziemi. W 1995 roku, w wieku 42 lat, zmarł wielki hokeista Sergei Kapustin. Przyczyną śmierci jest zatrucie krwi.

Nagrody i tytuły

To wyjątkowy sportowiec. Jego sukcesy są imponujące:

  • 1974 – najlepszy strzelec w mistrzostwach świata;
  • 1976 – tytuł mistrza olimpijskiego;
  • 1979 – wygrał Puchar Challenge;
  • Siódmy mistrz Europy i świata;
  • 4. mistrz Związku Radzieckiego.

W trakcie swojej kariery spędził ponad 500 meczów, zdobył ponad 270 bramek. Każdy klub sportowy marzył o takim utalentowanym napastniku.

Kapustin Sergey – hokeista z wielką literą. Jego nagrody tylko potwierdzają to.