515 Shares 5986 views

Zawór redukcyjny pompy olejowej: zasada działania. Regulacja zaworu redukcyjnego pompy oleju

Układ smarowania silnika spalinowego jest możliwy tylko wtedy, gdy wszystkie jego elementy konstrukcyjne są w dobrym stanie i dobrze skoordynowane. Uszkodzenie co najmniej jednej z jego części spowoduje nieuniknione działanie urządzenia.


W artykule omówimy, jaki jest zawór redukcyjny pompy olejowej i jakie są jego funkcje. Uwzględnimy również zasadę działania tego węzła systemu smarowania, poinformujemy Cię, jak prawidłowo naprawić i wyregulować.

Co to jest zawór redukcyjny ciśnienia oleju?

Jak wiadomo, olej jest dostarczany do ruchomych części silnika pod pewnym ciśnieniem wytwarzanym przez pompę roboczą. Bez tego środek smarowy po prostu miałby szklankę w skrzyni korbowej, poddając elementy korbowodu i mechanizmów dystrybucji gazu w wyniku zwiększonego tarcia i przegrzania. Ale zbyt wysokie ciśnienie jest niebezpieczne dla silnika. Uszczelki, uszczelnienia, uszczelnienia nie są w stanie wytrzymać nadmiernego jego normalnego działania. Z tego powodu ropa zaczyna wycieknąć spod nich, a także może dostać się do układu zasilania i chłodzenia jednostki napędowej.

Ma to zmniejszyć ciśnienie smarowania w systemie i ma na celu redukcję zaworu pompy oleju. Samo słowo "redukcja" jest często stosowane w inżynierii, oznaczające redukcję, redukcję, złagodzenie czegoś. W naszym przypadku odnosi się to do ciśnienia oleju.

Gdzie jest zlokalizowany?

Reduktor ciśnienia oleju pompy jest najczęściej umieszczony na pokrywie tego urządzenia, który znajduje się w dolnym przednim bloku silnika za kołem napędzającym generatora. Czasami może być zainstalowany na korpusie filtra oleju.

Istnieją dwa typy zaworów: wbudowane i demontowalne. W pierwszym przypadku pompa oleju i zawór nadmiarowy ciśnienia są pojedynczą konstrukcją, której nie da się zdemontować. W drugim mechanizmie sterowania ciśnieniem za pomocą narzędzia wydobywa się z pompy i można je naprawić osobno.

Konstrukcja zaworu redukcyjnego

Jak rozmieszcza się zawór nadmiarowy pompy oleju? Jego budowa jest dość prosta. Składa się z następujących elementów:

 • Obudowa z wewnętrznym kanałem centralnym;
 • Zawór w kształcie małego tłoka lub kulki;
 • Wiosna;
 • Śruba dociskowa (bolt).

Jak działa zawór redukcyjny

Ciśnienie oleju w układzie może zależeć od kilku czynników, ale głównym jest liczba obrotów wału korbowego. Innymi słowy, im silniejsze naciskamy pedał gazu, tym szybciej obracają się koła zębate pompy. Im szybciej obracają się koła zębate, tym więcej oleju pompa bierze ze skrzyni korbowej, a im wyższa jest głowica na wyjściu.

Gdy ciśnienie osiągnie pewną wartość, otwarty jest lekko otwarty zawór, przenosząc olej do kanału zapasowego, przez który środek smarowy wraca do skrzyni korbowej.

Działanie zaworu redukcyjnego pompy oleju jest następujące. Tłok lub metalowa kula jest dociskana do wlotu obudowy za pomocą sprężyny, która z kolei jest podtrzymywana śrubą stopu. Olej, pod wpływem rosnącego nacisku, zaczyna naciskać na powierzchnię zaworu, tłumiąc ją wewnątrz obudowy i ściskając sprężynę. W ten sposób otwiera się otwór, wzdłuż którego smar przepływa do kanału zapasowego.

Po obniżeniu ciśnienia jego wartość nie wystarcza, aby zawór znajdował się w pozycji otwartej, a kulka lub tłok pod działaniem sprężyny ponownie zamykają wlot. Jak widać, system jest dość prosty i niezawodny, jednak czasami nie.

Usterka zaworu bezpieczeństwa

Zaworem redukcyjnym, pompą olejową i filtrem oleju są główne elementy układu smarowania, ale jeśli ten ostatni z uwagi na jego cechy konstrukcyjne prawie nigdy się nie rozbija, ale tylko zatyka, dwie części mogą się nie sprostać. Powodem tego jest zwykle użycie złej jakości oleju, środka poślizgowego, który nie odpowiada typowi silnika i warunkom jego eksploatacji, a także jego niewłaściwą wymianę. W tym przypadku cząstki brudu, wiórki metalowe lub produkty spalania znajdujące się w środku smarnym osadzają się na powierzchniach roboczych zaworu, co w rzeczywistości prowadzi do zapychania i zacięcia.

Również przyczyna awarii może służyć jako sprężyna, jeśli ostatecznie rozciąga się lub odwrotnie, skurczona, rozbita.

Od razu konieczne jest oznaczenie, że naprawa zaworu redukcyjnego pompy olejowej jest możliwa tylko wtedy, gdy ma składany projekt. W przypadku modeli niezmontowanych należy wymienić całą pokrywę pompy.

Uszkodzony zawór jest brany pod uwagę, jeśli nie jest w stanie utrzymać wymaganego ciśnienia w układzie, a gdy jego mechanizm nie działa, gdy ciśnienie osiągnie wartość maksymalną. W pierwszym przypadku nie będzie trudno określić awarii – zostaniesz powiadomiony o tym za pomocą lampki kontrolnej na panelu obsługi samochodu. Ale można dowiedzieć się więcej o zwiększeniu ciśnienia tylko przez wycieki oleju w silniku.

Przy jakim ciśnieniu zawór nadmiarowy ciśnienia

Ale jak można zrozumieć, że ciśnienie wzrosło lub odwrotnie? I jak to powinno być? Optymalne ciśnienie oleju w systemie można znaleźć, patrząc w podręczniku użytkownika. Dla różnych marek i modeli samochodów będzie inaczej. Na przykład zawór nadmiarowy ciśnienia pompy olejowej "Tavria" jest aktywowany przy 0,55 MPa. W przybliżeniu te same wskaźniki są istotne dla większości samochodów marki Lada.

Można zmierzyć ciśnienie oleju, łącząc specjalny manometr cieczy do systemu w fotelu czujnika ciśnienia. Przed tym silnikiem należy rozgrzać się do temperatury roboczej. Wszystkie pomiary wykonywane są przy uruchomionym silniku.

Naprawa i regulacja zaworu nadmiarowego ciśnienia oleju pompy

Aby zrozumieć, czy zawór nadmiarowy jest odpowiedni do dalszej pracy, możliwe jest tylko demontaż i demontaż. W ten sposób można diagnozować wszystkie jego elementy. Jeśli znajdują się osady na korpusie zaworu, należy je czyścić benzyną, naftą lub płynem do czyszczenia gaźnika. Należy również dokładnie sprawdzić wiosnę. Jeśli ma ślady naprężenia, ściskania lub deformacji, należy go wymienić.

Po całkowitym przesunięciu zaworu sprawdzić jego działanie po prostu naciskając kulkę (tłok). Jeśli jest naciskany z wysiłkiem i wraca, blokowanie kanału kadłuba, najprawdopodobniej, mechanizm działa.

Zawór nadmiarowy pompy oleju jest regulowany po zainstalowaniu zaworu bezpieczeństwa w obudowie urządzenia. Proces jest wykonywany poprzez ściskanie lub zwalnianie sprężyny przez odkręcenie (dokręcanie) śruby dociskowej. Jednocześnie ciśnienie oleju w systemie jest mierzone za pomocą manometru ciekłego. Regulacja jest oczywiście wykonywana przy wyłączonym silniku, a pomiarem ciśnienia – przy włączonym silniku.

Pomocne porady

Wreszcie podajemy przydatne wskazówki, które mogą pomóc uniknąć problemów z reduktorem ciśnienia pompy olejowej lub umożliwić nam wykrycie jego awarii w czasie:

 1. Napełnij silnik tylko wysokojakościowym olejem silnikowym o odpowiedniej klasie lepkości i lepkości. Wymogi dotyczące smarowania można znaleźć w zaleceniach producenta samochodu.
 2. Nigdy nie mieszaj różnych marek olejów, nawet jeśli są tego samego gatunku.
 3. Z czasem wymień olej i filtr oleju. Procedura tej procedury jest również określona w instrukcji obsługi samochodu.
 4. Nie dopuścić do zanieczyszczenia brudu, wilgoci, płynów procesowych.
 5. Uważaj na ciśnienie oleju. Jeśli włączysz odpowiednie światło ostrzegawcze w urządzeniu, nie wahaj się przejść do diagnostyki.
 6. Zwróć uwagę na temperaturę pracy silnika. Jego przegrzanie może spowodować przejście cieczy chłodzącej do układu smarowania.
 7. Jeśli zdecydujesz się wymienić lub wyregulować redukcję ciśnienia pompy olejowej bez niezbędnych umiejętności i narzędzi, lepiej skorzystaj z usług specjalistów.